Głównymi czynnikami wpływającymi na nasz komfort w pomieszczeniach, w których przebywamy, są temperatura i wilgotność powietrza. Tworzy się bowiem swojego rodzaju mikroklimat, którego warunki często regulowane są za pomocą systemów wentylacji i klimatyzacji. Z tego powodu niezwykle istotne jest zagwarantowanie odpowiedniej jakości powietrza wewnętrznego, które ma wpływ na zdrowie człowieka.
Z tekstu dowiesz się:
- jak działa klimatyzacja,
- czy klimatyzacja oczyszcza powietrze,
- jak działa oczyszczanie powietrza,
- czy warto wybrać klimakonwektory.
Podobnie jak zanieczyszczone powietrze wpływa na pogorszenie samopoczucia, tak również nadmierna wilgoć negatywnie wpływa na kondycję zdrowia i stan naszego domu oraz może przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni. Jakie urządzenia mogą poprawić jakość i wilgotność powietrza, jaka jest optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach i jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu? W tym artykule zaprezentujemy krótką charakterystykę urządzeń i ich wpływ nie tylko na temperaturę, ale także na jakość i wilgotność powietrza w pomieszczeniach oraz odpowiemy na pytanie, dlaczego montaż klimatyzatora jest dobrym rozwiązaniem.
Spis treści
Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – jak działa?
Klimatyzacja kojarzy nam się głównie z chłodzeniem pomieszczeń. I rzeczywiście jest to najpopularniejsze urządzenie służące do obniżenia temperatury w pomieszczeniach. Jednak możliwości dobrego układu tego rodzaju są zdecydowanie większe, jak np. klimatyzacji z funkcją oczyszczania powietrza.
Urządzenie to składa się z kilku podzespołów: parownika, skraplacza, sprężarki, zaworu rozprężnego, wentylatorów wymuszających przepływ powietrza oraz zespołu filtrów. Czynnik roboczy, który krąży w instalacji ochładza powietrze w pomieszczeniu, oddając ciepło na zewnątrz. Klimatyzatory można podzielić na urządzenia typu split, multisplit, kompaktowe oraz przenośne. Nowoczesne klimatyzatory często są również wyposażone w funkcję grzania. Należy jednak pamiętać, że im niższa temperatura zewnętrzna, tym mniejsza efektywność energetyczna, co w konsekwencji oznacza, że jednostka pobierze więcej prądu elektrycznego w stosunku do oddawanego ciepła. Dlatego urządzenie dobrze sprawdzi się w okresach przejściowych do dogrzania pomieszczeń.
Klimatyzatory typu split i multisplit to teraz najczęściej stosowane urządzenia. Jeśli celem jest klimatyzacja pojedynczego pomieszczenia w budynku, najlepiej wybrać urządzenie typu split, które składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich moc chłodniczą należy dobrać do wielkości pomieszczenia, w którym chce się obniżyć temperaturę.
W przypadku klimatyzowania większej ilości pomieszczeń można wybrać urządzenie typu multisplit. Najczęściej jest to maksymalnie 5 jednostek wewnętrznych umieszczonych w różnych pomieszczeniach np. w sypialni, salonie, kuchni oraz jedna jednostka zewnętrzna o odpowiedniej mocy chłodniczej. W przypadku urządzeń typu multisplit istnieją jednak ograniczenie montażowe. Każdą jednostkę wewnętrzną należy połączyć z jednostką zewnętrzną osobnymi rurami. Można też zastosować rozdzielacze. Należy również pamiętać, aby długość rur nie przekraczała maksymalnej wartości określonej przez producenta urządzenia, a także pamiętać o zachowaniu dopuszczalnej różnicy poziomów między jednostkami – zewnętrzną i wewnętrzną.
Czy klimatyzacja oczyszcza powietrze?
Czyste powietrze to powietrze, które pozbawione jest nieprzyjemnych zapachów, bakterii, pleśni i kurzu. Nowoczesne systemy klimatyzacji nie tylko służą do chłodzenia (i dogrzewania) pomieszczeń, ale również skutecznie usuwają zanieczyszczenia powietrza.
Klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza firmy Vaillant posiada funkcję „Aktywny jonizator”, wytwarzającą jony ujemne, które neutralizują dodatnio naładowane cząsteczki. To pomaga oczyścić i odświeżyć powietrze, eliminując przy tym nieprzyjemne zapachy, bakterie i zarodniki grzybów. Dodatkowo wyposażone są w filtr powietrza. Należy jednak pamiętać, że filtr wymaga regularnego czyszczenia, a w razie potrzeby wymiany na nowy. Zatrzymuje on drobne elementy, które na nim osiadają więc należy go czyścić co najmniej raz na trzy miesiące, w zależności od jakości powietrza, jaka występuje w okolicy.
Klimatyzacja a wilgotność powietrza – duża wilgotność powietrza a zdrowie
Zalecana wilgotność powietrza w pomieszczeniach, optymalna dla naszego organizmu, to od 40% do 60%, w zależności od temperatury wewnątrz budynku. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności ma kluczowe znaczenie. Zbyt wysoka wilgotność uniemożliwia odparowanie potu z powierzchni skóry i sprzyja rozwojowi pleśni, natomiast zbyt niska wilgotność powoduje wysuszenie śluzówki oczu, nosa oraz gardła, powodując ich podatność na infekcje.
Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie czujnika wilgotności powietrza. Wśród kluczowych parametrów klimatyzatorów Vaillant jest funkcja X-Fan, eliminująca wilgoć z wewnętrznego wymiennika, który pozostaje suchy, co zapobiega tworzeniu się rdzy i pleśni. Funkcja usuwania wilgoci działa nawet kiedy ani nie grzejemy, ani nie chłodzimy mieszkania. Tryb ten włączany jest w poziomu pilota, który steruje jednostką wewnętrzną. Jasnym sygnałem zbyt wysokiej wilgotności powietrza jest skraplanie się pary wodnej na szybach, a w późniejszych etapach tworzenie się zmian na elementach wykonanych z drewna.
Klimatyzacja z oczyszczaniem powietrza – czy warto wybrać klimakonwektor?
Klimakonwektory (np. takie, jak aroVAIR marki Vaillant) są alternatywą dla grzejników i urządzeń klimatyzacyjnych. Zapewniają zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie pomieszczeń. Wysoki poziom komfortu cieplnego jest osiągany dzięki wymuszeniu przepływu powietrza przez wentylator. W odróżnieniu od klasycznego klimatyzatora – ma wodę jako podstawowy czynnik chłodniczy i grzewczy.
Klimatyzatory wykorzystują do działania odpowiedni czynnik chłodniczy. Klimakonwektory nie działają jak zwykłe urządzenia klimatyzacyjne np. klimatyzator typu split. Mogą funkcjonować tylko w połączeniu z pompą ciepła lub agregatem wody lodowej. Nie posiadają swojego agregatu zewnętrznego. Klimakonwektor wyposażony jest w specjalny system odprowadzenia skroplin oraz specjalne filtry powietrza. Filtruje powietrze w danym pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Oczywiście należy również pamiętać o okresowym czyszczeniu filtra powietrza. Okres czyszczenia należy dostosować do warunków otoczenia i użytkowania (co najmniej raz w miesiącu). Zaletą klimakonwektorów jest możliwość uzyskania efektu mikroklimatu sprzyjającemu użytkownikowi – to znaczy komfortu termicznego, wilgotnościowego i wysokiego stopnia oczyszczenia powietrza z toksyn, alergenów i pyłów. W dostępnym trybie usuwania wilgoci wentylator zmniejsza wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany.
W marce Vaillant gama aroVAIR obejmuje produkty dopasowane do różnego rodzaju pomieszczeń i nieruchomości oraz w jej skład wchodzą klimakonwektory ścienne, kasetonowe, kanałowe i jednostki typu konsola.
Jak w każdym przypadku doboru odpowiedniego systemu, należy wybrać jednostkę jak najlepiej dostosowaną do indywidualnych potrzeb użytkowników. Warto skonsultować się z autoryzowanym serwisem, jak np. Vaillant, gdzie wykwalifikowani specjaliści odpowiedzą na wszystkie ewentualne pytania.