Dach prefabrykowany – dlaczego warto zainwestować w taki dach, gdy budujemy swój wymarzony dom

Budowa domu to duże przedsięwzięcie. Aby uniknąć rozczarowań, zbyt wysokich kosztów i potencjalnych problemów technicznych, należy sumiennie przygotować plan działania. Starannie przygotowany projekt powinien obejmować wszystkie etapy budowy – od solidnych fundamentów po trwały i efektowny wizualnie dach.

Konstrukcje dachowe – więźby tradycyjne i prefabrykowane 

Podstawą konstrukcji dachów są wiązary dachowe – to własnie one są odpowiedzialne za jego stabilność i wytrzymałość. Wiązary tradycyjne wykonywane są przez ekipę ciesielską pod konkretne zamówienie. Wymagają czasochłonnego i kosztownego nakładu pracy wykwalifikowanych cieśli, którzy bezpośrednio na placu budowy dokonują pomiarów, docięć i montażu poszczególnych elementów. Drewno używane do tradycyjnie wykonywanej więźby pozyskiwane jest z tartaków. Powinno być ono wysokiej jakości, najlepiej pozyskiwane z drzew iglastych – dobrym materiałem jest jodła, sosna lub świerk. Zorganizowanie odpowiednich materiałów i wynajęcie profesjonalnej ekipy często bywa kosztowne i czasochłonne, zaś same prace konstrukcyjne mogą ciągnąć się przez wiele tygodni.

Alternatywnym rozwiązaniem dla więźby tradycyjnej są prefabrykowane wiązary dachowe. Są to elementy konstrukcyjne wykonywane w fabrykach i mocowane ze sobą za pomocą płytek kolczastych. Dachy prefabrykowane zazwyczaj składają się z pasa dolnego i dwóch pasów górnych, stanowiących współczesne odpowiedniki krokwi. Drewno wykorzystywane do produkcji prefabrykowanych wiązar dachowych jest fabrycznie dostosowywane do postaci czterostronnie struganych belek z wyprofilowanymi krawędziami. Belki poddawane są suszeniu, dzięki czemu nie zawierają niebezpiecznej dla stabilności konstrukcji dachowej wilgoci, w większości przypadków nie wymagają też żadnej dodatkowej impregnacji.

Zalety wiązar dachowych prefabrykowanych

Dachy prefabrykowane są dużo wydajniejsze finansowo od tych tradycyjnych, a ich montaż jest zdecydowanie szybszy. Technologia łączenia poszczególnych elementów wiązar dachowych przy wykorzystaniu płytek kolczastych pozwala na ukończenie instalacji w ciągu kilku dni. Proces budowy dachów prefabrykowanych jest szybki, nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani ciężkich sprzętów. Przebiega sprawnie i nie sprawia problemów większości ekip budowlanych. Kolejnym atutem są stosunkowo niskie koszta – do budowy dachów z więźby prefabrykowanej wykorzystuje się od 20 do 40 % mniej drewna niż w wypadku więźby tradycyjnej, co pozwala zaoszczędzić na zakupie materiałów. Dzięki szybszemu i sprawniejszemu montażowi, można zaoszczędzić również na czasie wynajmu ekipy budowlanej. W zależności od rozmiaru budowanego domu i rozmachu projektu, różnica między dachem prefabrykowanym a tradycyjnym może wynieść nawet 50 %.

Konstrukcja dachu, a projekt domu

Zamawiając wiązary dachowe prefabrykowane należy dostarczyć producentowi projekt budowy domu, rzut i przekrój najwyższej kondygnacji, oraz informacje dotyczące lokalizacji obiektu. W większości przypadków wstępna wycena trwa od jednego do dwóch dni. Po podpisaniu umowy zamówienie jest sprawnie realizowane. Dzięki weryfikacji planu budowy, firma zajmująca się produkcją wiązar prefabrykowanych jest w stanie skompletować stosowne materiały i odpowiednio je skroić, bez potrzeby samodzielnego wykonywania pomiarów na miejscu budowy. Jest to możliwe dzięki profesjonalnym i dokładnym maszynom fabrycznym, wyposażonych w specjalistyczne oprogramowanie odpowiedzialne za dokładne wymierzanie i idealne dopasowanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Większość firm produkujących wiązadła dachowe prefabrykowane oferuje również profesjonalny montaż, co powala oszczędzić czas na szukaniu odpowiedniej ekipy budowlanej na własną rękę.

Budowa wymarzonego domu to kosztowny i czasochłonny projekt, który często wymaga kompromisów i półśrodków. Montaż dachu zazwyczaj jest zwieńczeniem ciężkich prac budowlanych i zapowiedzą kolejnego, przyjemniejszego w planowaniu etapu, jakim są prace wykończeniowe. Warto wybrać taki rodzaj konstrukcji dachu, który umożliwi osiągnięcie optymalnej stabilności i wytrzymałości niewielkim kosztem i w krótkim czasie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button