Okna dostępne na rynku – cztery rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Każdy, kto po raz pierwszy staje przed koniecznością wyboru stolarki okiennej do domu może czuć się nieco zagubiony. W bardzo bogatym wyborze, na rynku znajdziemy nowoczesne okna, które są produktami o licznych funkcjach dodatkowych. Aby móc dobrze wybrać okna do domu, trzeba więc pozyskać podstawowe informacje na temat ich rodzajów, sprzedaży i parametrów.

Wybór okna – od czego zacząć?

Na wstępie powinniśmy się zastanowić jakie są nasze potrzeby oraz jakim budżetem dysponujemy. Współczesne okna dwuszybowe to produkt, który można zamówić w wersji podstawowej ale też z licznymi funkcjami dodatkowymi i walorami dekoracyjnymi. Właśnie dlatego różnice w cenach okien mogą być duże. Warto też mieć na uwadze, że producenci zwykle potrzebują około trzech tygodni na stworzenie okien, które są produktem wykonywanym na zamówienie. Należy więc zrobić rozeznanie rynku odpowiednio wcześnie. Jedną z kluczowych decyzji będzie wybór pomiędzy oknami drewnianymi i oknami PCV. Ich funkcje użytkowe są obecnie w miarę zbliżone, jednak zakup okien drewnianych wiąże się z wyższymi kosztami.

Gdzie kupić okna do domu?

Jest co najmniej kilka miejsc w których można dokonać zakupu okien. Są to przede wszystkim producenci okien, punkty dealerskie, składy i markety budowlane oraz sklepy internetowe. W Polsce działa bardzo dużo producentów okien dlatego najlepiej wybrać lokalną, sprawdzoną firmę. Gdy chcemy zorientować się w cenach zabieramy ze sobą projekt domu lub samodzielnie mierzymy otwory i udajemy się do punktu obsługi klientów. W wielu firmach można też zamówić telefoniczne wycenę na budowie.

Na co zwracać uwagę kupując okna?

Okna to produkt, który ma mieć nie tylko funkcje dekoracyjne ale także użytkowe. Nie należy więc w pierwszej kolejności skupiać się na ich kolorze tylko sprawdzić, jaki jest zastosowany profil, ile ma komór, czy w środku są odpowiednio solidne wzmocnienia. Dla użytkowania okien znaczenie będą miały także szyby i okucia. Nie wszyscy klienci wiedzą, że mogą zamawiać różne nietypowe szyby takie jak: ornamentowe, lustrzane, mleczne, antywłamaniowe czy odporne na przenikanie hałasu. Oglądając okucia warto zainteresować się wszystkimi tymi rozwiązaniami, które sprawiają, że nasz dom jest bardziej bezpieczny.

Jak będą wyglądały okna?

W Polsce w budownictwie mieszkaniowym coraz rzadziej spotyka się okna białe. Jest to wersja standardowa i najtańsza. Klienci obecnie bardzo chętnie wybierają okna w okleinach drewnopodobnych. Jeśli taka okleina ma być tylko od zewnątrz okna będą o około 20 proc. droższe. Z kolei okleina dwustronna oznacza koszt o 40 proc. Wyższy, niż ma to miejsce w przypadku okien białych. Z dopłatami muszą liczyć się także wszyscy ci, którzy wybiorą okna o nietypowych kształtach takich jak: łuk, trójkąt czy koło. Jeśli w szybach mają być zastosowane ozdobne szprosy to również cena okien nieco wzrośnie. W miejscach gdzie potrzebujemy mieć dużą przestrzeń po otwarciu okna możemy stosować okna z ruchomym słupkiem. Przydają się one na przykład w kotłowniach, gdzie tą drogą dostarczany jest opał. Przed zakupem należy też zastanowić się czy dane okno ma być dwuskrzydłowe czy trzyskrzydłowe oraz nad tym, czy skrzydła mają być równe czy może podzielone w stosunku jeden do dwóch.

Wybór okien nie jest sprawą prostą dlatego warto słuchać wskazówek przedstawicieli handlowych, którzy od lat działają w tym obszarze i są w stanie udzielić cennych podpowiedzi. Udając się do biura obsługi klienta można też obejrzeć gotowe okna ekspozycyjne i sprawdzić na czym polegają konkretne funkcje okien.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button