Budowa domu wymaga przede wszystkim dokładności i precyzji w dopracowywaniu szczegółów. Wszystko powinno być dokładnie przeanalizowane, a zwłaszcza okna, ich rozmieszczenie oraz rodzaj. Obecnie w wielu domach spotyka się plastikowe okna, jednak coraz większa liczba domowników decyduje się na montaż drewnianych okien. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Unikalny styl
Zdecydowana większość osób dobrze zdaje sobie sprawę, że drewniane okna wyglądają naturalnie i stwarzają niepowtarzalny klimat. Białe, plastikowe okna wyglądają dość sztucznie. Oferta stolarki drewnianej jest obecnie bardzo rozbudowana i bez problemu można znaleźć interesujący nas kształt i model okien. Do drewnianych okien bardzo pasują także drewniane okiennice. Te naturalne i skromne dodatki sprawiają, że cały budynek staje się naprawdę przytulny. Jednak okna należy odpowiednio dobrać w taki sposób, aby pasowały do całego budynku. Stolarka okienna i okiennice powinny pasować do elewacji, bramy wjazdowej czy garażu. Całość nie powinna wyglądać przytłaczająco i kolorowo. Wybór drewnianych okien jest naprawdę ogromny. Różnią się one przede wszystkim:
- kolorem impregnatu, który można dopasowywać indywidualnie do elewacji budynku – niektórzy decydują się na brązowy impregnat, ale wiele osób wybiera także białe obramowania,
- zdobieniami i dodatkowymi elementami,
- wielkością i podziałem.
Izolacja cieplna
Za wyborem drewnianych okien zdecydowanie przemawia większa ilość ciepła w domu. Okna te zapewniają świetną izolację termiczną, co oznacza, że z wnętrza domu na zewnątrz ucieka mniejsza ilość ciepła. Idąc tym tropem, można wywnioskować, że rachunki za prąd także będą zdecydowanie niższe. Dlaczego tak się dzieje? Otóż okna te posiadają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, a mianowicie 1,2 -1 ,4 W/m2K. Dodatkowo, wiele firm montuje także okna z trzykomorową szybą, której głównymi zaletami są właśnie izolacja cieplna oraz izolacja akustyczna budynku.
Ekologiczne rozwiązania
Oprócz samego wyglądu i trwałości takich okien, warto także wspomnieć o tym, że są one produkowane w procesie, który nie wymaga wykorzystywania szkodliwych substancji chemicznych. Powstaje bowiem z drewna – naturalnego surowca, który pozyskiwany jest w trakcie wycinki. Dodatkowo z pozostałości, jakie mogą pojawić się po wyprodukowaniu okien, wykonuje się papier czy karton, zatem nic się nie marnuje.
Natomiast podczas produkcji plastikowych okien, do atmosfery uwalniane jest wiele szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają na jakość powietrza, a pozostałości i odpady z produkcji ciężko jest odpowiednio wykorzystać i utylizować.
Trwałość na wiele lat
Okna drewniane są zdecydowanie mocniejsze i trwalsze od standardowych okien plastikowych. Masywna konstrukcja powoduje, że okna nie wyginają się. Parapety również są bardzo wytrzymałe i są w stanie utrzymać nawet bardzo ciężkie przedmioty. Odpowiednie kleje wodoodporne, wielokrotna impregnacja i dobrej jakości drewno powoduje, że okna drewniane świetnie wyglądają i służą nawet przez 50 lat. Czy okna drewniane są droższe od plastikowych? Otóż to wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych cen firm, jednak można spotkać się z minimalną różnicą w wysokości cen. Mimo to na oknach nie powinno się oszczędzać – to inwestycja na lata dlatego też różnica między nimi, a oknami plastikowymi nie powinna stanowić problemu.
Podsumowując, okna drewniane zapewniają dźwiękoszczelność i niższe rachunki za ogrzewanie, co spowodowane jest mniejszą ilością uciekającego ciepła. Dodatkowo wyglądają one naprawdę oryginalnie i dodają niesamowitego uroku. Są także bardzo trwałe. Wszystkie te zalety sprawiają, że drewniana stolarka okienna jest warta rozważenia.