Listwy elewacyjne – jakie z nich wybrać

Listwy elewacyjne są chętnie wybierane zarówno przez inwestorów, jak i osoby prywatne. Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Sztukateria elewacyjna – czym się charakteryzuje?

Sztukateria elewacyjna, zwana również zewnętrzną powierzchnią ściany budynku, pełni bardzo ważną funkcję. To właśnie elewacja jest pierwszą warstwą, jaka zabezpiecza fasadę przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Oprócz względów technicznych odpowiada również za kwestie wizualne. Sztukateria elewacyjna pełni bowiem funkcję estetyczną. Ozdobą fasady budynku mogą być profile fasadowe, listwy elewacyjne, gzymsy, czy bonie. Należy dodać, że to właśnie listwy świetnie sprawdzą się zarówno na domach, jak i budynkach użyteczności publicznej.

Listwy elewacyjne – czy warto?

Wśród zalet listew elewacyjnych możemy wyróżnić przede wszystkim ich estetyczne walory, które łączą tradycję z nowoczesnością. Duży wybór listew, a także ich gładka powierzchnia sprawiają, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model. Należy również dodać, że listwy elewacyjne można malować odpowiednimi farbami, dzięki czemu będą pasować do każdego stylu architektonicznego danego budynku. Listwy na skutek ostrych krawędzi, a także wyraźnych linii sprawiają, że bryła domu wyróżnia się na tle innych budynków. Warto dodać, że zakup listew elewacyjnych jest korzystny zarówno pod względem ekonomicznym, jak i praktycznym. Ich ceny są przystępne, a montaż możesz przeprowadzić samodzielnie.

Listwa ozdobna Bellaplast - Hotel zachód słońca

Jak wybrać dobre listwy elewacyjne?

Listwy elewacyjne powinny być wyprodukowane z przyjaznej dla środowiska pianki XPS lub z twardego styropianu EPS 200. Zaleca się, aby były dodatkowo pokryte tynkiem elewacyjnym. To właśnie on ochroni sztukaterię przed zniszczeniami spowodowanymi przez opady śniegu lub deszczu, nadmierną ilość promieni słonecznych, a także działanie wysokich i niskich temperatur.

Listwy elewacyjne – rodzaje:

  • listwy okapnikowe (okapniki / kapinosy) – wśród nich można wyróżnić listwy ze specjalną siatką odprowadzającą wodę z elewacji lub listwy cokołowe PVC przeznaczone do połączenia listwy cokołowej aluminiowej z tynkiem. Oba rodzaje są wytrzymałe oraz proste w montażu. Okapniki często wykorzystywane są podczas prac dociepleniowych, czy w trakcie elewacji.
  • listwy przyokienne – swoje zastosowanie znajdują najczęściej podczas prac związanych z dylatacją między tynkiem strukturalnym a ościeżnicą okna. Wysokojakościowe listwy tego rodzaju wyróżniają się nieprzepuszczalnością wody pod okładzinę termiczną, a także brakiem pęknięć na stykach.

Wybierając listwy elewacyjne, zwróć również uwagę na to, czy zostały wzmocnione specjalną siatką. Oprócz tego powinny być jednocześnie twarde i elastyczne. Te dwie ostatnie cechy wpływają na wytrzymałość zdobienia. Odpowiadają także za brak pękania i odkształcania się listew zarówno podczas montażu, jak i samego użytkowania. Pamiętaj również, że listwy elewacyjne powinny być dobrane do zewnętrznej elewacji danego budynku. Dobrze, jeśli ich wygląd będzie pasować do stylu architektonicznego, w jakim ten jest utrzymany. Odpowiednio dobrane listwy sprawią, że budynek będzie się nienagannie prezentować.

Listwy elewacyjne są jednym z podstawowych elementów każdego budynku. To właśnie one odpowiadają za trwałość elewacji. Oprócz tego wpływają korzystnie na estetykę danego budynku. Listwy są niedrogie, a ich montaż nie należy do najtrudniejszych.

 

Materiał zewnętrzny, otrzymany od sponsora serwisu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button