Powietrzna pompa ciepła – sposób na tanie i ekologiczne ogrzewanie domu

Ogrzewanie budynku powietrzną pompą ciepła może budzić silne emocje. Dzieje się tak głównie ze względu na stosunkowo wysokie koszty montażu instalacji tego typu. Decydując się na daną formę ogrzewania budynku, warto mieć jednak na uwadze to, iż zdaniem ekspertów roczne koszty ogrzewania domu w skali roku, dzięki użyciu systemu jakim jest fotowoltaika, to koszt około 2000 zł, podczas gdy koszt rocznego utrzymania domu instalacją gazową to 3000 zł, natomiast instalacją elektryczną to niemal 6000 zł. Jak działa powietrzna pompa ciepła? Czy solary to opłacalna inwestycja?

Co to jest powietrzna pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła w celu podgrzania budynku oraz wody wykorzystują energię cieplną, która pobrana jest z powietrza, które znajduje się na zewnątrz budynku. Współcześnie systemy te to w pewnością najpopularniejsze z wszystkich dostępnych rodzajów pomp. Cechuje je szybki montaż oraz wydajna praca. Bez wątpienia instalacja powietrznej pompy to ekologiczne rozwiązanie, które przypadnie do gustu miłośnikom przyrody. Dzięki systemowi pompy aż 75% energii pobierane jest z powietrza, natomiast pozostałe 25% z innych źródeł odnawialnych. Urządzenie to może składać się z jednostek wewnętrznych lub zewnętrznych oraz łączonych. Bufor ciepła to zbiornik, w którym znajduje się magazynowana woda. Współpraca urządzenia, jakim jest bojler elektryczny z pompą ciepła, to więc inwestycja nie tylko finansowa, ale także środowiskowa.

W jaki sposób działa powietrzna pompa ciepła?

W pierwszym etapie powietrzne pobierane jest przez wentylator, a następnie dostarczane do parownika. To w nich umieszczony został układ chłodniczy wypełniony zamarzającą cieczą. Dzięki temu pobiera ona ciepło z otoczenia, nawet wtedy, kiedy na zewnątrz jest mróz. To stworzenie różnicy pomiędzy otoczeniem a temperaturą cieczy pozwala na otrzymanie ciepła. Ogrzewana ciecz trafia do drugiego obiegu, gdzie przekazuje energię cieplną tak zwanemu czynnikowi chłodniczemu. Pod jej wpływem czynnik ten wrze, paruje oraz w stanie gazowym trafia kolejno do specjalnej sprężarki. Następuje tutaj sprężenie gazu w wyniku działania wysokiego ciśnienia. Ponieważ czynnik zwiększa swoją temperaturę, możliwe jest wykorzystanie go w obiegu grzania. Gaz cechujący się wysoką temperaturą przekazuje więc to ciepło, a pozyskana w ten sposób energia może z łatwością posłużyć do ogrzewania wody użytkowej lub grzewczej.

Powietrzna pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne?

Pora więc przejść do kluczowego pytania: powietrzna pompa cieplna czy kocioł elektryczny? Bez wątpienia obydwa rozwiązania mają swoje zalety. Wymienić można tutaj zarówno korzyści finansowe, jak i środowiskowe. Pompa ciepła może zostać połączona z rozwiązaniami, takimi jak kolektory słoneczne. Dzięki czemu zyskamy ekologiczny system ogrzewania budynku oraz wody w naszym domu. W ten sposób zmniejszymy koszty jego utrzymania oraz zyskamy komfort termiczny, przebywając w ciepłym, wolnym od zanieczyszczeń budynku. Z kolei jeśli poszukujesz wysokiej jakości kotła elektrycznego, warto zapoznać się z ofertą firmy Kospel.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button