
Termin remontu ustalony, ekipa umówiona, projekt od architekta odebrany… pozostało tylko wybranie odpowiedniego materiału na podłogę. Marzysz o drewnianej, ale boisz się, że przy stylu życia Twojej rodziny szybko się zniszczy? Chciałbyś wyłożyć łazienkę kamieniem, ale nie masz na to funduszy? A może szukasz czegoś ze średniej półki cenowej? Panele winylowe – samoprzylepne lub klasyczne – to doskonały zamiennik: estetyczny, trwały i tańszy.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to są panele winylowe?
- Czym różnią się od laminowanych?
- W jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?
Spis treści
Panele winylowe – co to jest?
Czasem słyszy się, że stosowane dawniej linoleum, które w dzisiejszych czasach nie kojarzy się dobrze, to inne określenie na panele winylowe. Opinie te są jednak nieprawdziwe: świat poszedł do przodu, technika również. Współcześnie można mieć piękną, trwałą podłogę, która w niczym nie przypomina dawnych materiałów wykończeniowych. Panele winylowe to szczególny rodzaj paneli podłogowych. Wykonane są z polichlorku winylu ułożonego w kilku warstwach i wykończone wytrzymałym i wzmacniającym powierzchnię poliuretanem. Mają szerokość klasycznej deski, są przy tym bardzo elastyczne i cienkie (grubość od 3 do 7 mm). Dzięki temu, że wzór wytłacza się na ostatniej warstwie winylu, pozostaje trwały – nie ściera się, nie wyciera ani nie płowieje.
Szeroki wybór wzorów sprawia, że panele winylowe możesz mieć w kuchni, łazience, salonie czy przedpokoju. W zależności od tego, w jakim charakterze chcesz utrzymać konkretne pomieszczenie, podłoga winylowa daje wiele możliwości.
Panele winylowe czy laminowane?
Wybór między jednymi a drugimi może być trudny. Panele podłogowe laminowane są dużo tańsze i popularniejsze – z tego względu producenci oferują bardzo dużo różnych wzorów. Dlatego jeśli zależy Ci na konkretnym wyglądzie Twojej podłogi, szukaj wśród nich. Panele winylowe są dostępne w coraz większym – ale wciąż ograniczonym – wyborze, za to ich zaletami są trwałość i dźwiękoszczelność. Laminowany odpowiednik niestety bardzo słabo wygłusza dźwięki.
Jeśli zastanawiasz się, jaki podkład pod panele winylowe zastosować – i czy w ogóle jest on potrzebny tak jak w przypadku innych rodzajów podłóg – spieszymy w wyjaśnieniem. Eksperci polecają, by zarówno do jednych, jak i drugich paneli dobierać podkład indywidualnie, do konkretnych wymagań podłoża w pomieszczeniu. O ile jednak w przypadku laminatu jest on konieczny, o tyle w przypadku paneli winylowych – zwłaszcza tych montowanych na klej – już nie. Nie przejmuj się więc, jeśli nie umieściłeś go w remontowym budżecie. Dobrzy fachowcy wiedzą, jak układać panele winylowe bez podkładu.
Panele winylowe – idealna opcja dla rodziny
Mieszkanie to nie muzeum. Nie da się mieć w nim harmonijnego porządku, sprawić, że sprzątanie nie będzie konieczne, a wszystkich domowników namówić do tego, by żyli, nie przeszkadzając nikomu. Ale możesz starać się minimalizować bolączki za pomocą odpowiednich materiałów wykorzystanych przy urządzaniu lokum. Zastanawiasz się jak? Położenie paneli winylowych jest jedną z opcji.
Jeśli dotąd rezygnowałeś z drewnianych desek w salonie ze strachu przed psimi pazurami, które szybko rozprawią się z miękką tkanką, pozostawiając zarysowania i żłobienia, już nie musisz! Wystarczy, że drewno wymienisz na winylową imitację: łudząco podobną, a do tego trwałą i odporną na zarysowania. Ani pazury, ani często przesuwane po podłodze meble, ani dziecięce chodziki i odbijane z dużym impetem klocki nic jej nie zrobią. Świetnie sprawdzi się także w przypadku, gdy Twoi sąsiedzi uskarżają się na tupanie. Panele winylowe są dźwiękochłonne, zatem już nigdy troska o harmonijne sąsiedzkie współżycie nie odbierze Ci radości z chodzenia po domu w butach – nawet jeśli to wysokie szpilki. Dzieci też ucieszą się z tego, że ich bieganie i skakanie nie przeszkadza nikomu poza rodzicami.
A może zastanawiasz się, jaką podłogę ułożyć w łazience – kafelki Ci się znudziły, a kamień pozostaje poza Twoimi możliwościami finansowymi? Panele winylowe czy laminowane wydają się zupełnie niepasującym materiałem, a to błąd! O ile w przypadku tych drugich faktycznie wypaczanie pod wpływem wilgoci bywa problemem, o tyle w przypadku pierwszych – nie jest żadnym! Podłogi winylowe są wodoodporne, więc niestraszne im długie kąpiele, suszące się pranie czy kałuże z piany. Producenci oferują też wiele wzorów, wśród których znajdziesz zarówno takie imitujące kamień, jak i estetyczne mozaiki.
Panele winylowe to świetny produkt, który doskonale sprawdzi się w każdego rodzaju pomieszczeniu. Nie zastanawiaj się więcej – to właśnie ich potrzebuje Twoje mieszkanie!