
Kiedy kupujemy pilarkę czy szlifierkę, to mnóstwo czasu poświęcamy na analizę tematu. Sprawdzamy poszczególne modele, ich specyfikacje, możliwości i przeznaczenie oraz ceny i dostępność rozważając, który produkt będzie najlepszy.
Mało kto jednak poświęca tyle czasu śrubokrętom, a to błąd! Wybór odpowiedniego śrubokrętu ułatwi Twoją pracę w wymiernym stopniu. Dlatego też warto poświęcić tej kwestii odrobinę uwagi.
Spis treści
Śrubokręt czyli wkrętak – podstawowe informacje
Należy pamiętać o tym, że jednym, standardowym śrubokrętem (zamiennie używamy obu nazw, gdyż śrubokręt przyjął się jako popularne określenie wkrętaka) można przykręcić lub wykręcić wkręty, które mają konkretny rozmiar łba oraz dany typ wykonanego w nim nacięcia. Innymi słowy, w każdej domowej skrzynce z narzędziami powinien znaleźć się zestaw śrubokrętów o różnych rozmiarach, dopasowanych do różnego typu wkrętów. Nie wolno stosować wkrętaków, których groty nie są dopasowane są do nacięcia w główce śruby – to podstawowa zasada, o której jednak często się zapomina, co może doprowadzić do wyrobienia nacięcia w danym wkręcie, a tym samym uniemożliwić jego odkręcenie lub przykręcenie.
Śrubokręt powinien być tak dopasowany, aby po włożeniu końcówki śrubokręta w nacięcie wkręta nie było luzu. Warto mieć również na podorędziu tzw. wkrętak długi, który pozwoli na dostanie się do głęboko ukrytych wkrętów. Taki zestaw można skompletować samodzielnie bądź kupić już gotowy. Narzędzia będą zapakowane w poręczną walizkę, dzięki czemu łatwo można zachować porządek w przydomowym, amatorskim warsztacie, a także w wygodny sposób transportować te narzędzia.
Innym ciekawym rozwiązaniem są również wkrętaki, których grot jest wyjmowany i ma na obu końcach inną końcówkę roboczą (płaską z jednej strony i krzyżową z drugiej). Ponadto do pracy w obrębie instalacji elektrycznych należy wykorzystywać jedynie śrubokręty elektrotechniczne. Wyposażone są one bowiem w izolację, która chroni przed porażeniem prądem. Niektóre ze śrubokrętów są także wyposażone w dodatkowe funkcje jak czujnik napięcia.
Jakie są różnice pomiędzy wkrętami?
- Wkręty z nacięciem poprzecznym – najbardziej klasyczne typy wkrętów, do których stosuje się śrubokręty płaskie. Mogą mieć szerokość od 0,6 mm do 14 mm.
- Wkręty z krzyżowym nacięciem – drugi niezwykle popularny typ wkrętów, do których używa się śrubokrętów krzyżakowych. Produkuje się je w czterech wielkościach oznaczonych od 1 do 4. Średnica wkręcanych elementów wynosi od 2,5 do 10 mm.
- Wkręty Pozidriv – jest to wkręt krzyżowy, który ma dodatkowe nacięcia. Często myli się go z typem Philips, jednak różnica polega na tym, że Pozidriv ma cztery wypustki pomiędzy główną gwiazdą. Podobne jak wkręty z krzyżowym nacięciem, one również mają cztery rozmiary.
- Wkręty Torx – nacięcia w kształcie sześcioramiennej gwiazdy, które wymagają użycia śrubokrętów typu torx, oznaczane T lub TX. Spotkać się z nimi można najczęściej w urządzeniach elektrycznych bądź w mechanice samochodowej.
- Wkręty z heksagonalnym gniazdem – stosuje się do nich śrubokręty z końcówką imbusową.
Jaki wkrętak kupić i gdzie?
Jeżeli chcesz kupić śrubokręt, to koniecznie powinieneś odwiedzić stronę narzedziownia.shop – znajdziesz tam dokładnie to, czego potrzebujesz. Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie we wkrętaki z grzechotką, ze względu na ich uniwersalność. Wraz ze śrubokrętem z grzechotką otrzymujesz zestaw bitów i nasadek, które z łatwością można wymieniać w takim śrubokręcie. Dzięki temu poradzi on sobie z większością śrub, wkrętów etc. Na przytoczonej stronie znaleźć można również zestawy końcówek śrubokrętowych oraz bitów (w ilościach 23, 32, 45 lub 59 szt.), dzięki czemu zawsze będziesz gotowy do pracy.
Artykuł gościnny.