Jak dobrać lampy i żyrandole do salonu?

Salon to centralne miejsce każdego domu i warto zadbać o jego oświetlenie. Czym sugerować się przy wyborze lamp i żyrandoli? Koniecznie przeczytaj!

Żyrandol – jak nie popełnić błędu?

Ten typ oświetlenia kojarzy się z klasą, zabytkowymi meblami, grubym dywanem perskim i lampką czerwonego wina. Często uwzględnia się go w projektowaniu pomieszczeń w stylu klasycznymŻyrandol w salonie utrzymanym w takiej aranżacji pasuje idealnie, o ile uwzględni się pewne zasady dotyczące proporcji i wysokości zawieszenia nad stołem.

Żyrandole o zbyt dużych gabarytach powodują poczucie przytłoczenia. Pomniejszają optycznie niewielkie pomieszczenia. Dlatego trzeba zwracać uwagę na ich proporcje. Najprościej jest zsumować długość i szerokość salonu, a następnie podzielić wynik przez 30 i pomnożyć iloraz przez 2,5. Wynik będzie odpowiadał średnicy żyrandola, którego zawieszenie nie zaszkodzi aranżacji salonu.

Wysokość zawieszenia również ma znaczenie. Standardem jest wysokość 75 cm nad stołem. Wspomniana wartość ma pewien walor użytkowy. Wpływa zwyczajnie na komfort przemieszczania się wokół stołu i poczucie estetyki. To w sumie najważniejsze aspekty dotyczące klasycznych lamp. Nie zaleca się również popadać w przesadę w doborze strojnych żyrandoli. Zbytnia przesada zamiast dobrego smaku wnosi porcję kiczu, którego można by przecież uniknąć.

Lampa do salonu – oświetlenie sufitowe

Projektowanie salonów uwzględnia różne typu oświetlenia w zależności od przyjętego stylu, metrażu pomieszczenia i zastosowania. Praktyką wśród właścicieli mieszkań jest stosowanie oświetlenia sufitowego, czyli tego najbardziej konwencjonalnego. Żyrandole do salonu zostały omówione w powyższych akapitach, więc warto przejść do kolejnych typów lamp.

  • Lampy kryształowe. Kojarzą się mocno z przepychem i stylem retro, ale stosowane są również w aranżacjach vintage i glamour. Prócz jak sama nazwa wskazuje kryształów, wykonywane są ze szkła kryształowego. Odbicie światła od kryształów mile łechce poczucie estetyki.
  • Lampy wiszące. W zależności od indywidualnych upodobań i charakteru salonu stosuje się również lampy wiszące. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Popularne są lampy szklane, metalowe i drewniane.

Poruszając temat oświetlenia sufitowego, nie da się przejść obojętnie wobec problematyki żarówek. Zalecanym standardem są żarówki o mocy nie większej niż 60 watów. To optymalna wartość, która zapewnia odpowiednie warunki do czytania i innych czynności. Nie daje też zbyt mocnego światła. Chętnie używane są nowoczesne rozwiązania w postaci energooszczędnych żarówek LED i CFL.

Lampy do salonu – styl industrialny 

Nowoczesne rozwiązania zyskały na popularności dzięki swojej prostocie i oryginalności. Industrialne aranżacje wnętrz jednak nie z każdym elementem będą współgrać. Ciężko wyobrazić sobie lampę kryształową czy staromodny żyrandol do salonu wiszący pod sufitem takiego pomieszczenia. Wybór lampy do salonu w stylu industrialnym nie powinien nastręczać jednak większych trudności, jeśli ma się świadomość, czym jest ten styl. Charakteryzuje się on surowością, minimalizmem i wyrafinowaną elegancją. Pomieszczenia industrialne to przede wszystkim dużo przestrzeni i ograniczona kolorystyka.

W jaki więc sposób podejść do wyboru lampy do salonu w stylu industrialnym? Najlepszym rozwiązaniem są lampy industrialne, zwane również loftowymi. Przywodzą na myśl stare fabryki, magazyny i hale produkcyjne. Czy taki design może prezentować się dobrze w salonie? Tak, jeśli jest on zaprojektowany na tę modłę. Taka lampa do salonu idealnie koresponduje z minimalizmem i surowością stylu loftowego. Przykład loftu ze względu na swoją specyfikę i ograniczone możliwości zastosowania w innych aranżacjach nie sposób pominąć.

Lampy do salonu – pozostałe możliwości

Poza lampami zawieszanymi pod sufitem istnieje szereg innych niemniej ciekawych rozwiązań. Kinkiety zawieszane na ścianie stanowią alternatywę dla lamp stawianych na podłodze. Oświetlają konkretne miejsce i mają walor dekoracyjny. W zależności od stylu dobrać można lampy ścienne o konkretnym wzornictwie. Kinkiet z metalowymi spiralami i elementami drewna współgra z tradycyjnie urządzonymi salonami. Minimalistyczne zdobienia i spirale będę doskonale dopełniać nowocześnie zaaranżowane pomieszczenie.

Kolejnym typem lamp wykorzystywanych w salonach są lampy stołowe. Dobrać je stosunkowo łatwo. Kluczowymi czynnikami, na które warto skupić uwagę, są moc, wysokość i rozmiar klosza. Przeważnie służą do wykonywania różnych zadań lub zwyczajnie do oświetlenia konkretnego miejsca w salonie. Lampy podłogowe z kolei służą podkreśleniu określonego miejsca w pomieszczeniu, w tym i w salonie. Może to być zapierające dech w piersiach dzieło sztuki czy jakiś ściśle określony element otoczenia.

Lampy do salonu – podsumowanie

Jak wybrać lampy i żyrandole do salonu? Ważną rolę odgrywają wielkość pomieszczenia i styl, w jakim jest on urządzony. Podejmując decyzję, na jakie oświetlenie ma paść wybór w trakcie realizacji zakupów, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o jego funkcję. Wielkość w tym przypadku niestety ma znaczenie. Zbyt duże lub zbyt małe lampy będą zaburzać optyczny odbiór salonu. Warto wyliczyć średnicę lampy, tak, aby nie przypłacić kiepskim efektem wizualnym pomieszczenia. Wyborowi lamp do salonu towarzyszy zakup żarówek. Zalecane są produkty o mocy 60 watów, a także energooszczędne żarówki LED.

Artykuł promocyjny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button