
Drabiny ewakuacyjne to rozwiązania, które sprawdzają się nie tylko w przypadku budynków przemysłowych, czy handlowych, ale również w domach jednorodzinnych. W jakich sytuacjach są obowiązkowe? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Spis treści
Czym są drabiny ewakuacyjne?
Drabiny ewakuacyjne to rozwiązania, które montowane są po to, by zapewnić możliwość szybkiego oraz bezpiecznego oddalenia się z miejsca, w którym występuje aktualnie zagrożenie. Jak wspomniano we wstępie instaluje się je nie tylko na budynkach przemysłowych, czy handlowych, ale również domach jednorodzinnych. Montowane są zazwyczaj do ściany budynku, co wymaga przestrzegania norm obowiązujących w tym zakresie. W związku z tym, że drabiny ewakuacyjne montowane są na zewnątrz budynków muszą być produkowane z trwałych i wytrzymałych materiałów, co zagwarantuje odporność na działanie warunków atmosferycznych, wysokich temperatur, czy uszkodzeń mechanicznych.
W jakiej sytuacji montaż drabiny ewakuacyjnej jest obowiązkowy?
Obowiązek montażu drabiny ewakuacyjnej regulują przepisy prawa, a konkretnie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z treścią tego rozporządzenia instalacja drabiny ewakuacyjnej jest obowiązkowa w przypadku, gdy budynek posiada co najmniej dwie kondygnacje naziemne. Przepisy określają także szczegółowe warunki, które muszą spełniać konkretne drabiny, a co za tym idzie decydują o tym, czy można wykorzystać wersję podstawową, czy przykładowo drabiny stalowe z koszem. Warto jednak mieć świadomość, że montaż drabiny ewakuacyjnej to kwestia, o której należy pamiętać nie tylko ze względu na przepisy prawa, ale również własną wygodę. Tego typu drabina umożliwia bowiem nie tylko ewakuację w przypadku zagrożenia, ale ułatwia także wykonywanie prac na dachu, czy w górnej części elewacji.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drabiny ewakuacyjnej?
Wybierając drabinę ewakuacyjną warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy jej rodzaj odpowiada konkretnym wymaganiom prawnym, ale także na jakość wykonania. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ drabina ewakuacyjna powinna być wytrzymała, co sprawi, że będzie spełniała swoją rolę, czyli gwarantowała bezpieczne korzystanie przez długie lata. Z uwagi na fakt, że użytkowana jest raczej sporadycznie należy mieć pewność, że w przypadku takiej konieczności użytkowanie będzie w pełni bezpieczne. Istotne jest także to, by drabina ewakuacyjna spełniała odpowiednie normy, wśród których warto wymienić:
- DIN18799-1, która dotyczy badań oraz wymagań technicznych i odnosi się do drabin mocowanych na stałe;
- DIN14094-1, która dotyczy ochrony przeciwpożarowej i odnosi się do umożliwienia bezpiecznej ewakuacji w przypadku zagrożenia;
- EN-ISO-14122-4, która dotyczy zakresu stosowania drabiny, jasno wskazując, że rolą drabin pionowych mocowanych do maszyn i urządzeń jest umożliwienie dostępu w trakcie prac kontrolnych, porządkowych oraz serwisowych oraz napraw.
Podsumowując należy stwierdzić, że drabiny ewakuacyjne to rozwiązania, które sprawdzają się nie tylko w przypadku budynków przemysłowych, ale również w domach jednorodzinnych. Zapewniają bowiem nie tylko możliwość ewakuacji, ale ułatwiają także m.in. wykonywanie prac remontowych na dachu.
Materiał zewnętrzny, otrzymany od partnera strony.