Czym jest i jak działa klimakonwektor?

Klimakonwektor to urządzenie, które najprawdopodobniej każdy wielokrotnie widział na żywo, choć nie zdaje sobie z tego sprawy. Można je bowiem spotkać w piekarniach, sklepach spożywczych, marketach, biurach, przychodniach, urzędach i wielu innych miejscach. Klimakonwektor od dłuższego czasu staje się też obiektem zainteresowania właścicieli prywatnych domów oraz mieszkań, równie dobrze nadaje się bowiem do użytku w placówce użytku publicznego, jak i w budynku mieszkalnym. Ok, w takim razie co to jest ten klimakonwektor? Jak działa? Odpowiadamy!

Klimakonwektor – co to jest?

Klimakonwektor to urządzenie ścienne lub sufitowe służące do regulacji temperatury w pomieszczeniu. Może dodatkowo wymuszać obieg powietrza, wówczas jego praca przypomina nieco system wentylacji. Klimakonwektory występują w różnych wersjach rozmiarowych, poszczególne modele czy ich rodzaje mogą zatem różnić się wyglądem. Jednym z bardziej charakterystycznych i często spotykanych np. w sklepach czy biurowcach jest podłużny poziomy klimakonwektor ścienny, który wyglądem przypomina coś pomiędzy grzejnikiem a klimatyzatorem.

Jak działa klimakonwektor?

Klimakonwektor na bieżąco monitoruje temperaturę w pomieszczeniu przy pomocy specjalnego czujnika. Użytkownik określa wcześniej przy pomocy programatora, jaki poziom ciepła chce uzyskać – np. 22℃. Jeżeli temperatura spadnie poniżej tego poziomu, klimakonwektor rozpocznie grzanie. Jeśli jest wyższa i wynosi np. 26℃, urządzenie zacznie je schładzać, aż osiągnie efekt oczekiwany przez użytkownika. Po uzyskaniu pożądanego poziomu ciepła klimakonwektor albo obniża intensywność swojej pracy, by utrzymać daną temperaturę, albo przechodzi w stan uśpienia. W tym drugim przypadku uruchamia się automatycznie po tym, jak ponownie będzie wymagane grzanie lub chłodzenie. A jak działa klimakonwektor – jak on to wszystko robi?

Dokładna zasada działania klimakonwektora jest uzależniona od jego rodzaju; wyróżnia się w tym zakresie urządzenia wentylatorowe i indukcyjne. Klimakonwektor wentylatorowy wymusza obieg powietrza; wprowadza je do wnętrza maszyny, gdzie czynnik chłodniczy/grzewczy (woda) podnosi lub obniża temperaturę powietrza do pożądanego poziomu. Jeżeli zachodzi proces schładzania, to klimakonwektor dodatkowo osusza powietrze. Następnie urządzenie wyprowadza je z powrotem do pomieszczenia z pomocą wentylatora.

Klimakonwektor indukcyjny zasysa powietrze z pomieszczenia, po czym łączy je z powietrzem płynącym z centrali wentylacyjnej. Całość zostaje podgrzana lub schłodzona przez wymiennik ciepła i wydmuchana do pomieszczenia.

Klimakonwektor do pompy ciepła – dlaczego warto?

Klimakonwektory są coraz chętniej montowane w budynkach mieszkalnych. Nic dziwnego; to w końcu pewnego rodzaju połączenie grzejnika z klimatyzatorem, na dodatek praktycznie bezobsługowe, ekologiczne i ekonomiczne. Co więcej, okazuje się doskonałym uzupełnieniem innych eko systemów grzewczych – niezwykle popularnym wyborem jest klimakonwektor do pompy ciepła, który jeszcze bardziej podnosi efektywność jej pracy. Można nawet nabyć oba urządzenia u jednego producenta; doskonałym przykładem są pompy ciepła i klimakonwektory Immergas. A jak konkretnie wygląda współpraca tych systemów?

Coraz więcej modeli pomp ciepła oferuje nie tylko grzanie, ale również obniżanie temperatury w budynku. Z jej pracą w trybie intensywnego chłodzenia jest jednak pewien kłopot – schłodzone powietrze oznacza skroplenie znajdującej się w nim pary wodnej. A „uzyskane” skropliny trzeba gdzieś odprowadzić. W przypadku ogrzewania płaszczyznowego i podłogowego pojawia się ryzyko wystąpienia wilgoci, w związku z kondensacją pary wodnej w pomieszczeniu. Dlatego też bezpieczne i możliwe jest chłodzenie pompą ciepła tylko o kilka stopni Celsjusza. Klimakonwektor zwiększa możliwości pompy w trybie chłodzenia nawet do poziomu oferowanego przez klimatyzator, ponieważ jest wyposażony we własny system odprowadzania skroplin.

 

Artykuł sponsorowany.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button