Deski elewacyjne na dom rekreacyjny

Wakacyjna ostoja nad morzem, siedlisko nad jeziorem, czy domek w górach wykończony elewacją drewnianą, nabiera więcej rekreacyjnego charakteru. Inwestorzy sięgają po ciemne deski opalane ogniem do zabezpieczenia ścian zewnętrznych. To trwały materiał, który dopasuje się do wilgotności powietrza i lokalnych warunków atmosferycznych. Technologia opalania drewna wywodzi się z Japonii i równie dobrze przechodzi próbę w naszym klimacie, jak na wyspach.

Ciemne deski opalane ogniem

O deskach opalanych ogniem mówi się, że są pomalowane płomieniami. Wiele w tym prawdy, ponieważ do zabezpieczenia drewna nie używa się lakieru, bejcy czy farby. Ogień hartuje wewnętrzną strukturę deski i przypala na ciemny kolor zewnętrzną warstwę. Dzięki organicznej metodzie obróbki, czarne elewacje drewniane są wyjątkowo trwałe i robią wrażenie!

Domy rekreacyjne w całości pokryte deską opalaną ogniem, budzą podziw w całej okolicy! Ten sposób zabezpieczenia ścian ma wiele zalet i zdobywa coraz większą popularność. Wśród zieleni, na tle roślinności tego typu elewacja harmonizuje z otoczeniem i wtapia się w naturalny krajobraz. Dom obłożony drewnem emanuje przyjazną atmosferą, a jego bryła wizualnie nie ingeruje w naturalne środowisko.

Świerk, sosna, modrzew na elewacje drewniane

Staranna obróbka drewna, przeprowadzona we właściwy sposób, wydobywa wyjątkowe właściwości materiału i podkreśla oryginalny charakter wykończenia. Kolor desek zależy od gatunku i jakości drewna. Wypala się je w zróżnicowanej temperaturze i czasie, by uzyskać pożądaną kolorystykę. Często wybiera się deski świerkowe lub sosnowe – ten surowiec jest w Polsce najbardziej dostępny. Deski dębowe lub z modrzewia syberyjskiego są droższe, ale bardziej efektowne i trwałe. Po dębinę i modrzew na elewację drewnianą sięgają klienci z większymi wymaganiami i budżetem na wykończenie domu. Specjaliści z branży uznają cztery wymienione gatunki drewna za najbardziej odporne i odpowiednie do naszego klimatu. Pogoda i upływ czasu wpływają na zmieniający się wygląd i tzw. pracę drewna.

Deski elewacyjne na dom rekreacyjny 2

Jak zmienia się drewno na elewacji?

Elewacje drewniane zmieniają się wraz z upływem lat, dlatego chatka w górach, czy bungalow nad jeziorem coraz bardziej wtapia się w otoczenie. Drewno pracuje, oznacza to, że stopniowo zmienia kształt i wygląd desek pod wpływem wilgoci z powietrza. Drewno, jak dobre wino – szlachetnieje!

Deski opalane ogniem odpierają mgły, mżawkę, ulewny deszcz i opady śniegu. O świcie wilgotnieją od rosy, a w południe schną w promieniach słońca. Od zachodu na elewację częściej działają masy wilgotnego powietrza, pochodzące z klimatu morskiego i Morza Północnego. Od wschodu czekają je duże wahania temperatury: latem upał, a zimą ściska tęgi mróz od strony kontynentalnej i Syberii. Warunki zmieniają się w zależności od pór roku i sprawiają, że elewacje drewniane są raz bardziej wysuszone, a raz wilgotne, dlatego kurczą się i rozprężają. Na tym polega ich urok i wytrzymałość. Japońska sztuka malowania desek ogniem to znakomity sposób zabezpieczenia drewna i ochrony domu przed zmianą klimatu!

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button