Blaszane garaże są znacznie tańsze i szybsze w budowie niż ich murowane odpowiedniki. Kiedy warto się na nie zdecydować? Mówiąc najprościej: kiedy czas i koszta są ważniejsze od wygody i wyglądu. Zobaczmy więc, jakie wady i zalety mają garaże blaszane.
Blaszany garaż to lekka konstrukcja, zazwyczaj kupowana jako gotowy projekt (w elementach do złożenia). Z pomocą instrukcji można złożyć taki blaszak w ciągu jednego dnia. Niemniej jednak, najpierw należy przygotować podłoże, najlepiej robiąc betonową wylewkę, ewentualnie stopy betonowe. Taki garaż może również stanąć na zwykłych fundamentach. Oczywiście, podłoże musi być też wypoziomowane.
Spis treści
Koszty związane z budową garażu blaszanego
Oczywiście tym, co najbardziej przemawia za postawieniem na posesji blaszanego garażu, jest jego niska cena. Gotowy garaż można kupić od tysiąca złotych wzwyż, a na rynku istnieje naprawdę wiele modeli. Dla klientów bardziej wybrednych, którym zależy na wzmocnieniu konstrukcji i lepszemu wtopieniu jej w otoczenie, przygotowano także ofertę droższych garaży, w których kolor blachy może imitować naturalne drewno. Dodatkowo, można wybrać garaże z bocznymi drzwiami, oknami, bramami dwuskrzydłowymi lub otwieranymi do góry, można wybierać również spośród wielu typów pokryć dachowych. Decydując się na model warto też pomyśleć o wentylacji, jaką oferuje.
Łatwa budowa garażu blaszanego
Łatwa budowa garażu blaszanego to kolejna zaleta tego rozwiązania. Dzięki niej garaż można także łatwo usunąć lub przenieść w inne miejsce posesji. Jest to więc dobra opcja dla tych, którzy np. nie wiedzą jeszcze, gdzie chcą postawić swój garaż lub wiedzą, że później będzie on musiał zmienić swoje miejsce. Blaszak może oczywiście służyć też inny celom niż miejsce postoju samochodu – może być np. zadaszonym miejscem składowania materiałów budowlanych. W takim razie garaż/składzik będzie można po skończonej budowie zlikwidować lub przesunąć bez większych problemów.
Czy garaż blaszany jest wytrzymały?
Niska cena i prosta budowa niestety nie są pozbawione wad. Blaszane garaże są mniej wytrzymałe niż te, które wykonano z cegły. Silny wiatr może przewrócić blaszaną konstrukcję, nie oprze się ona też tak dobrze złodziejom samochodowym, jak trwalsza betonowa konstrukcja. Oczywiście, auto chowane pod blaszanym dachem i tak będzie bezpieczniejsze niż to trzymane przed domem na świeżym powietrzu.
Zresztą, same garaże blaszane różnią się pod względem wytrzymałości. Te tańsze buduje się z kątowników, droższe mogą być wykonane np. z profili zamkniętych, co sprawia, że ich konstrukcja jest mocniejsza. Sama blacha także różni się wytrzymałością na czynniki atmosferyczne.
Garaż blaszany a ubezpieczenie domu i samochodu
Wykupując OC lub ubezpieczenie domu, ubezpieczyciel często pyta o posiadanie garażu. Auta garażowane zazwyczaj można ubezpieczyć taniej, a ubezpieczając dom wraz z garażem można dodatkowo ubezpieczyć jego zawartość. Ta zaś to często nie tylko samochód, ale również rower, narzędzia itp. Część ubezpieczycieli nie zalicza jednak blaszaków do definicji garażu, warto więc dokładnie przestudiować umowę. Niektóre wprost będą informować, że garaż blaszany z definicji nie jest garażem, inne uznawać tylko garaże znajdujące się bezpośrednio w bryle budynku.
Pozwolenie na budowę garażu blaszanego
Garaż z blachy jest też wygodnym rozwiązaniem ze względów formalnych. Jeżeli jego powierzchnia nie przekracza 35 mkw. w obrysie zewnętrznym i nie planujesz postawić takich obiektów więcej niż 1 na każde 500 mkw. działki, nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. W tej sytuacji wystarczy zgłoszenie budowy do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania organu. Jeśli przez 30 dni nie wniesie on sprzeciwu przeciwko budowie, można uznać to za “milczącą zgodę” i rozpocząć prace budowlane. Na ich rozpoczęcie masz 2 lata, później zgłoszenie traci ważność. Garaż bez pozwolenia można postawić też jeżeli nie spełnia on podanych norm (np. ma większą powierzchnię), jeżeli ma on zostać postawiony na nie więcej niż 180 dni.
Garaż blaszany to wygodne rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybko zapewnić sobie zadaszone miejsce postojowe i nie chcą na to wydać dużej ilości pieniędzy. Choć mniej wytrzymałe i bezpieczne od garaży murowanych, blaszaki mają swoje zalety, a wybór na rynku jest tak duży, że można zaspokoić naprawdę wyjątkowe potrzeby. Garaże blaszane są też łatwe w demontażu, mogą więc pełnić rolę garażu tymczasowego. Zresztą, kiedy blaszak nie będzie już potrzebny jako garaż, można zacząć traktować go jako domek gospodarczy, który znacznie powiększy przydomową powierzchnię do przechowywania.