Co wchodzi w skład inteligentnego domu? W jakie gadżety IoT warto zainwestować?

Nowoczesny, wygodny do życia i w pełni inteligentny. Taki powinien być dom w XXI wieku. Jak to osiągnąć? Poznaj sposoby na stworzenie smart house!

Czym jest inteligentny dom?

Nie ma jednej definicji smart house. Z bardzo prozaicznego powodu. Jest to grupa rozwiązań, które są tak różne od siebie, jak może być różny wystrój wnętrza czy charakter człowieka. Każdy inteligentny dom jest inny – to przełożenie podejścia jego mieszkańców do wygody, codzienności i higieny życia. To my decydując się na inteligentny dom, możemy dobrać rozwiązania do niego. Stworzyć wnętrze idealne, które zdecydowanie spełni nasze potrzeby. W zależności od tego, czy interesuje nas komfort – inteligentne oświetlenie, znakomite multimedia albo bezpieczeństwo – systemy alarmowe, inteligentne dzwonki do drzwi czy może jednak ekologia – inteligentne systemy zarządzania ciepłem i energią – możemy przebierać w setkach opcji. A jeśli otrzymamy w tym aspekcie pomoc odpowiedniego eksperta, stworzymy miejsce do  idealne życia. Dlaczego, że właśnie tak można skwitować koncepcję domów inteligentnych – to dom, w którym czujemy się dobrze, wszystko jest maksymalnie zautomatyzowane, a bezpieczeństwo i codzienność są nieco inne od tych w tradycyjnych domach.

Co powinno znaleźć się w inteligentnym domu?

Inteligentny dom korzysta z tzw. rozwiązań IoT – Internet of Things. Oznacza to, że tworzona jest sieć, która komunikuje się wzajemnie ze sobą – czujniki wysyłają informacje do bramek – bramki do odpowiednich urządzeń, które wykonują jakąś akcję – oczywiście to uproszczony schemat. Czujnik może być zastąpiony przez inteligentny głośnik albo nawet aplikację w smartfonie. Internet of Things to nowoczesny standard – ekosystem, który ma wspierać Cię w codziennym życiu. A to, jakie urządzenia do niego podepniesz, to już wyłącznie Twój wybór. Uwaga! – wszystko to musi być „spięte” mocną siecią WiFi. Dlatego podstawowym akcesorium w inteligentnym domu są właśnie routery i odpowiednie wzmacniacze sygnału. Nie uda nam się wspomnieć o  wszystkich akcesoriach, które warto mieć w inteligentnym domu – jest ich po prostu za dużo, a ciągle powstają nowe. Jednakże oto podstawowe systemy, w które zawsze warto inwestować:

  • Inteligentny alarm – rozbudowany system czujników ruchu i otwierania w różnych miejscach w domu.
  • Inteligentne ogrzewanie – to szansa na obniżenie rachunków. System będzie działać tak, by idealnie dostosować ciepło do naszego wnętrza.
  • Inteligentne oświetlenie – wysokiej jakości lampy LED pozwalają na oświetlenie całego domu, zużywają rekordowo mało energii i są sterowane za pomocą smartfona, głośników i specjalnych gniazdek.
  • Inteligentne multimedia – głośniki, telewizory, możliwość tworzenia idealnego klimatu w parze z inteligentnym oświetleniem – inteligentne multimedia to klucz do stworzenia znakomitego miejsca do rozrywki!

Jak więc widać, propozycji jest naprawdę wiele.

Skąd brać rozwiązania dla inteligentnego domu?

W internecie możemy spotkać wiele różnej klasy akcesoriów w elektromarketach. Warto jednak wspomnieć, że rzadko tworzą one spójny ekosystem. To raczej odrębne sprzęty, które nie zawsze są ze sobą dobrze zintegrowane. Dlatego warto stawiać na gotowe systemy znanych producentów. Dziś przybliżyliśmy jednak zaledwie skrawek tej bogatej tematyki. Po więcej zapraszamy do artykułu – Jak zaprojektować inteligentny dom? Tam zdecydowanie dowiesz się więcej na ten temat.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button