Ogród w słoiku – jak zrobić i pielęgnować?

Rośliny w mieszkaniu czy domu to jedna z najpiękniejszych dekoracji. Mogą to być klasyczne kwiaty doniczkowe lub bardziej skomplikowane aranżacje w stylu zielonej ściany. Coraz modniejsze są również tzw. ogrody w słoiku.

Rośliny w szkle, nazywane również lasem w słoiku lub ogrodem w szkle, to kompozycja z różnych roślin zamknięta w szklanym naczyniu. We wnętrzu tego naczynia odtwarza się poszczególne poziomy lasu lub ogrodu. Oprócz waloru dekoracyjnego,  las w słoiku to także dobrze przemyślana konstrukcja, która tworzy przyjazny roślinom mikroklimat – zamknięty obieg wodny sprawia, że we wnętrzu panuje stała wilgoć. Dzięki skraplającej się parze, ogród nawadnia się niemal samodzielnie. Ogrody można tworzyć w naczyniach różnej wielkości i kształtu, zależnie od upodobań i tego, ile mamy miejsca na postawienie takiej dekoracji.

Jak założyć ogród w szkle

Do stworzenia zielonej dekoracji w zamkniętym naczyniu doskonale nadają się rośliny miniaturowe, które nie wymagają obfitego podlewania: kaktusy, kalanchoe, draceny, opuncje, haworsje i litopys. Jeśli wybierzemy rośliny, które szczególnie lubią wilgoć, warto pamiętać o tym, by nie łączyć ich z sucholubnymi. Ogrody robi się w naczyniach kulistych, prostokątnych a nawet wazonach, słoikach, a nawet większych butelkach. Na spodzie powinien znaleźć się keramzyt, który odizoluje ziemię od szkła. Na niego wysypujemy warstwę ziemi. Dwie ziemi możemy oddzielić  warstwą dekoracyjnego żwiru. Sadząc rośliny starajmy się, aby żadna z nich nie dotykała ścianek słoja, bo to może powodować usychanie.

Jak dbać o ogród w słoiku?

Pielęgnacja lasów w słoikach to coś zupełnie innego niż dbanie o rośliny w doniczkach. Jeśli nie będziemy przestrzegać kilku zasad, nasza kompozycja z roślin nie utrzyma się zbyt długo. Jak więc pielęgnować las w słoiku? Aby kompozycja mogła się rozwijać, niezbędne jest światło słoneczne, bo dzięki niemu zachodzi proces fotosyntezy. Słoik najlepiej postawić od strony północnej lub zachodniej mieszkania czy domu, aby słońce nie było zbyt silne. Naczyń z roślinami nie należy w żadnym wypadku umieszczać w pobliżu źródeł ciepła: grzejników, kominków lub w kuchni, gdzie temperatura powietrza wzrasta podczas gotowania posiłków. Las podlewamy rzadko, bo woda nie wydostaje się ze słoika, ale wraca do ziemi, skraplając się po ściankach naczynia. Do podlewania najlepsza jest woda miękka czyli przefiltrowana lub przegotowana i wystudzona. Kompozycję w słoiku nawilżamy wtedy, gdy ziemia jest już bardzo sucha, a na ściankach naczynia nie widać śladów parowania we wnętrzu. Jak sprawdzić, czy nasz ekosystem faktycznie wymaga podlania? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie dłonią, czy podłoże jest wysuszone. Do podlewania najlepiej nadają się zraszacze, dzięki którym woda spływa mgiełką a nie strumieniem, który mógłby wypłukać rośliny z ziemi.

Ogród czy las w słoiku to piękna ozdoba. Ale musimy o niego dbać, aby cieszył nas jak najdłużej piękną soczystą zielenią zamkniętą w szkle. Na pewno będzie powodem do dumy.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button