Dezynfekcyjne właściwości ozonu

Ozonowanie mieszkania to popularny, niedrogi i przede wszystkim skuteczny sposób na usunięcie chorobotwórczych mikrobów z naszego najbliższego otoczenia. A także bezpieczny, ale tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzony przez wykwalifikowany personel.

Ozon, który znajduje się w stratosferze, chroni powierzchnię naszej planety przed niszczącym działaniem promieniowania UV emitowanego przez Słońce. Jest więc niezbędny do tego, aby istniało życie lądowe na Ziemi. Problem polega na tym, że gdy ozon znajdzie się w bezpośredniej bliskości organizmów żywych, staje się dla nich bardzo niebezpieczną substancją. Co więcej, stężony ozon potrafi niszczyć nie tylko żywe komórki – na przykład te, z których zbudowane są drobnoustroje – ale także materię nieożywioną: metal, gumę czy niektóre tworzywa sztuczne. I chociaż w temperaturze pokojowej ozon dość szybko przemienia się w tlen, tak te kilkanaście do kilkudziesięciu minut powinno wystarczyć, aby dezynfekcja była skuteczna. Lub – gdy ozonowanie jest nieumiejętnie przeprowadzane – aby ozon zniszczył na przykład delikatną elektronikę.

Jest to generalnie tak mocny utleniacz, że potrafi rozbijać nawet unoszące się w powietrzu cząsteczki szkodliwych lub nieprzyjemnie pachnących substancji. I właśnie z tej przyczyny ozonowanie jest również uznawane za świetny sposób na wykonanie szeroko rozumianej dezodoryzacji: w domu, mieszkaniu czy zakładzie pracy.

Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie mieszkania?

Istnieje szereg okoliczności, które mogą od nas wymagać przeprowadzenie kompleksowego ozonowania mieszkania:

  • W mieszkaniu z różnych przyczyn unoszą się zapachy poremontowe, które nie chcą zniknąć nawet po intensywnym wietrzeniu. Przyczynami tych niechcianych zapachów mogą być wykorzystane materiały budowlane, chemia budowlana lub błędy popełnione podczas prac remontowych.
  • W mieszkaniu doszło do pożaru, rozległego zalania lub awarii którejś z kluczowych instalacji.
  • Poprzedni lokatorzy z różnych powodów – na przykład choroby – nie potrafili utrzymać porządku w mieszkaniu lub palili w nim papierosy, co ostatecznie spowodowało powstanie nieprzyjemnego zapachu.
  • Chcemy usunąć zapachy pochodzenia zwierzęcego.
  • Po dezynsekcji lub deratyzacji należy przeprowadzić w mieszkaniu kompleksową dezynfekcję połączoną z dezodoryzacją.
  • Chcemy przeprowadzić dezynfekcję po chorobie lub śmierci osoby bliskiej.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę, która przeprowadzi profesjonalne ozonowanie mieszkania?

Nie wystarczy rozstawić ozonatorów, aby proces ozonowania mieszkania uznać za udany. W tym przypadku liczy się nie tylko ilość wygenerowanego ozonu lub czas trwania całej operacji. Należy także zwrócić uwagę chociażby na temperaturę oraz wilgotność powietrza czy kubaturę pomieszczeń. Przygotowania, które należy wówczas poczynić, daleko wykraczają poza poproszenie domowników z opuszczenie lokum czy zabezpieczenie niektórych sprzętów.

Dlatego jeżeli zależy nam na tym, aby ozonowanie mieszkania było skuteczne i bezpieczne – tak dla nas, jak i chociażby naszych sąsiadów – zdecydowanie warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia rzetelnych oraz sprawdzonych specjalistów. Takich, jak pracujących w PSG Polska – firmie przeprowadzającej kompleksowe usuwanie zagrożeń chemicznych i biologicznych dla takich organizacji, jak PLL LOT, BNP Paribas czy LENOVO.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button