Korzyści jakie daje filtr HEPA w odkurzaczu

Filtr HEPA w odkurzaczu stał się już standardem. Dlaczego jest on tak ważny i dlaczego warto mieć odkurzacz wyposażony w filtr HEPA? I przede wszystkim: Czy jest on skuteczny i czy jest w stanie skutecznie bronić nas przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami?

HEPA to skrót od High Efficiency Particulate Air Filter, co wprost oznacza Wysoce Wydajny Filtr Powietrza. Nazwa sama w sobie jest dość znamienna, ale jeśli coś się nazywa Wysoce Wydajne, Skuteczne, Super, Oh Ach… to warto to sprawdzić i przekonać się jak jest naprawdę.

Na początek warto wspomnieć o tym kto i dlaczego wynalazł filtr HEPA. Otóż odpowiedź może co niektórych zaskoczyć, filtr HEPA został opracowany przez NASA i miał on chronić przed promieniowaniem radioaktywnym. Wow, jeśli miał chronić przed promieniowaniem, to powinien sobie bez trudu poradzić z kurzem. Obecnie filtry HEPA montuje się w wielu urządzeniach, gdzie dochodzi o przepływu powietrza. Nie tylko w odkurzaczach, ale również w oczyszczaczach powietrza, klimatyzacjach, różnych filtrach. Filtry HEPA są nieocenioną pomocą w laboratoriach, na salach zabiegowych oraz w schronach wojskowych. Wszędzie tam, gdzie ważne jest zachowanie czystości oraz sterylnych warunków. Filtry HEPA są w stanie zatrzymać 99,995% zanieczyszczeń o rozmiarze 0,3 µm. Zbudowany z włókien szklanych filtr, skutecznie blokuje grzyby, bakterie, i sporo wirusów. Aby filtr HEPA spełnił swoje zadanie, koniecznie musi być bardzo dobrze i dokładnie zamontowany i osadzony.

Korzyści jakie daje filtr HEPA w odkurzaczu 1

Klasy HEPA

Przy wielu urządzaniach wyposażonych w filtry HEPA, można spotkać się z liczba przy nazwie HEPA. Jest to oznaczenie klasy filtra. Do klasy 12, filtry nazywały się HEPA E11, HEPA E12, a od klasy 13 stosuje się nazewnictwo H13 oraz H14.

  • HEPA E11 – Ta klasa filtra oznacza skuteczność na poziomie 95% dla cząstek o rozmiarze 0,4 µm
  • HEPA E12 – Bardzo dobra skuteczność z cząstkami 0,1 µm na poziomie 99,5%
  • HEPA H13 – Skuteczność z najtrudniejszymi do zatrzymania cząsteczkami 0,3 µm na poziomie 99,95%.
  • HEPA H14 – Jeszcze wyższa skuteczność z 0,3 µm, aż 99,975%
  • ULPA U15 – 99,99995%, ale są to filtry do zastosowań profesjonalnych. Nie występują w urządzaniach domowych ze względu na cenę. Można je za to spotkać na Sali operacyjnej i w laboratoriach.

Obecnie decydując się na wybór odkurzacza, przede wszystkim należy sprawdzić czy posiada filtr HEPA. Jeśli nie, to szukajmy innego modelu, który będzie wyposażony w HEPA H13 lub HEPA H14. Cena filtrów H13 jest bardzo niska i wynosi kilka zł. Wymiana filtrów jest bardzo prosta.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button