Jakie palenisko ogrodowe wybrać?

Palenisko ogrodowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnego ogniska. Ten element małej architektury cieszy się coraz większą popularnością, o czym decyduje kilka czynników. Główny z nich to aspekt bezpieczeństwa. Istotną rolę odgrywają również względy praktyczne i estetyczne. Chodzi tutaj o możliwość przeniesienia paleniska do innej części ogrodu, pozostawiając użytkowane miejsce w nienaruszonym stanie. Współczesne paleniska posiadają ciekawy wygląd, dzięki czemu stanowią efektowny element otaczającej nas przestrzeni. Jakie rodzaje palenisk ogrodowych mamy do wyboru i o czym powinniśmy pamiętać przed dokonaniem zakupu – o tym w dalszej części tekstu.

Czym jest palenisko ogrodowe?

Palenisko ogrodowe to stalowa misa o właściwościach żaroodpornych, w której można bezpiecznie rozniecić ogień. Najczęściej jego oparciem są nóżki lub podwyższona podstawa, rzadziej jest ono stawiane bezpośrednio na gruncie. Paleniska mogą służyć nie tylko jako naczynia pod ognisko, lecz można je również wykorzystywać jako grill. W tym celu przydatny będzie dołączony do zestawu ruszt. Standardowym elementem wyposażenia jest ponadto stalowa pokrywa z siateczką, która ogranicza wydostawanie się iskier na zewnątrz.

Rodzaje palenisk ogrodowych

Palenisko do ogródka może posiadać dowolny kształt, aczkolwiek najczęściej spotykane są wersje okrągłe lub kwadratowe. Jeśli zaś chodzi o rodzaj użytego materiału najbardziej popularne są modele metalowe, których atutem jest niewielka waga. Wymagają one jednak regularnej konserwacji, aby nie ulegały rdzewieniu. Znacznie bardziej odporne na korozję i bardziej wytrzymałe są paleniska żeliwne. Ich mocniejsza konstrukcja gwarantuje także większą stabilność na podłożu. Zupełnie inny charakter ma palenisko kamienne. Jest nim po prostu dostępnych w sklepach ogrodniczych zestaw kamieni, którymi wykłada się wgłębienie w ziemi i otacza dookoła, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia.

Na co zwrócić uwagę wybierając palenisko ogrodowe?

Kupując palenisko ogrodowe należy pamiętać o kilku sprawach.

Zasadnicza kwestia to stabilność produktu, która warunkuje jego bezpieczne użytkowanie. Nasze palenisko nie może być bowiem zbyt chybotliwe i wywracać się przy niewielkim wietrze.

Decydując się na zakup wersji z grillem warto również zastanowić się nad rozmiarem paleniska, którego średnica może wynosić od 60 do 100 cm. Od wielkości tego parametru zależy ilość jedzenia, które będziemy mogli jednorazowo przygotować.

Niemałe znaczenie ma marka producenta i recenzje klientów, którzy nabyli konkretny model paleniska. Zapoznając się z opiniami w internecie, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wpisy odnoszące się do trwałości i funkcjonalności produktów, aby wybrać ten najbardziej odpowiedni.

Istotnym czynnikiem jest oczywiście cena produktu. Wybierając palenisko do ogródka musimy także uwzględnić tę kwestię. Proste modele dostaniemy już za około 150-200 zł. Sprzęt z funkcją grilla, dodatkową kratką i uchwytem to wydatek rzędu 300-400 zł. Do najdroższych należą ozdobne paleniska ogrodowe o większych gabarytach, których cena nierzadko przekracza 1000 zł.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button