Jaką huśtawkę ogrodową wybrać? Poradnik zakupowy

Huśtawka jest sprzętem, który doda uroku nie tylko ogrodowi, ale nawet i naszym wnętrzom. Jak wybrać ją mądrze?

Rodzaje huśtawek – podział na sprzęt dla dzieci i dorosłych

Huśtawki występują w różnej formie – mogą być stojące, wiszące,  nawet elektryczne. Rodzaj wybieranego sprzętu powinien zależeć zarówno od tego, ile osób ma docelowo z niego korzystać, jak i ze względu na wiek użytkowników. Biorąc pod uwagę ten drugi parametr możemy wyróżnić następujące rodzaje huśtawek:

  • bocianie gniazdo, czyli huśtawka dla najmłodszych. Jest tak skonstruowana, by uniemożliwić dziecku wypadnięcie. Umożliwia również delikatne huśtanie we wszystkich kierunkach i jest na tyle bezpieczna, że mogą z niej korzystać także niemowlaki;
  • huśtawki dla dzieci w wieku kilku lat, przypominające już wersje dla starszych dzieci czy dorosłych, ale wyposażone w dodatkowe środki zapewniające bezpieczeństwo. Zwykle jest to odpowiednio profilowane siedzisko oraz pasy do zapinania, które chronią bujające się dziecko przed upadkiem;
  • huśtawki dla dorosłych, występujące w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Głównym miernikiem jest tutaj ilość osób, które chcą jednocześnie korzystać ze sprzętu. Do wyboru mamy także najróżniejsze konstrukcje, dzięki czemu możemy dobrać huśtawkę pod praktycznie każdy rodzaj ogrodu czy wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy.

Jak wybrać wielkość huśtawki ogrodowej?

Huśtawka do ogrodu jest dobrym pomysłem pod warunkiem, że nie zabiera nam całej przestrzeni rekreacyjnej w tymże. Z tego powodu powinniśmy dobrze zastanowić się, jaki procent powierzchni ogrodu jesteśmy skłonni przeznaczyć na jej umiejscowienie. W przypadku, gdy dysponujemy tylko niewielkim trawniczkiem, zdecydowanie lepszą opcją będzie zakup mniejszej huśtawki. Z kolei gdy nasz ogród jest duży, nie musimy zwykle za bardzo się ograniczać w kwestii wielkości sprzętu. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre rodzaje huśtawek wymagają mocowania na utwardzonej powierzchni, w związku z czym będą potrzebować odpowiednio przygotowanego terenu.

Huśtawka drewniana, plastikowa czy materiałowa typu hamak?

Decydując, z jakiego materiału powinna być zrobiona huśtawka, musimy pamiętać o tym, że każdy z nich będzie miał inne właściwości. Co za tym idzie, także nasze wrażenia z użytkowania mogą się nieco różnić. Do najpopularniejszych materiałów, na jakie możemy trafić przy wyborze huśtawki, zaliczają się:

  • drewno: jest to najbardziej podstawowy i powszechny surowiec. Huśtawka drewniana może być mocowana do ramy za pomocą sznura lub być modelem na belce, do zabawy dla dwóch osób. Drewno jest bardzo uniwersalne, sprawdzi się dobrze zarówno w lecie, jak i w chłodniejsze dni – musimy jednak pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji;
  • metal: jest to materiał trwały, który nie poddaje się zbyt łatwo różnym warunkom pogodowym. Dużym plusem takich huśtawek jest często obecność daszka oraz różnych dodatkowych zabezpieczeń. Minusem z kolei jest konieczność stawiania na utwardzonej powierzchni oraz duża ilość miejsca, jakiego taka konstrukcja wymaga;
  • plastik: często spotykany na placach zabaw, nada się do konstrukcji przeznaczonych dla mniejszych dzieci. Warto jednak pamiętać, że w lato plastik będzie się intensywnie nagrzewał, co może nawet spowodować oparzenie. Zadbajmy więc o to, by w okolicy huśtawki było trochę cienia;
  • tkanina: huśtawki typu hamak są przeznaczone bardziej dla osób dorosłych, jednak jeżeli mamy dostatecznie dużo miejsca, by móc taką rozwiesić, na pewno przyniesie nam dużo radości. Minusem posiadania huśtawki materiałowej jest fakt, że powierzchnia tkaniny będzie się bardziej brudzić i wymagać czyszczenia co jakiś czas.

Modele huśtawek nie tylko do ogrodu

Jeżeli huśtawka nie jest mocowana na stałe do podłoża, możemy niektóre modele potraktować jako wariant ogrodowo-domowy. Przykładem takiego sprzętu może być huśtawka wisząca z własnym stelażem, którą możemy postawić zarówno na tarasie, jak i w salonie czy innym pomieszczeniu wewnątrz budynku. Podobnie można postąpić z hamakiem, chociaż tutaj już musimy dysponować większą ilością miejsca i odpowiednio przygotowanymi hakami do podwieszenia materiału.

Domowo-ogrodowe mogą być również niewielkie, plastikowe konstrukcje dla dzieci, które cechuje lekkość i łatwość przenoszenia z miejsca na miejsce. Pamiętajmy jednak, aby takiego urządzenia nie demontować, ponieważ w przypadku plastiku ponowne złożenie może okazać się niemożliwe. Wiele ciekawych propozycji huśtawek zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, znajdziesz na stronie: https://www.sfmeble.pl/ogrod/meble-ogrodowe/hustawki-ogrodowe.html.

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę wybierając huśtawkę ogrodową?

Wybierając huśtawkę do ogrodu powinniśmy przede wszystkim brać poprawkę na to, kto będzie z niej korzystał i czy będzie to więcej niż jedna osoba na raz. Dobór materiałów jest kwestią naszych preferencji oraz tego, czy chcemy huśtawkę przenosić pomiędzy domem a ogrodem, czy raczej wolimy, aby była zamontowana na stałe. W przypadku sprzętów dla dzieci dobrym pomysłem jest wybranie modelu o dodatkowych zabezpieczeniach, jak na przykład pasy czy blokada przed wykonaniem pełnego obrotu, co może być szczególnie przydatne w przypadku, gdy nasze pociechy są już w wieku szkolnym i mają tendencje do przeprowadzania nietypowych „eksperymentów”.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button