Pranie dywanów odkurzaczem piorącym – jak robić to skutecznie?

Nawet regularne odkurzanie nie pozwoli utrzymać dywanów i wykładzin w idealnej czystości. Wymagają one bowiem prania, a najskuteczniej i najwygodniej możesz zrobić, wykorzystując odkurzacze piorące. Podpowiadamy, jak w prawidłowy sposób prać dywany i wykładziny za pomocą odkurzaczy piorących, aby cieszyć się satysfakcjonującymi efektami.

Zasada działania odkurzaczy piorących

Kluczem do zrozumienia tego, na jakich zasadach działa odkurzacz piorący, jest budowa tego urządzenia. Znajdują się w nim dwa pojemniki – pierwszy przeznaczony jest na wodę z piorącym detergentem, natomiast do drugiego trafia brudna woda wraz zanieczyszczeniami zebranymi z dywanu lub tapicerki. W jednym ruchu roboczym po powierzchni dywanu aplikowana jest woda z detergentem, rozbijające zabrudzenia na drobne cząsteczki, a bezpośrednio po tym są zasysane do zbiornika na brudną wodę.

Jak prać dywan odkurzaczem piorącym – krok po kroku

Jeśli chcesz, żeby po praniu odkurzaczem piorącym Twój dywan wyglądał jak wtedy, kiedy przywiozłeś go ze sklepu, postępuj zgodnie z następującymi krokami.

  1. Odkurz i wytrzep dywan – przygotowanie dywanu do prania jest bardzo ważne, bowiem jeśli pomiędzy włóknami zalegać będą kurz i piach, wówczas pod wpływem wody zmienią się w błoto, jeszcze bardziej go brudząc.
  2. Nałóż na dywan specjalistyczny detergent – kolejnym etapem jest równomierna aplikacja detergentu na całą powierzchnię dywanu. Po kilku minutach zacznie on wytwarzać aktywną pianę, która zmiękczy zabrudzenia, rozdrodni je, by ostatecznie oderwać je od włókien. Aktywna piana powinna pozostać na dywanie przez kilka minut.
  3. Właściwe pranie z użyciem odkurzacza – w pierwszej kolejności odkurzacza zaaplikuje wodę pod wysokim ciśnieniem, która ostatecznie rozpuści zabrudzenia i pianę, która wytworzyłą się po nałożeniu detergentu. W tym samym ruchu roboczym woda wraz z zanieczyszczeniami zostają wessane do przeznaczonego do tego celu celu pojemnika.

Część z odkurzaczy piorących, m.in. niektóre odkurzacze piorące Karcher, posiadają również funkcję suszenia, dzięki które bezpośrednio po zassaniu wody z zanieczyszczeniami dywan jest od razu suszony. Jeśli korzystasz z odkurzaczy z tą funkcją, dywanowe powierzchnie są gotowe do użytkowania nawet po około 20 minutach od prania.

Wybierz bezpieczny środek piorący do dywanów

Jeżeli zależy Ci na tym, aby dywan odzyskał czystość i świeżość, koniecznie pierz je specjalistycznymi detergentami do prania dywanów i wykładzin. Wbrew pozorom włókna dywanów potrafią być bardzo delikatne, a wskutek działania np. środków do prania ubrań, tracić swoją naturalną miękką strukturę.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze odkurzacza piorącego?

Jeśli chcesz jak najskuteczniej czyścić swoje dywany, przy wyborze odkurzacza piorącego weź pod uwagę następujące parametry:

  • moc i siła ssania – im wyższe, tym skuteczniej pomogą usuwać zabrudzenia z dywanów i wykładzin;
  • duża pojemność zbiorników – pozwala na długotrwałą pracą bez przerw na opróżnianie ścieków i dolewanie wody z detergentem;
  • skuteczny system filtracji – chroni zarówno przed wydostawaniem się zabrudzeń na zewnątrz urządzenia, jak też przed przedostawaniem się ich do poszczególnych podzespołów;
  • wymienne dysze i ssawki – umożliwiają dostosowanie pracy urządzenia do konkretnej powierzchni.

Szukając wysokiej jakości odkurzaczy piorących, odwiedź sklep Emast.pl.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button