Kochamy sadzić drzewa iglaste w naszych ogrodach. Zapewniają piękną aranżacją otoczenia, nie są problematyczne i nie wymagają intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie oznacza to, że zupełnie można z nich zrezygnować. Zaliczają się do nich np. cykliczne nawożenia. Kiedy przeprowadzać wzmacnianie roślin iglastych? Sprawdź!
Spis treści
Czy drzewa iglaste wymagają nawożenia?
Zdecydowanie tak, jednak sam proces nie powinien być wykonywany zbyt często. Ważne jest również to, jakim produktem nawozisz swoje rośliny. Skład takich mieszanego odżywczych ma wpływ na proces wegetacji i przygotowanie do zimowego spoczynku. Nawozy do iglaków pomagają również w uporaniu się z problematycznym wybarwieniem igieł, czy atakami chorób. Chociaż więc drzewa iglaste są z natury bardzo wytrzymałe, potrzebują wsparcia w formie regularnych nawozów w formie granulatów, płynów czy oprysków.
Kiedy należy nawozić drzewa iglaste?
Marzec to idealny czas na zasilanie roślin iglastych w ogrodzie. Warunkiem jest dodatnia temperatura utrzymująca się przez dłuższy czas. Jeśli warunki nie pozwalają na przeprowadzenie takiego zabiegu, przesuń go na kwiecień. Do nawożenia wiosennego wykorzystaj produkty bogate w azot, które stymulują wzrost i przyspieszają wegetację. Rośliny budzące się ze snu zimowego potrzebują najwięcej składników odżywczych. Intensywnie koloryzują również swoje igły po zimowym spoczynku. Dlatego taki zabieg wzmacniający należy wykonać we wczesnym etapie wegetacji, a kolejny nie później niż na początku lipca.
Jesienne nawożenie drzew iglastych – czy potrzebne?
Zdecydowanie tak. Dlaczego? Mimo zatrzymania wegetacji rośliny iglaste powinny być wzmocnione przed wypoczynkiem zimowym. Dlatego konieczne jest nawożenie w okresie od sierpnia do października. Pamiętaj, że nie jest to czas na aplikowanie produktów azotowych. Przez to roślina mogłaby nie przygotować się na zimowy spoczynek i zostać uszkodzona przez mróz. Jesienną porą wybieraj nawozy z fosforem i potasem oraz niezbędnymi pierwiastkami. Najlepiej, gdyby produkty odżywcze stosowane jesienią zupełnie nie posiadały azotu.
Jak przebiega nawożenie interwencyjne drzew iglastych?
Oprócz systematycznego nawożenia roślin iglastych w okresie wiosenno-jesiennym może być konieczne również zadbanie o interwencyjne wsparcie. Służą do tego specjalne produkty azotowe, które bardzo szybko wzmacniają osłabione rośliny. Może to być potrzebne, gdy zima była wyjątkowo wymagająca, a wcześniejsze nawożenie niewystarczające. Zabiegi interwencyjne można wykonywać od wiosny, by szybko wzmocnić roślinę. Dzięki takiemu nawozowi możliwe jest szybkie wybarwienie na zielono drzew iglastych i wsparcie ich bujnego wzrostu.
Kiedy nawozić drzewa iglaste – podsumowanie
Pamiętaj – nawożenie roślin iglastych to konieczność, jeśli chcesz cieszyć się ich pięknymi barwami. Dlatego zaplanuj je odpowiednio wcześniej i przygotuj produkty potrzebne do zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu Twoje iglaki będą zdrowe i niezwykle urokliwe. Skorzystaj z powyższych wskazówek, by rozplanować czas nawożenia w przypadku swoich własnych roślin ogrodowych!