
Pompy ciepła cieszą się rosnącą popularnością. Pozwalają bowiem na skuteczne ogrzanie budynku, korzystając z odnawialnych źródeł energii. Na czym polega działanie powietrznych pomp ciepła? Sprawdź najważniejsze informacje na temat takich urządzeń.
Spis treści
Czym jest powietrzna pompa ciepła?
Pompy ciepła powietrzne (https://metalfachtg.com.pl/powietrzne-pompy-ciepla/) to urządzenia grzewcze, które nie wytwarzają energii samodzielnie. Wręcz przeciwnie, wykorzystują w tym celu procesy termodynamiczne zachodzące w otoczeniu. Modele powietrzne, jak sama nazwa mówi, czerpią energię z powietrza. Na rynku znaleźć można też pompy ciepła wodne i gruntowe.
Pompy ciepła powietrzne wykorzystuje się przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Nie wymagają one tworzenia osobnego pomieszczenia na kotłownię. Pompy ciepła są też stosunkowo bezpieczne. Nie ma konieczności izolowania ich od pozostałych części domu, ponieważ do ich działania nie jest potrzebne składowanie paliw kopalnych.
Pompy ciepła a zużycie prądu
Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła wymaga zastosowania prądu. Jest to jednak tylko około 20% energii niezbędnej do ogrzania budynku. Pozostałą część pozyskuje się z powietrza, a więc jest ona darmowa. Sposobem na jeszcze skuteczniejsze zmniejszenie kosztów jest podłączenie pompy ciepła do systemu fotowoltaiki. To duża inwestycja, jednak dzięki niej możliwe jest bezpłatne ogrzewanie obiektu przez cały rok.
Odpowiednio dobrana pompa ciepła pozwoli na ogrzanie całego budynku, bez konieczności stosowania dodatkowych źródeł ciepła. To sposób na duże oszczędności, zwłaszcza w porównaniu do systemów wymagających zastosowania paliw kopalnych.
Na czym polega działanie powietrznej pompy ciepła?
Działanie pompy ciepła bazuje na reakcjach fizycznych, które zachodzą w jej wnętrzu. Podstawowe elementy konstrukcji takiego urządzenia to parownica, sprężarka, rozprężarka i skraplacz. W instalacji znajduje się też czynnik chłodniczy, o temperaturze około -12 stopni Celsjusza. To dzięki niemu możliwe jest transportowanie pobranej energii.
Ciepło pobrane z otoczenia jest przenoszone z obszaru chłodniejszego do cieplejszego. Powietrze z zewnątrz przenosi się do parownicy, gdzie łączy się z czynnikiem chłodniczym. Dzięki temperaturze mas zwiększa on temperaturę do 14 stopni Celsjusza. Następnie paruje i trafia do sprężarki zasilanej prądem.
W tym miejscu ciśnienie czynnika chłodniczego znacznie się zwiększa. Rośnie również jego temperatura, osiągając nawet 90 stopni Celsjusza. Na koniec substancja trafia do skraplacza, gdzie zamienia się w ciecz, oddając zgromadzone ciepło.
Powietrzna pompa ciepła pobiera energię z otoczenia. Aby jednak urządzenie tego typu mogło skutecznie ogrzewać pomieszczenia w budynku, konieczne jest jego podłączenie do górnego źródła. Użytkownicy pomp ciepła mają do wyboru kilka alternatywnych rozwiązań. Wśród nich warto wyróżnić:
- ogrzewanie podłogowe,
- ogrzewanie sufitowe,
- zbiornik ciepłej wody,
- grzejniki.
Wybór odpowiedniego źródła górnego zależy głównie od preferencji użytkownika.
Zalety powietrznej pompy ciepła
Powietrzna pompa ciepła to model, który pozwala na bardzo szybki i łatwy montaż, zwłaszcza w porównaniu z innymi wariantami takich urządzeń. Nie wymaga ona bowiem wykonywania otworów w ziemi i prowadzenia skomplikowanych rur czy kabli. Jednostka pobierająca ciepło z powietrza może znaleźć się bezpośrednio przy budynku, w odległości wskazanej przez producenta. Zwykle jest to nie więcej niż kilkadziesiąt centymetrów.
Powietrzna pompa ciepła może pracować nawet w sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Co więcej, w okresie letnim takie urządzenie może być traktowane również jako sposób na schłodzenie pomieszczenia, oddając temperaturę na zewnątrz obiektu. Trzeba również pamiętać, że zimą pompa ciepła pobiera więcej prądu.
Pompy ciepła powietrzne mają imponującą żywotność. To urządzenia, które działają w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że są one odporne na działania szkodliwych czynników zewnętrznych. Na zużycie w największym stopniu jest narażona sprężarka, jednak nawet ona może bez problemu pełnić swoją funkcję do 25 lat.
Czy pompa ciepła sprawdzi się wszędzie?
Pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim do nowych budynków. W przypadku takich obiektów budowa sprawnie działającej instalacji jest zdecydowanie najłatwiejsza. Nie oznacza to jednak, że systemu nie da się zamontować w już istniejących budynkach. Jest to zdecydowanie bardziej kosztowne i skomplikowane, ale nie niemożliwe.
Pompy powietrzne muszą być jednak dopasowane do specyfiki danej nieruchomości. Kluczowe jest wybranie na tyle dużego urządzenia, by mogło ono skutecznie ogrzewać wszystkie pomieszczenia w budynku.
Z tego powodu przed realizacją inwestycji wykonuje się wiele pomiarów. Na ich podstawie można określić minimalną moc pompy i sprawdzić, czy zastosowanie modelu powietrznego w danym miejscu będzie opłacalnym krokiem. Na niektórych posesjach znacznie lepiej sprawdzą się bowiem warianty wodne lub gruntowe, choć koszt ich budowy jest zdecydowanie wyższy.
Artykuł partnera. Grafiki pochodzą z https://pixabay.com/