Dlaczego warto ocieplić dom wełną mineralną?

Najwięcej ciepła z domu ucieka przez ściany i okna. Dlatego tylko prawidłowo wykonana termoizolacja budynku zapewni domownikom komfort cieplny w codziennym użytkowaniu. Jeżeli dom zostanie prawidłowo ocieplony, rachunki za ogrzewanie będą niższe. Najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym jest styropian jednak coraz więcej inwestorów wybiera wełnę mineralną. Dlaczego?

Zalety wełny mineralnej

Wełna mineralna jest materiałem niepalnym, dzięki czemu ogranicza ryzyko pożaru. Z tego względu znajduje zastosowanie na stropach garaży i na wyższych kondygnacjach budynków. Wełna posiada też bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej. Współczynnik ciepła λ wynosi 0,036-0,042W/mK. Dodatkowo, z tego względu, że jest również dobrym izolatorem akustycznym idealnie sprawdza się w miejscach narażonych na hałas. Wełna mineralna wyróżnia się też paroprzepuszczalnością, co umożliwia ścianom oddychanie a to zapobiega zaleganiu wilgoci w ścianie.

Jak zamontować wełnę mineralną i wykończyć elewację?

Zanim przystąpimy do przyklejenia wełny mineralnej, należy odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być ono równe i czyste. Następnie zagruntuj powierzchnię, dzięki czemu podłoże będzie mniej chłonne a przyczepność wełny mineralnej większe.

Płyty wełny dokładnie oczyść szczotką. Z kolei, klej przygotuj wsypując zawartość worka 25 kg zaprawy klejowej TERMOLEP-WU do koło 5,5-6 l czystej wody. Całość wymieszaj mieszarką wolnoobrotową.

Przyklejanie wełny wykonuje się metodą obwodowo-punktową. Aby zredukować deformacje płyt w sytuacji obciążeń cieplno-wilgotnościowych, nałóż klej tworząc ramkę na ich brzegach i narożach. Uniemożliwi to również ciąg powietrza pod płytami i rozprzestrzenianie się ognia. Na środek płyt wełny nałóż również około 8-10 placków kleju o średnicy 10-12 cm. Zaprawa powinna pokryć minimum 40% powierzchni płyty. Po nałożeniu kleju wełnę przyłóż do ściany i dociśnij z zachowaniem mijankowego układu płyt. Ewentualne powstały szczeliny między płytami, które wynoszą powyżej 3 mm należy uzupełnić wstawiając klin wełny.

W przypadku ocieplania budynku wełną mineralną obowiązkowe jest kołkowanie. Można je wykonać po upływie minimum 24 godzin od przyklejenia płyt klejem. Dodatkowe mocowanie mechaniczne wykonaj zgodnie z projektem technicznym, przy użyciu łączników z trzpieniem metalowym. Wełna jest cięższa od styropianu i kołki z trzpieniem plastikowym mogłyby nie utrzymać jej ciężaru. Rodzaj oraz długość kołków dobiera się do grubości warstwy termoizolacyjnej i materiału z jakiego wykonane jest podłoże. Zaopatrując się w kołki trzeba zwrócić uwagę, czy posiadają one aktualną ocenę techniczną. Na 1 m² wełny stosuje się minimum 4-6 kołków. Aby uniknąć powstawania mostków termicznych należy na zamocowane łączniki zastosować zaślepki z wełny mineralnej.

W następnej kolejności osadź narożniki ochronne z siatką na narożach otworów drzwiowych i okiennych oraz na narożach ścian. W tym celu przyklej pod kątem 45 stopni siatkę o wymiarach 20 cm x 35 cm. W kolejnym etapie nałóż zaprawę klejącą i zatop w niej siatkę. Później, wystarczy tylko wykończyć elewację tynkiem cienkowarstwowym zabarwionym w wybranym kolorze. Tynkowanie można wykonać po upływie minimum 3 dni od przyklejenia wełny. Trzeba jeszcze pamiętać, że podczas nakładania tynku temperatura powietrza musi mieścić się w zakresie od +5°C do +25°C.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button