Okna – jak dokonać optymalnego wyboru?

Okna to element wyposażenia domu oraz mieszkania, z którego korzystamy codziennie! Niestety, ich optymalny dobór najczęściej wymaga zaznajomienia się nie tylko z rynkową ofertą dziesiątek producentów, ale również sporą ilością szczegółów i parametrów technicznych – od przepuszczalności, przez termoizolację aż po wodoszczelność i dźwiękoszczelność. Dobry wybór, jeśli chodzi o okna w Krakowie to moment budowy i wykończenia wnętrza, który odwdzięcza się bezproblemowym funkcjonowaniem przez kolejne lata.

Należy pamiętać, że drobny błąd w wyborze a potem w montażu może szybko się zemścić, zmuszając nas do interwencji – wymiany, naprawy, poprawek, które prawdopodobnie wygenerują również dodatkowe koszty! Jak była mowa wyżej – rynek budowlany aż roi się od producentów, wykonawców, handlarzy i specjalistów od okien. Pierwsza wizyta w sklepie oferującym okna zazwyczaj powoduje u właścicieli nieruchomości zawroty głowy. Ilość modeli, profili, skrzydeł, dodatków, parametrów, materiałów wykończeniowych i opcji montażu przytłacza nawet najbardziej doświadczonych budowlanych „wyjadaczy”. Czym się więc kierować?

Decydujące parametry dobrego okna

Okna mają za zadanie spełnić szereg zadań. Oprócz najprostszego – wpuszczania światła do wnętrza, muszą również chronić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a więc wiatrem i deszczem, jak i przepuszczać odpowiednią ilość powietrza zapewniając dobrą cyrkulacje. Dobre okna w lecie będą chronić pomieszczenia w domu przed nadmiernym nagrzaniem, z kolei zimą powinny utrzymywać ciepło, tak by rachunki za ogrzewanie nie zmiotły z powierzchni ziemi domowego budżetu!

Konstrukcja nowych okien to już nie jest tak prosta sprawa jak kiedyś – nie wystarczy szyba, drewniana rama i odpadająca klamka by mówić o oknie – wszyscy producenci – od klasy budżetowej po premium nieustannie pracują nad udoskonalaniem technicznym swoich produktów. Przepisy Unii Europejskiej jasno określają parametry, które powinny spełniać okna wprowadzane do sprzedaży na terenie Unii.

Dlatego ważnymi parametrami okien, na których powinna skupić się nasza uwaga będzie termoizolacyjność, przepuszczalność i odporność mechaniczna. Ostatnimi czasy najpopularniejsze stały się okna drewniane, które dzięki rozwojowi technologii są już bardziej odporne na uszkodzenia od okien plastikowych, zachowując jednocześnie te same, jeśli nie lepsze parametry izolacyjności czy też dźwiękoszczelności! Okna z PCV pozostają opcją nieco tańszą, ale przekonują do siebie uniwersalnością, łatwością w utrzymaniu w czystości i bogactwem dostępnych kolorów i modeli. Z kolei aluminiowe okna oferują ponadprzeciętną wytrzymałość oraz niską wagę, jednak często kosztem gorszych parametrów izolacji cieplnej!

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button