Wśród inwestorów indywidualnych, niezależnie czy decydują się na budowę nowego domu czy na przeprowadzenie gruntownego remontu obserwujemy duże zainteresowanie usługą montażu rolet zewnętrznych. W przypadku remontu najczęstsza przesłanka to prace termomodernizacyjne oraz wymiana stolarki okiennej. Producenci rolet wychodzą na przeciw potrzebom inwestorów oferując szeroki wybór typów rolet, sposobów montażu jak również wymiarów, kolorów czy ich wykończeń. Omówimy teraz najczęściej spotykane typy rolet.
Spis treści
Rolety zewnętrzne podtynkowe
Ten typ rolety dedykowany jest dla inwestorów którzy są na etapie budowy domu lub prowadzenia prac ociepleniowych. Zgodnie z nazwą, skrzynka rolety znajduje się pod warstwą ocieplenia. Miejsce zamocowania rolety to nadproże znajdujące się bezpośrednio nad oknem. W nowo budowanych domach częstokroć nadproże uwzględnia przyszłą obecność skrzynki rolety, dlatego jest cofnięte względem powierzchni muru. Dzięki temu skrzynka rolety jest doskonale chroniona przez pełną grubość warstwy ocieplenia. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych. W przypadku gdy nadproże jest zlicowane względem powierzchni muru, inwestorzy częstokroć decydują się na pogrubienie warstwy ocieplenia – zwłaszcza w przypadku wysokich drzwi tarasowych. Tam długi pancerz rolety wymaga odpowiednio głębokiej skrzynki. Prowadnice rolety są mocowane do ramy okna. Największą zaletą rolet zewnętrznych podtynkowych jest możliwość zachowania ciągłości elewacji. Elementy mocowania oraz sama roleta jest z zewnątrz niewidoczna.
Rolety zewnętrzne nadprożowe
Ten typ rolet zewnętrznych musi być przewidziany na bardzo wczesnym etapie jakim jest projekt budynku. Wynika to z faktu że skrzynia rolety jest elementem konstrukcyjnym. Wykonana ona jest z materiałów ceramicznych lub z odpowiednio twardego styropianu i spełnia funkcję nadproża okna. Takie rozwiązanie zapewnia absolutną czystość architektoniczną budynku jak i bardzo dobrą izolację termiczną. Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania to jest ono dużo bardziej wymagające pod względem dokładności montażu oraz doboru odpowiednich komponentów.
Rolety zewnętrzne typu standard
To najczęściej spotykane rozwiązanie w przypadku montażu rolety do wykończonego już budynku. Roleta standard mocowana jest bezpośrednio do elewacji lub (o ile pozwala nam miejsce) wpasowywana wewnątrz wnęki okiennej. Skrzynka rolety elewacyjnej może mieć różny kształt – od prostokąta, przez półokrąg po skrzynkę z ściętą klapą. Oczywistą wadą rolet elewacyjnych jest ekspozycja skrzynki rolety na elewacji budynku. Jednakże jest to skuteczny sposób na małoinwazyjnej montaż rolet do zamieszkałych budynków.
Rolety zewnętrzne, nakładane na okno
W przypadku wymiany stolarki okiennej warto rozważyć montaż rolety wewnątrz wnęki okiennej. Jest to bardziej estetyczna opcja montażu aniżeli montaż rolet elewacyjnych. Biorąc pod uwagę szeroki asortyment w zakresie kolorów czy sposobów wykończenia rolety bez trudu znajdziemy model dopasowany wizualnie do stolarki okiennej. Wadą montażu rolet nakładanych jest częściowe przesłonięcie obszaru okna, co głównie zauważyć można od wewnątrz pomieszczenia.
Akcesoria i napędy do rolet zewnętrznych
Czasy ręcznego opuszczania i podnoszenia rolet powoli mijają. Manualne metody są wypierane przez niezawodne i ciche napędy elektryczne. Dodatkowo, nowoczesne rozwiązania napędów rolet chętnie współpracują z domową automatyką. Możemy zaprogramować różne scenariusze zależne od warunków pogodowych czy naszej obecności w domu. Cała obsługa najczęściej odbywa się zdalnie i może być w prosty sposób nadzorowana przez dedykowane aplikacje.