Zakładanie trawników z siewu – jakimi zasadami warto się kierować?

Kto z nas nie marzy o założeniu pięknego, zielonego i zadbanego trawnika. Jednak, aby taki widok cieszył nasze oczy, należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami.

Co powinniśmy wiedzieć przed założeniem trawnika?

Każda osoba, która chce założyć trawnik, powinna przed tym dokładnie i odpowiednio przygotować teren. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ od tego zależy, jak będzie wyglądał nasz trawnik w przyszłości. Najlepiej, jeśli ogród jest całkowicie urządzony, czyli:

  • położona została nawierzchnia
  • położona została instalacja
  • położona została ziemia
  • teren został dokładnie oczyszczony (z gałęzi, korzeni czy kamieni)
  • posadzone zostały drzewka, krzewy, rabaty oraz kwiaty
  • położone zostały elementy architektury.

Zakładanie trawników z siewu i z rolki

Zakładanie trawników z siewu – najlepiej jeżeli zostanie założony w terminie od kwietnia do początku maja lub od połowy sierpnia do końca września. W tych terminach ziemia jest obeschnięta, wystarczająco wilgotna, dlatego doskonale nadaje się do założenia trawnika. Osoby, które pierwszy raz zakładają trawnik z siewu, muszą wiedzieć, iż siewki są bardzo wrażliwe na suszę, dlatego należy zadbać, aby miały zawsze wilgotno. Brak wody, nawet ten krótkotrwały może spowodować całkowite zniszczenie.

Trawnik z rolki – rozkładając trawnik z rolki, musimy pamiętać, że jest on bardziej odporny od trawnika z siewu, dlatego możemy położyć go nawet w listopadzie.

Jak podlewać i kosić trawnik tuż po założeniu

Podlewanie nasion, które zostały świeżo wysiane to bardzo ważny zabieg. Na samym początku musimy podlewać teren bardzo małą ilością wody, ale kilka razy dziennie. Najważniejsze jest to, aby została zachowana wilgotność podłoża. W ten sam sposób obchodzimy się z trawą zakładaną z rolki.

Wiadomo, że na pierwsze koszenie trawy będziemy musieli zaczekać. Różne gatunki traw mają inny czas kiełkowania, zazwyczaj jest on nie dłuższy niż trzydzieści dni i nie krótszy niż siedem dni. Jeśli chcemy po raz pierwszy skosić trawnik, musimy wiedzieć, że należy to zrobić, dopiero jak osiągnie wysokość ok. 10 cm. Ważne jest, aby tylko skrócić trawę maksymalnie o dwa centymetry. Koszenie powinno przebiegać ostrożnie i bardzo delikatnie, aby nie doszło do wyrwania źdźbeł. Następne trzy koszenia mają wyglądać tak samo, dopiero w przypadku czwartego możemy skosić trawę nawet o pięć centymetrów. Warto wiedzieć, iż świeżo założony trawnik jest bardzo słaby, dlatego koniecznie należy się upewnić czy noże w naszej kosiarce są wystarczająco ostre, bo w innym razie może dojść do powyrywania źdźbeł trawy i cała nasza praca pójdzie na marne.

Godnym uwagi jest fakt, iż założenie trawnika z rolki jest droższe niż założenie go z siewu, jednak jeżeli liczymy na natychmiastowy efekt, to jest to najlepsze rozwiązanie.

Jak możemy zauważyć, cały proces zakładania trawnika nie jest taki prosty. Jeżeli nie do końca wiemy, w jaki sposób zrobić to prawidłowo, a chcemy by nasz teren, zachwycał piękną, zieloną trawą musimy koniecznie poprosić o pomoc dobrych specjalistów.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button