Kostka brukowa jest popularnym materiałem budowlanym. Może być wykorzystana w otoczenia domu, ogródka, ale też przestrzeni publicznych. Ścieżki z kostki brukowej, tarasy, podjazdy, schody czy elementy małej architektury ogrodowej – rozwiązań jest całkiem sporo. Wszystko dlatego, że jest to bardzo uniwersalny materiał o świetnych właściwościach. We współpracy z ekspertami firmy Semmelrock przygotowaliśmy pomysły na wykorzystanie kostki brukowej wedle potrzeb.
Spis treści
Rodzaje kostki brukowej – grubość, kształty, dostępne kolory
Kostka brukowa to materiał bardzo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, łatwy w pielęgnacji. Poza atutami technicznymi, na uwagę zasługuje szeroka gama typów kostki brukowej, jakie są w sprzedaży. Jakie są rodzaje kostki brukowej? Otóż warto wiedzieć, że te przybierają różne formaty, grubości, kształty i kolory.
Kostka brukowa przemysłowa jest stosunkowo tania i przede wszystkim bardzo wytrzymała. Występuje w grubościach: 6, 8 i 10 cm. Kostka brukowa szlachetna jest zdecydowanie bardziej estetyczna i występuje w najróżniejszych wariantach (np. płukana, postarzana, szczotkowana) i jest dostępna w grubościach: 6 i 8 cm.
Jeśli chodzi o kształty, to dostępnych jest tu sporo możliwości – najpopularniejsze są te prostokątne i kwadratowe w przekroju, ale mogą mieć też kształt X czy inne, nieregularne formaty. W kolorystyce mamy także szerokie pole manewru – od klasycznych szarej i czerwonej, po bardziej wyszukane – np. marrone, antracyt, sombra czy melanż. Dzięki różnym możliwościom, mamy szansę na układanie kostki brukowej w różne wzory, co dodatkowo nadaje aranżacjom wyjątkowego charakteru.
Na wyborze kostki temat jej układania się nie kończy. Warto też pamiętać o kwestiach technicznych, jak np. proporcje podsypki pod kostkę brukową czy kiedy układać – najpierw ogrodzenie czy kostka. Takich wątpliwości może być sporo, zatem warto wszystkie aspekty prześledzić przed przystąpieniem do pracy lub powierzyć ją ekspertom.
Zastosowanie kostki brukowej
Kostka brukowa to bardzo wdzięczny materiał budowlany – może być wykorzystywana na naprawdę różne sposoby, zarówno w otoczeniu domu, jak i na przestrzeniach wspólnych, takich jak ścieżki w parkach, parkingi czy staromiejskie uliczki. Poniżej przygotowaliśmy garść inspiracji, w jaki sposób można zastosować kostkę brukową!
Ścieżki z kostki brukowej
Podstawowym sposobem wykorzystania bruku na posesji jest wykonanie ścieżek ogrodowych. Te mogą mieć postać prostych tras z punktu A do punktu B, jak i ozdobnych, krętych tras, wiodących przez różne zakamarki ogrodu. Dzięki wielu dostępnym kolorom i kształtom, z powodzeniem wybierzesz taki wariant, który idealnie wkomponuje się w stylistykę ogródka.
Podjazd z kostki brukowej
Mając na uwadze to, ile kosztuje kostka brukowa, można rozważyć także wykonanie podjazdu. Z pewnością będzie on tańszy w realizacji niż podjazd z kostki granitowej, a porównywalny cenowo, choć zdecydowanie bardziej trwały niż podjazd z płyt. Bruk nie jest trudny w pielęgnacji, a odpowiednio zaimpregnowany może też być odporny na działanie olejów czy innych, trudnych zabrudzeń. Taki podjazd z kostki brukowej będzie zdobił posesję, ale i przez wiele lat zachwycał funkcjonalnością.
Schody zewnętrzne z kostki brukowej
Kostka brukowa to bardzo dobry materiał do stworzenia schodów na zewnątrz budynku. Gwarantuje świetną estetykę, ale i funkcjonalność. Najlepiej tak zaprojektować konstrukcję, by każdy stopień posiadał taką samą szerokość, wysokość i głębokość – zapewniającą komfortowe przemieszczanie się. W ten sposób sprawisz, że schody z kostki brukowej będą zarówno estetyczne, jaki i praktyczne dla użytkowników.
Taras z kostki brukowej
Kostka brukowa na taras to z uwagi na trwałość i wytrzymałość świetne rozwiązanie. Wykończony w ten sposób taras będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne – wilgoć, opady, mróz czy silne nasłonecznienie. Taras z kostki może być klasyczny i dopasowany pod względem estetyki do elewacji czy aranżacji ogrodu, ale również bardziej ozdobny – wówczas można stworzyć różne wzory z kostki brukowej.