Jak wyprać dywany i tapicerki odkurzaczem piorącym?

Dywany i tapicerki stopniowo zbierają zabrudzenia, które odbierają im blask, jaki posiadały od nowości. Ponowne doprowadzenie ich do czystości jest dość trudne, dlatego warto sięgnąć po odkurzacz piorący, który w dużym stopniu ułatwi tę czynność. Dowiedz się, jak wyprać tapicerkę i dywan, używając odkurzacza piorącego?

Zacznij od dokładnego odkurzania

Bardzo dokładne odkurzanie jest kluczową czynnością, bez której nie da się skutecznie wyczyścić dywanu, nawet jeśli w asortymencie Twoich urządzeń znajdzie się najlepszy odkurzacz piorący. Dywan należy odkurzyć również od spodniej strony, ponieważ jeśli zostawimy na nim zanieczyszczenia, pod wpływem wody powstanie z nich błoto, które tylko wetrze się w strukturę dywanu.

Użyj dobrego detergentu

Do dywanów nie należy używać zwykłych środków do prania, ponieważ mogą okazać się zbyt silne. Używaj takich detergentów, które zalecają producenci odkurzaczy piorących. Szczególne znaczenie ma to w przypadku tapicerek. Najlepiej wypróbuj środek czyszczący na niewidocznym fragmencie tkanin. Nie powinien się odbarwiać ani tracić naturalnej struktury.

Nałóż na dywan detergent

Pierwszym krokiem jest równomierne nałożenie na dywan lub tapicerkę pieniącego się detergentu. Należy pamiętać nie tylko o tym, by był on przyjazny dla struktury dywanów, ale również by nie było go zbyt dużo, by nie przemoczyć dywanu, ponieważ wówczas wymagałby on długiego schnięcia.

Użyj odkurzacza

Teraz przyszła kolej na kilka słów na temat działania odkurzaczy piorących. Urządzenia te działają na zasadzie ekstrakcji, to znaczy niemal jednocześnie dozują pod ciśnieniem wodę z rozcieńczonym płynem piorącym i zasysają zabrudzenia do pojemnika na brudną wodę. Działanie takie jest możliwe dzięki obecności dwóch zbiorników – jednego na wodę z detergentem, a drugiego na zabrudzenia.

  • Ze zbiornika z czystą wodą pod ciśnieniem przez dyszę wyprowadzana jest woda z detergentem, które uaktywniają pianę i zmiękczają zabrudzenia.
  • Następnie są zasysane przez ssawkę do zbiornika. Po tym etapie dywan pozostaje jedynie lekko wilgotny i w zasadzie od razu nadaje się do użytkowania.

Jeżeli prania wymagają wykładziny lub dywany w pomieszczeniach z ograniczonym przewiewem powietrza, warto postawić na odkurzacz piorący z funkcją suszenia, który pozostawia czyszczoną powierzchnię idealnie suchą.

Wybór odkurzaczy piorących jest coraz większy. Możesz zdecydować się zarówno na odkurzacz jedynie z funkcją prania, jak i taki, który łączy funkcjonalność zwykłego domowego odkurzacza na sucho z praniem dywanów i tapicerek. Szeroki wybór znajdziesz w sklepie Emast.pl.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button