Zauważyłeś, że gorzej Ci się oddycha? Przyczyną może być suche i zanieczyszczone powietrze

Suchy, męczący kaszel, chrypa, drapnie w gardle, katar, piekąca, wyschnięta skóra, zapalenie spojówek – wszystkie te objawy mogą wynikać ze złej jakości powietrza. Długotrwała ekspozycja może mieć swoje skutki w alergii, chorobach układu krążenia czy częstych infekcjach dróg oddechowych. Z pomocą przychodzi oczyszczacz powietrza, który w zestawie z nawilżaczem może być świetnym kompanem w domu lub w pracy.

Dlaczego oczyszczaniem z nawilżaniem powietrza?

Powietrze, którym oddychamy w Polsce należy do jednego z najgorszych w Europie. Często słyszy się o Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Katowicach. Jednak prawda jest taka, że w Opocznie, Żywcu, Rybniku czy wielu innych mniejszych miejscowościach do przekroczenia norm jakości powietrza dochodzi kilkadziesiąt razy w roku. Skutkiem tego jest duża zachorowalność na nowotwory płuc czy pęcherza, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i inne.

Szacuje się, że około 30-40% zanieczyszczeń z zewnątrz dostaje się do budynków. Do tego dochodzą jeszcze czynniki takie jak roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy lotne związki organiczne wydzielane z farb, klejów i lakierów. Dlatego też w nawet najczęściej sprzątanym domu, powietrze nie musi wcale należeć do najczystszych.

Kolejnym aspektem jest nawilżanie. Istotne szczególnie w sezonie grzewczym, choć nie bez znaczenia również latem, zwłaszcza gdy korzystamy z klimatyzacji. Przykładowo, w nowoczesnych klimatyzowanych biurach, często bez możliwości otwarcia okien, wilgotność może spadać do kilkunastu procent. Tymczasem za optymalne dla organizmu uznaje się wartości od 40 do 60%. Normy budowlane mówią o min. 30% wilgotności.

Co ciekawe, suche powietrze to także dobre warunki do unoszenia się kurzu, włosów, sierści i innych alergenów, które podrażniają nasz układ oddechowy. Dlatego też zanieczyszczenie powietrza nieodzownie łączy się również z wilgotnością.

Jak zatem poprawić jakość domowego powietrza?

klarta stor w salonie
Wydajny oczyszczacz powietrza Klarta Stor w salonie, źródło: Klarta.pl

Propozycja nr 1 (do 30 m2) – Zestaw oczyszczacz + nawilżacz powietrza

Niewielkie pomieszczenia, jak chociażby salon, sypialnia, pokój dziecka czy inne pomieszczenia do 30 m2 da się „uzdrowić” za pomocą dwóch urządzeń. Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 skutecznie powstrzyma pyły zawieszone, benzopireny, pyłki roślin, bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Zneutralizuje również szkodliwe gazy czy drażniące zapachy (np. lotne związki organiczne czy dym papierosowy). Klarta Forste 3 dostępna jest w sklepie z oczyszczaczami powietrza Klarta.

Najnowsza, trzecia generacja urządzenia otrzymała m.in. nowy bezszczotkowy silnik NIDEC, który zapewnia cichą oraz wydajną pracę. Maksymalny CADR Klarta Forste 3 to 300 m3/h. Pozwala on na stosowanie sprzętu na powierzchniach do 38 m2. Głośność zaś zawiera się w zakresie 24-52 dB. W trybie nocnym urządzenie jest więc niemal niesłyszalne, w turbo przypomina rozmowę słyszaną gdzieś w tle. 4 tryby prędkości oraz tryb automatyczny ułatwią dostosowanie pracy urządzenia do potrzeb i preferencji użytkownika.

Klarta Humea Wi-Fi jest zaś najnowszą wersją popularnego nawilżacza powietrza. Wykorzystując metodę ewaporacji, sprzęt ten należy do grona najbardziej higienicznych na rynku. W środku znajdziemy matę higroskopijną (filtr nawilżający) oraz wiatrak zasysający suche powietrze i wymuszający cyrkulację. W ten sposób do pomieszczenia uwalniana jest niewidoczna mgiełka, przynosząc ulgę wyschniętym śluzówkom, jak i roślinom domowym.

Efektywne nawilżanie jest możliwe dzięki wydajności, sięgającej 300 ml/h oraz 3-litrowemu zbiornikowi na wodę. W trybie najbardziej intensywnej pracy, urządzenie jest w stanie nawilżać nieprzerwanie przez około 10 godzin. Sprzęt sprawdzi się na powierzchniach do 44 m2. Zestaw oczyszczacz powietrza z nawilżaczem od Klarty będzie więc idealnym dopełnieniem niejednego salonu, gabinetu czy sypialni.

Propozycja nr 2 (do 60 m2) – zestaw oczyszczacz + 2 nawilżacze powietrza

Większe pomieszczenia – apartamenty loftowe, duże salony z aneksami kuchennymi, przestrzenie biurowe, potrzebują zaangażowania większej liczby środków. Z pomocą przybywa oczyszczacz Klarta Stor. Imponująca wydajność, sięgającą 580 m3/h, przefiltruje powietrze na powierzchni nawet 80 m2. Klarta Stor jest przy tym zaskakująco cichym urządzeniem, generując w trybie nocnym jedynie 32 dB. Dobry kompan w pracy, jak i podczas wieczornego odpoczynku.

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor jest również wyposażony w jonizator powietrza. Dzięki temu urządzenie pozwala pozbyć się nadmiaru jonów dodatnich z pomieszczenia, przywracając równowagę jonową w otoczeniu. Wpływa to pozytywnie na nasze samopoczucie, zmniejszając choćby ciśnienie tętnicze.

W przypadku dużych powierzchni, warto też zaopatrzyć się w co najmniej dwa nawilżacze, ustawione w różnych częściach pomieszczenia. Nawilżacze Klarta Humea Wi-Fi umożliwiają wygodne sterowanie z poziomu aplikacji aplikacji SMART LIFE – SMART LIVING. Znajdują się w niej zarówno informacje o aktualnym poziomie wilgotności, jak i ustawienia mocy nawilżania czy timera. Higrostat umożliwia ustawienie pożądanego poziomu wilgotności, do którego urządzenie będzie dążyć. Dzięki temu cały dom czy biuro możesz mieć zawsze pod kontrolą.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button