Czy warto wymienić żeliwne grzejniki na nowe?

Choć stare żeliwne grzejniki mają swoich zwolenników wśród fanów stylistyki retro, zdecydowana większość osób chciałaby je zastąpić nowocześniejszymi modelami. Jest to podyktowane głównie względami estetycznymi. Czy warto wymienić grzejniki żeliwne na nowe i kiedy to zrobić?

Kaloryfery żeliwne – wady i zalety

Grzejniki żeberkowe przez wiele lat uchodziły za najskuteczniejsze i najbardziej niezawodne rozwiązanie. Ich największą zaletą jest trwałość – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a w optymalnych warunkach nie podlegają korozji. W wielu domach ich żywotność sięga nawet 50 lat. Rozgrzany kaloryfer bardzo długo utrzymuje wysoką temperaturę, lecz nagrzanie się zajmuje mu dużo czasu. Grzejnik żeliwny o takiej samej mocy i efektywności co nowocześniejszy model zajmuje zdecydowanie więcej miejsca. To istotne w przypadku ograniczonej przestrzeni. Te kaloryfery raczej nie nadają się do łazienek. Brakuje w nich także wygodnego w obsłudze termostatu. Wadą, na którą najczęściej zwraca się uwagę, jest ich wygląd. Nawet pokrycie grzejników farbą daje raczej krótkotrwały efekt. Dodatkowo ich współpraca z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi może być problematyczna.

Czy warto wymienić grzejniki żeliwne?

Przed wymianą grzejników trzeba wziąć pod uwagę, że jej koszty są dosyć wysokie. Należy jednak rozważyć tę opcję w przypadku ich korozji, nieszczelności lub kłopotów z nagrzewaniem, jeśli płukanie i odkamienianie wnętrza nie przyniesie skutku. Wymiana kaloryferów żeberkowych na płytowe przyniesie korzyści w postaci szybszego rozgrzewania się instalacji i wygodniejszego zarządzania temperaturą. Nie ma jednak co liczyć na obniżkę kosztów ogrzewania. Większą zmianę można zauważyć w przypadku modernizacji całej instalacji cieplnej. Nowoczesne kotły gazowe pracują w niższych temperaturach niż stare piece. Te nowe nie działają wydajnie z żeliwnymi grzejnikami, które wymagają bardzo wysokich temperatur. W efekcie zużycie energii będzie zwiększone, co przełoży się na wzrost rachunków za ogrzewanie. Właśnie dlatego gruntowna modernizacja ogrzewania powinna dotyczyć wszystkich elementów układu. Tylko wtedy można czerpać korzyści z oszczędnej i wydajnej instalacji.

Wymiana grzejnika żeliwnego w bloku – co mówią przepisy?

Chcąc przeprowadzić demontaż grzejnika żeliwnego w bloku lub kamienicy, należy wcześniej zgłosić zamiar do administracji w celu uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Wniosek powinien zawierać projekt modernizacji oraz informacje o parametrach modelu nowego kaloryfera. Jest to spowodowane tym, iż moc nowego grzejnika powinna być identyczna jak demontowanego. Po zatwierdzeniu wniosku administracja przesyła pisemną zgodę zawierającą warunki wymiany, których należy ściśle przestrzegać. W przypadku mieszkań w bloku nie można całkowicie likwidować starych grzejników lub montować dodatkowych. Ten zabieg byłby niezgodny z prawem, gdyż zakłóciłby bilans cieplny całego budynku.

Grzejniki stalowe czy aluminiowe?

Najbardziej popularnymi opcjami, spośród których mogą wybierać osoby wymieniające grzejnik, są modele stalowe i aluminiowe. Stalowe cechują się wytrzymałością na przypadkowe uderzenia. Nadają się jednak tylko do instalacji wodnych zamkniętych ze względu na korodowanie wnętrz. Kaloryfery aluminiowe są stworzone z materiału odpornego na rdzewienie, dlatego nadają się też do instalacji otwartych. Są łatwiejsze w montażu i tańsze, lecz mniej wytrzymałe i mogą korodować na styku z miedzianymi rurami. Wartą rozważenia opcją są też grzejniki dekoracyjne dostępne w różnych kolorach i kształtach, które podkreślają charakter wnętrza.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button