
Tarasy niezaprzeczalnie są niezwykle atrakcyjnym elementem każdego domu. Pozwalają wypoczywać na świeżym powietrzu, a także są niezastąpione podczas wszelkich imprez w ogrodach. Dlatego też poniżej skupimy się na tym, jak poprawnie wykonać taras wykończony za pomocą płytek ceramicznych, aby móc cieszyć się jego piękną konstrukcją przez lata, bez konieczności wykonywania jego kosztownych remontów.
Spis treści
Od czego zacząć wykonanie tarasu?
Budowa tarasu wymaga w pierwszej kolejności podjęcia decyzji o tym, gdzie ma zostać on zlokalizowany na działce oraz jaka ma być jego finalna wielkość. W tym celu najlepiej zastanowić się, w jaki sposób będzie on wykorzystywany najczęściej, jakie elementy chcemy na nim ulokować oraz czy zależy nam na dużym nasłonecznieniu, czy też przyjemnym chłodzie, jaki zapewni cień budynku lub drzew.
Poprawne wykonanie tarasu wymaga dobrania właściwych materiałów
Wiedząc już, jakie wymiary ma mieć taras oraz gdzie chcemy go zbudować, powstaje kolejne pytanie, jak zrobić taras. Należy wobec tego pamiętać, że na jego trwałość wpływ będą miały zastosowane podczas jego budowy materiały, dlatego nie należy na nich oszczędzać. Aby ułatwić osobom planującym budowę tarasu zadanie związane ze skompletowaniem materiałów, poniżej podpowiadamy, w które z nich należy się obowiązkowo zaopatrzyć oraz o czym pamiętać podczas ich wybierania w sklepach.
Profile okapowe
Pierwszym elementem, bez którego niemal niemożliwe jest poprawne wykonanie trwałego tarasu, są profile okapowe, odpowiedzialne za odprowadzanie wody z jego powierzchni. W tym przypadku najlepiej postawić na gotowe rozwiązania takie jak na przykład profile tarasowe marki Renoplast, które są niezwykle proste w montażu. Do tego cechują się one również pełną odpornością na korozję, dzięki wykonaniu z aluminium pokrytego farbą poliestrową, a także gwarantują wykonanie szczelnej strefy okapowej tarasu niwelującej powstawanie jego uszkodzeń. Profile okapowe na taras dostępne są między innymi w sklepie balkony-tarasy 24.pl, gdzie znaleźć można także inne materiały marki Renoplast ułatwiające budowę tarasu w atrakcyjnych cenach.
Hydroizolacja
Materiały hydroizolacyjne, to kolejny konieczny zakup przed rozpoczęciem budowy tarasu. W przypadku tarasów wykończonych za pomocą płytek ceramicznych na zaprawie klejowej najlepszym wyborem będzie zastosowanie w celu zapewnienia właściwej hydroizolacji podłoża specjalistycznej masy uszczelniającej, która po rozprowadzeniu na jego całej powierzchni, gwarantuje ochronę przed wnikaniem wody w głąb warstwy posadzkowej.
Klej do płytek
Wykonując taras wykończony płytkami ceramicznymi, nie można również zapomnieć o kleju do płytek, który powinien być przystosowany do zastosowania zewnętrznego. Czyli odporny na działanie zmiennych temperatur, w tym również tych ujemnych, a także wchłanianie wilgoci. Tego typu kleje oznaczone są w sklepach najczęściej symbolami S1 lub S2.
Płytki
Ostatnim punktem na liście zakupów niezbędnych do wykonania tarasu są płytki ceramiczne. Ich kolor oraz faktura dobrane mogą być do indywidualnych upodobań. Najważniejsze jest jednak to, aby cechowały się one parametrami antypoślizgowymi, były przystosowane do stosowania zewnętrznego, a ich nasiąkliwość nie przekraczała 3%.
Dodatkowo przydatne elementy, w które warto się zaopatrzyć budując taras
Podczas dokonywania zakupów materiałów niezbędnych do budowy tarasu warto również zadbać o dodatkowy osprzęt ułatwiający pracę, do którego zaliczyć można:
- pacę zębatą do rozprowadzania zaprawy uszczelniającej oraz klej do płytek,
- krzyżyki dystansowe pomagające zachować równe odstępy między układanymi płytkami,
- szlifierkę kątową do przycinania płytek na wymiar,
- nakolanniki,
- rękawice ochronne.
O czym pamiętać podczas budowy tarasu?
Budowa tarasu wykończonego płytkami ceramicznymi nie należy do łatwych zadań. Wymaga dużej dokładności, gdyż woda, która mogłaby się przedostać pod płytki, może doprowadzić w przyszłości do zniszczenia jego konstrukcji. Dlatego też, aby uniknąć konieczności wykonywania remontów, należy zadbać o właściwe materiały, cechujące się nie tylko wysoką jakością, ale także łatwością montażu minimalizującą ryzyko popełnienia błędów. Dodatkowo nakładając w ostatnim etapie prac warstwę klejącą płytki do podłoża, należy zwrócić uwagę na jej równomierne rozprowadzenie, które nie doprowadzi do powstawania pod płytkami pęcherzyków powietrza. Szerokość spoiny między płytkowej (fugi) nie powinna być z kolei mniejsza niż 2% szerokości płytek.
Budowa tarasu krok po kroku
Osoby zadające sobie pytanie, jak zrobić taras odpowiedź na nie znajdą w poniższych 5 krokach, w których dokładnie omawiamy samodzielną budowę tarasu.
Krok pierwszy- odpowiednie przygotowanie podłoża tarasu
Podłoże tarasu powinny być równe, pozbawione pęknięć czy innych uszkodzeń, a także oczyszczone z kurzu, czy piasku. Dodatkowo wykonując je należy zadbać o spadek wynoszący około 2% skierowany w stronę strefy okapowej. Jeśli chodzi o samą strefę okapową, podczas wykonywania podłoża betonowego warto zadbać w niej również o obniżenia o szerokości około 8 centymetrów i głębokości 3-4 milimetrów przeznaczone pod montaż profili okapowych.
Krok drugi- wykonanie strefy okapowej
Kiedy podłoże jest już odpowiednio przygotowane, można przejść do rozpoczęcia montażu profili okapowych. Prace te zaczynamy od montażu narożników, a następnie montujemy profile płaskie na całej szerokości i długości krawędzi tarasu. Pamiętając przy tym o pozostawieniu 2 milimetrowej przerwy dylatacyjnej, która następnie zostanie wypełniona masą uszczelniającą.
Krok trzeci- wykonanie hydroizolacji
Po zamontowaniu profili czas na wykonanie warstwy hydroizolacyjnej za pomocą masy uszczelniającej, która powinna zostać rozprowadzona równomiernie na całej powierzchni tarasu, a także na całej szerokości profili okapowych, gdzie wtopiona zostanie w nią taśma uszczelniająca strefę okapową.
Krok czwarty- montaż płytek
Po związaniu zaprawy uszczelniającej podłoże tarasu można przejść do montażu płytek ceramicznych. Ich klejenie rozpoczynamy od wybranego narożnika, a sam klej rozprowadzamy dokładnie na całej powierzchni płytki. Pomiędzy poszczególnymi płytami dla zachowania właściwych przerw o szerokości minimum 6 milimetrów stosujemy krzyżyki dystansowe. Po zakończeniu klejenia płytek zostawiany powierzchnia tarasu na 1-2 dni.
Krok piąty- fugowanie płytek
Kiedy płytki ceramiczne zwiążą się już z podłożem, można przejść do ostatniego etapu, jakim jest ich fugowanie. W tym celu należy użyć spoiny przeznaczonej do zastosowania zewnętrznego, rozprowadzając ją dokładnie na całej powierzchni tarasu.
Podsumowanie
Samodzielna budowa tarasu wymaga dobranie właściwych materiałów, a także dużej dokładności. Stosując podczas niej wobec tego profesjonalne rozwiązanie takie jak np. profile okapowe marki Renoplast można mieć pewność, że wykonana konstrukcja będzie trwała i posłuży jej użytkownikom przez wiele lat.