
Domy energooszczędne są coraz częściej spotykane w Polsce. Bez wątpienia wpływ na to mają obniżone koszty eksploatacji danego budynku, co ma szczególne znaczenie przy zmieniających się cenach energii. W poniższym artykule przedstawimy czym charakteryzuje się budynek energooszczędny oraz podpowiemy jakich materiałów użyć do jego budowy.
Spis treści
Charakterystyka budynków energooszczędnych
Główną ideą danego rozwiązania jest obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem danego obiektu – dotyczy to zarówno ogrzewania jak i energii elektrycznej. Najczęściej domy energooszczędne nie są duże – zbyt duży metraż powoduje zwiększenie kosztów utrzymania i użytkowania danej przestrzeni. Ważną kwestią jest tu zatem funkcjonalność i rozmieszczenie pomieszczeń. Jadalnia oraz salon zlokalizowane są najczęściej w południowej lub południowo-zachodniej części domu, aby korzystać z naturalnej energii słonecznej po powrocie z pracy. Garderoba czy łazienka znajdują się z kolei w części północnej – pomieszczenia te nie wymagają bowiem okien. Do tego prosta bryła budynku ogranicza ilość mostków termicznych najczęściej występujących na rogach budynku, przy połączeniu balkonu z pozostałą konstrukcją czy w wystających lukarnach.
Wyższe koszty budowy, niższe koszty eksploatacji
Koszty budowy domu energooszczędnego są niestety wyższe w porównaniu z ceną wzniesienia budynku w technologii tradycyjnej. Wynika to z konieczności stosowania materiałów budowlanych czy stolarki okiennej i drzwiowej o niższym współczynników przenikania ciepła. Koszty te jednak zwracają się podczas użytkowania obiektu – nie wymaga on bowiem ogrzewania tak dużą ilością energii jak w przypadku klasycznego domu jednorodzinnego, a jego mieszkańcy maksymalnie wykorzystują energię słoneczną zamiast energii elektrycznej z uwagi na usytuowanie pomieszczeń. Inwestycja w OZE również często spotykana jest w projektach energooszczędnych, co wpływa na uniezależnienie się od zmiennych cen energii dostarczanych przez zewnętrznych dostawców.
Technologie polecane do budowy budynków energooszczędnych
Materiałami budowlanymi polecanymi do budowy domów energooszczędnych są to przede wszystkim te produkty, które wykazują niski współczynnik przewodności ciepła. Wśród wszystkich dostępnych materiałów, bez wątpienia wszelkie izolacje termiczne posiadają największy opór cieplny, jednak duże znaczenie ma także sama technologia danej budowy. Jako przykład można wskazać ściany trójwarstwowe posiadające znacznie większą izolacyjność cieplną niż klasyczne ściany dwuwarstwowe. Część konstrukcyjna, termiczna oraz elewacyjna stanowi szczelną ochronę budynku przed stratami ciepła. Materiały wykorzystywane w przypadku tej technologii to najczęściej kolejno pustaki lub bloczki murowe, wełna mineralna oraz cegła ręcznie formowana lub klinkierowa. Ponadto istotną kwestią jest obecność izolacji termicznej poczynając o fundamentów i ścianek fundamentowych, przez ściany, stropy po samą więźbę dachową, jak również odpowiedni współczynnik przenikania ciepła w stolarce okiennej i drzwiowej.
Materiały przyjazne środowisku
W przypadku domów energooszczędnych jedną z istotnym kwestii jest również ochrona środowiska jak i zmniejszenie negatywnego oddziaływania obiektu na otoczenie. Wiąże się to zatem z wyborem przez inwestorów i projektantów materiałów budowlanych spełniających to kryterium. Cegła lub płytki ręcznie formowane, tynki gliniane, elementy drewniane to częste rozwiązania wykorzystywane w przypadku energooszczędnych projektów.
Artykuł partnera.