Jak dbać o parkiet od A do Z?

Parkiety są bardzo modne. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że prezentują się niezwykle stylowo, a dodatkowo sprawdzą się zarówno we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim, klasycznym, jak i nowoczesnym. Oczywiście wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dziś podpowiemy Wam, jak dbać o parkiet i na co należy zwrócić uwagę.

Codzienna pielęgnacja parkietu – to trzeba wiedzieć!

O parkiet trzeba dbać i to codziennie. Jednak w żadnym przypadku nie można stosować środków na bazie detergentów. Są one bardzo szkodliwe i do tego mogą uszkodzić ten delikatny materiał. Oczywiście nie oznacza to codziennego mycia. Codzienna pielęgnacja obejmuje przede wszystkim odkurzanie na sucho. Bardzo dobrze do tego celu sprawdzają się szmatki z mikrofibry, które przyciągają kurz. Jeżeli na parkiecie pojawiają się zanieczyszczenia czy też brud, to najlepiej mycia użyć wilgotnej szmatki nasączonej w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Parkiet przecieramy bardzo delikatnie, pamiętając że drewno nie lubi wody ani nawet wilgoci. Pod ich wpływem butwieje i traci swoje walory. Regularna pielęgnacja obejmuje także stosowanie środków zabezpieczających lakier. Najczęściej wykonuje się je raz lub dwa razy w roku. Do tego celu najlepiej wybierać delikatne środki bezwonne, które tworzą na podłodze warstwę ochronną. Przypominamy również, że po drewnianej podłodze nie należy poruszać się w butach z twardą podeszwą. Także szpilki czy obcasy powodują zarysowanie parkietu.

Cyklinowanie parkietu – jak i jak często należy je wykonywać?

Najczęściej raz na 10 lat warto wykonać cyklinowanie parkietu. Dzięki niemu podłoga będzie prezentować się pięknie, a także stylowo. Trzeba zdawać sobie sprawę, że samodzielne wykonanie tej pracy jest bardzo trudne, a dodatkowo efekty wizualne mogą nie być tak dobre jak w przypadku usług wykonywanych przez profesjonalistów. Dlatego warto zdecydować się na cyklinowanie parkietu z FHU Krzysztof Barecki. Dzięki wykonaniu cyklinowania podłoga zostanie odświeżona, usunięte zostaną również intensywne zabrudzenia czy też plamy znajdujące się w strukturze drewna. Dodatkowo cyklinowanie pozwoli pozbyć się drobnych rys czy nawet ubytków. Duże znaczenie ma także fakt, że podczas procesu cyklinowania stosuje się papiery ścierne o różnej gramaturze, najczęściej od grubszej do drobniejszej. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, podłoga pokrywana jest specjalnym lakierem, który utrwala efekt, a także stanowi dodatkową warstwę ochronną, zabezpieczając go przed plamami czy też uszkodzeniami mechanicznymi. Lepiej zrezygnować z samodzielnego cyklinowania, choćby dlatego, iż łatwo jest popełnić błąd i uszkodzić delikatną strukturę materiału.

Jak zabezpieczyć podłogę przed zarysowaniami?

O parkiet trzeba dbać, a jednocześnie trzeba chronić go przed zarysowaniami. Skoro wiadomo już, że po parkiecie nie można poruszać się w obuwiu, to trzeba także wiedzieć, że należy zabezpieczyć nóżki mebli np. wkładami filcowymi. Dzięki temu nawet ciężkie, masywne meble nie będą uszkadzać struktury materiału. Zwróćcie jeszcze uwagę na środki, jakich używacie. Wbrew pozorom nawet te domowe mogą powodować uszkodzenie materiału. Mamy tutaj na myśli wodę z octem. Zdecydowanie lepiej przecierać parkiet lekko zwilżoną szmatką oraz stosować specjalne środki do czyszczenia tej powierzchni, które mają delikatny skład i tworzą na parkiecie cienką warstwę ochronną.


Artykuł zewnętrzny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button