Czym są pompy obiegowe i do czego służą?

Pompy obiegowe to niedużych rozmiarów urządzenia służące do wzbudzenia obiegu wody w instalacjach grzewczych oraz klimatyzacjach. Dobrej jakości i odpowiednio dopasowane poprawiają sprawność i zapewniają bezawaryjne działanie instalacji. Mają szerokie zastosowanie, zarówno w systemach domowego C.O, jak i w obiegu przemysłowym.

W doborze odpowiednich pomp obiegowych należy wziąć pod uwagę warunki mieszkaniowe m.in. rodzaj budynku, powierzchnię użytkową/powierzchnię ogrzewania, wysokość pomieszczeń, grubość ścian, rodzaj i grubość ocieplenia ścian i dachu, rodzaj wentylacji. Będzie to miało wpływ na oszacowanie parametrów urządzenia.

Aby pompy działały prawidłowo i efektywnie, istotne są parametry m.in.:

Rozmiary urządzenia:

Na rynku występują dwa najbardziej popularne długości montażowe: 130 oraz 180 mm. Jest to o tyle ważne, bo jeśli źle dobierzemy wymiary, będziemy narażeni na koszty związane ze zmianami w instalacji.

Natężenie/Wysokość podnoszenia:

Q – natężenie wody, którą należy przepompować oraz tzw. wysokość podnoszenia pompy oznaczona symbolem H, czyli suma oporów, jaką woda musi pokonać w instalacji. Opory wynikają z samych rurociągów, grzejników oraz zaworów regulacyjnych. W dawnych instalacjach wymagane były wartości niższe, w nowych, z zaworami termostatycznymi wynoszą więcej. Należy pamiętać, aby w domkach jednorodzinnych nie instalować pompy o zbyt dużej wysokości podnoszenia. Może to spowodować problemy w postaci hałasu, szumu w zaworach. W domku jednorodzinnym o wysokości 7 metrów, spokojnie wystarczy wysokość od 1,5 do 3,0 metrów (instalacje z nowymi zaworami termostatycznymi).

Automatyczne sterowanie:

Sterowanie ręczne pomp jest trudne i niedokładne, biorą pod uwagę rozwój nowoczesnej techniki grzewczej. Rozwiązaniem są pompy obiegowe  ze sterowaniem elektronicznym m.in. OPTI ECO marki VOLT Polska.  Urządzenia posiadają silniki z trwałymi magnesami, które umożliwiają dostosowanie pracy do rzeczywistego zapotrzebowania systemu i ograniczenie strat energetycznych. W zależności od potrzeb instalacji można wybrać odpowiedni tryb. Nasze pompy spełniają też najnowsze normy – dyrektywa EuP. Współczynnik efektywności energetycznej EEI wynosi<=0,20.

Czym są pompy obiegowe i do czego służą

Co trzeba wiedzieć przy montażu pomp obiegowych?

Pompy obiegowe z serii OPTI ECO marki VOLT Polska mają kompaktową budowę, która pozwala na szybką i prostą instalację. Aby prawidłowo zamontować urządzenie, należy pamiętać o kilku kwestiach:

  1. Pompy nie mogą być montowane w dowolnej pozycji. Prawidłowe ułożenie to pozycja pozioma (oś wirnika w poziomie). W innym przypadku może dojść do awarii.
  2. Pompy powinny być umiejscowione w łatwo dostępnym miejscu, ze względu na konieczność stałego monitorowania urządzenia, obsługę oraz naprawę.
  3. Przed i za pompą doprowadzamy zawory odcinające, które również ułatwią przeprowadzanie konserwacji i ewentualne naprawy.
  4. Ciśnienie w instalacji nie może przekraczać dopuszczalnego ciśnienia roboczego
  5. Woda w instalacji musi być uzdatniona i w żadnym wypadku niezamulona.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button