Jak odkamienić czajnik? Proste sposoby na szybkie usuwanie kamienia

Jeśli przestała ci smakować herbata, którą jak zwykle zaparzasz w tym samym czajniku, czas sprawdzić, czy w urządzeniu nie pojawił się kamień. Kamienia do czajnika nikt nie wrzuca. Jest wynikiem procesu chemicznego, za który odpowiada twarda woda. Kredowy osad w czajniku wytrąca się podczas gotowania, a następnie osiada na dnie i ściankach naczynia, tworząc nieestetyczne warstwy, które mogą doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Jak pozbyć się kamienia, aby już nigdy nie wracał? Polecamy sposoby naturalne albo chemiczne.

Twarda woda, z której powstaje kamień, jest bogata w takie minerały, jak wapń i magnez. W trakcie gotowania minerały te wytrącają się i osiadają na ściankach urządzenia, tworząc nalot, którego nie da się usunąć mechanicznie. Nieestetyczny kredowy osad widać szczególnie w szklanych modelach czajników. Gromadzi się on także na grzałce, co prowadzi do jej stopniowego zużycia. Podczas nalewania wody można zauważyć pływające cząstki, a przecież nikt nie lubi resztek w herbacie czy kawie. Dlatego zaleca się regularne i dokładne czyszczenie czajnika z kamienia. Jak się go pozbyć?

Jak usunąć kamień z czajnika?

Do odkamieniania czajnika można wykorzystać zarówno specjalne preparaty, jak i uniwersalne – w proszku, płynie lub odkamieniacz do czajnika w koncentracie. Za proces rozpuszczenia kamienia z wody odpowiadają różne kwasy, które według zapewnień producentów są bezpieczne dla człowieka. Bazą dla jednych są substancje naturalne, a dla innych kwas amidosulfonowy czy fosforowy. Wystarczy wymieszać preparat w odpowiedniej proporcji z wodą i wlać roztwór do urządzenia. Proces powstawania kamienia może spowolnić każdorazowe usuwanie z czajnika resztek wody tuż po zagotowaniu.

Niezależnie od tego, jakie są składniki płynu lub proszku, regularne odkamienianie dobrze zrobi naszemu urządzeniu, które zawsze trzeba solidnie wypłukać po użyciu preparatu. Nie należy bagatelizować osadzania się kamienia w czajniku, gdyż w przeciwnym razie będziemy musieli szybciej wymienić go na nowy, co oznacza niespodziewane wydatki. Zaoszczędzić mogą osoby, które przed wlaniem do czajnika przepuszczają wodę przez filtr zakładany na kran lub ze specjalnego dzbanka z filtrem. Osad w czajniku tworzy się wtedy wolniej, gdyż woda jest bardziej miękka.

Domowe sposoby na odkamienianie czajnika

Istnieje wiele domowych metod odkamieniania czajnika. Jedna z bardziej hardcorowych polega na wrzuceniu do urządzenia umytych obierek z ziemniaków. Wystarczy, że wsypiesz obierki na dno, a następnie zalejesz je wodą i doprowadzisz do wrzenia. Zabieg ten trzeba powtórzyć kilkukrotnie, wymieniając obierki na nowe, ale koniecznie muszą to być obierki umyte.

Innym mniej znanym sposobem na kamień w czajniku jest zastosowanie… coca-coli. Popularny napój w połączeniu z odrobiną sody oczyszczonej odkamienia, gdyż zawarty w nim kwas wchodzi w reakcję z zasadowymi minerałami. By skutecznie odkamienić czajnik, trzeba wlać do niego koło 300 ml coli-coli zmieszanej z łyżeczką sody oczyszczonej, a następnie dolać wody i gotować przez kilka minut. Następnie odstawiamy czajnik na pół godziny i płuczemy odkamieniony czajnik wodą.

Jak odkamienić czajnik elektryczny?

Najprostszym i najszybszym sposobem usunięcia kamienia z czajnika elektrycznego jest zastosowanie kwasku cytrynowego. Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym rozpoczynamy od przygotowania roztworu z przefiltrowanej wody z dodatkiem kwasu w proporcji 1:1. Można także posłużyć się świeżym sokiem z cytryny. Wystarczy wycisnąć połowę cytryny i postępować jak w przypadku kwasku.

Wlej roztwór do czajnika i gotuj aż do wrzenia. Następnie zostaw go na kilka godzin w czajniku, tak aby kwas rozpuścił kamień. Aby umyć czajnik elektryczny z pozostałości kwasu i kamienia, należy wypłukać go kilka razy wrzątkiem. Pozostałą część cytryny można pokroić na ćwiartki i wetrzeć w ścianki urządzenia, aby czyszczenie było jeszcze dokładniejsze.

Jak wyczyścić czajnik octem?

Kwasek cytrynowy z łatwością zastąpisz octem, który świetnie radzi sobie z węglanem wapnia i magnezu, które tworzą osad i kamień. Do przygotowania mieszanki okamieniającej potrzebujesz wodę oraz ocet wymieszane w proporcji 1:1. Mieszankę gotujemy aż do wrzenia i zostawiamy na dwie godziny, by rozpuścił kamień. Gdy rozpuści się w całości, czajnik kilkakrotnie przepłukujemy wrzącą wodą. Aby całkowicie usunąć zapach octu z czajnika, można dodać do wody odrobinę soku z cytryny.

Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczona?

Istnieje alternatywna metoda odkamieniania czajnika polegająca na użyciu sody oczyszczonej. Usuwanie zanieczyszczeń, osadów, a nawet plam sodą oczyszczoną było znane naszym babciom i chętnie jest do dziś wykorzystywane przez gospodynie domowe przy sprzątaniu. Jak przygotować sodę do odkamieniania? Rozpuść trzy łyżki sody oczyszczonej w litrze zagotowanej wody i wlej ją do czajnika. Aby mieć pewność, że roztwór dotrze w każdy zakamarek, trzeba mieszaninę pozostawić na nieco dłużej, nawet na godzinę. Należy jednak pamiętać, aby po oczyszczaniu przegotować czystą wodę kilka razy.

Niektóre gospodynie domowe radzą, aby zostawić roztwór w czajniku na kilka godzin, aby soda mogła stopniowo rozpuścić kamień, nie uszkadzając wrażliwych części urządzenia. Po odkamienianiu należy kilka razy przepłukać czajnik ciepłą wodą. Soda oczyszczona ma specyficzny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button