Głównym urządzeniem przeznaczonym do usuwania kurzu oraz innych zabrudzeń z powierzchni płaskich jest odkurzacz. Od kilku lat sporą popularnością cieszą się modele cyklonowe, nazywane powszechnie bezworkowymi. Ich głównym atutem jest bez wątpienia wysoki komfort użytkowania połączony z oszczędnością pieniędzy. Nie trzeba bowiem martwić się o wymianę ani zakup nowych worków.
Spis treści
Zasada działania i podstawowe korzyści
W przypadku odkurzacza cyklonowego proces ssania rozpoczyna się zawsze od doprowadzenia powietrza z nieczystościami do cylindrycznego pojemnika. Tam cząsteczki brudu dzięki specjalnemu wentylatorowi swobodnie wirują z ogromną prędkością. Następnie te największe opadają na dół (uderzając uprzednio o boki obudowy), natomiast mikroskopijne w postaci pyłków, roztoczy i bakterii są skutecznie zatrzymywane przez nowoczesny filtr HEPA. Na koniec czyste już powietrze zostaje uwolnione z powrotem do danego pomieszczenia.
Kluczowa korzyść wynikająca z posiadania takiego odkurzacza to oczywiście niski koszt eksploatacji. Na uwagę zasługuje również stała moc, która nie słabnie w wyniku powolnego zapełniania się zbiornika (tak jak ma to miejsce w modelach tradycyjnych). Dla wielu osób duże znaczenie ma ponadto brak nieprzyjemnego zapachu oraz efektywny system filtracji powietrza, ograniczający do minimum objawy alergiczne.
Wersje normalne i wodne
Decydując się na zakup omawianego odkurzacza, w pierwszej kolejności musimy zastanowić się, na jaki konkretnie mechanizm postawić. Najtańsze są egzemplarze monocyklonowe, w których mamy do czynienia z wytwarzaniem wyłącznie jednego wiru powietrza.
Nieco więcej zapłacimy za egzemplarze wielocyklonowe o znacznie zwiększonej sile ssania próżni. Są one naturalnie bardziej skuteczne, a tym samym niwelują czas poświęcany na sprzątanie poszczególnych wnętrz w domu czy mieszkaniu. Na rynku znajdziemy także zaawansowane modele wyposażone w filtr wodny, gwarantujące optymalną jakość i bezawaryjną pracę przez co najmniej 10 lat. Ich mankamenty to jednak spory ciężar (5-8 kg) oraz konieczność każdorazowego opróżniania.
Na koniec należy jeszcze wspomnieć o odkurzaczach cyklonowych bezprzewodowych ze wbudowanym akumulatorem. Pozwalają one na dużą mobilność i zajmują mało miejsca w szafie, ale jednocześnie wymagają ładowania po około 60 minutach działania.
Wykaz pożądanych parametrów technicznych
Wybierając odkurzacz cyklonowy, zwracajmy uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale również na parametry techniczne, decydujące w ogromnej mierze o wygodzie użytkowania. Chodzi tutaj m.in. o wystarczająco wysoką klasę energetyczną (A), przekładającą się bezpośrednio na oszczędność środków finansowych i dbanie o środowisko naturalne. Liczy się też moc ssąca — im wyższa, tym sprzęt będzie pracował bardziej wydajnie.
Kolejne istotne elementy to niezbyt duża waga (najlepiej między 3 a 5 kg), umiarkowana głośność (nie może przeszkadzać innym domownikom), system oczyszczania oparty na filtrach HEPA (o skuteczności nawet 99,9%), pojemny zbiornik ze wskaźnikiem zapełnienia (minimum dwulitrowy) oraz odpowiedni zasięg kabla (powyżej 10 metrów). Nie zapomnijmy zweryfikować, czy do zestawu dodane zostały szczotki o określonym przeznaczeniu — do dywanów, drewnianych parkietów, szczelinowe i turbo.
Jeśli interesują cię odkurzacze cyklonowe sprawdź nasz ranking odkurzaczy cyklonowych.