Komody Lissy to ekskluzywne meble o wyjątkowej funkcjonalności i estetyce. Różne typy, wymiary, kształty i wzornictwo komód sprawiają, że doskonale sprawdzają się one w każdym pomieszczeniu i można je dopasować do dowolnej aranżacji. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze komody do Twojego wnętrza!
Spis treści
Komody — praktyczne meble do każdego pomieszczenia
Komody to, wedle klasycznej definicji, skrzyniowe meble z szufladami, służące do przechowywania odzieży. Pierwsze meble tego typu pojawiły się w XVII-wiecznej Francji. Wykształciły się z powszechnie stosowanych wtedy skrzyń na ubrania, do których dodano szuflady.
Komody z czasem zmieniały swoje kształty i wzornictwo. Przez stulecia pozostawały jednak jednymi z najważniejszych domowych mebli. Na popularności zaczęły tracić dopiero w 2 połowie wieku XX, kiedy wyparły je wielofunkcyjne meblościanki i zabudowy. Obecnie jednak znów wracają do łask.
Popularność komód wynika przede wszystkim z ich wysokiej funkcjonalności. Formalnie są to meble o prostej budowie skrzyniowej, wyposażone w szuflady i szafki z drzwiczkami. Mnogość różnych typów, modeli i wymiarów komód sprawia jednak, że dają ogromne możliwości zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Tę różnorodność najlepiej widać w ofercie producentów takich jak Lissy.
Rozmaite wielkości, ilości i rozmieszczenie szuflad, zamykanych szafek oraz otwartych półek sprawiają, że odpowiednio dobrana komoda Lissy sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
Asortyment Lissy obejmuje m.in. eleganckie i praktyczne komody do sypialni, które idealnie sprawdzą się na ubrania, bieliznę, a nawet pościel. Ekskluzywne komody do salonu to z kolei praktyczne miejsce do przechowywania, ale też obszerny blat górny, który jest idealny na ekspozycję bibelotów czy rodzinnych pamiątek. W jadalni i kuchni sprawdzą się natomiast modele z witrynami, które zastąpią klasyczny kredens lub barek.
Komody wykorzystać można nawet w przedpokoju, gdzie zapewnią miejsce na odzież i akcesoria sezonowe — czapki, szaliki, rękawiczki — a także na buty czy środki do ich pielęgnacji.
Dobrze dobrane komody sprawdzą się również w pokoju dziecięcym. Nisko osadzone szuflady i szafki pozwolą dzieciom na łatwy dostęp do zabawek, ubrań oraz przyborów szkolnych.
Komody Lissy można więc wykorzystać w każdym pomieszczeniu i do różnych celów. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni model — funkcjonalny i dopasowany do aranżacji pomieszczenia.
Rodzaje komód — co wybrać?
Różne rodzaje komód Lissy oferują odmienną funkcjonalność i estetykę. Nadają się zatem do różnych celów, pomieszczeń i wystrojów. Mnogość modeli sprawia, że można dokonać wielu klasyfikacji różnych typów tych mebli. Pod względem funkcjonalności najważniejszy będzie jednak podział ze względu na obecność różnych modułów, takich jak szuflady, szafki z drzwiczkami czy otwarte półki.
Klasyczne, tradycyjne komody to meble wyposażone wyłącznie w szuflady. Takie modele doskonale sprawdzają się jako bieliźniarki, szafki na buty oraz rozmaite akcesoria i dodatki. Wykorzystać je można także w łazienkach, np. na kosmetyki, czy w pokoju dziecka do organizacji ubrań i zabawek.
Współczesne modele komód oferują jednak również dodatkowe funkcje. Nowoczesna komoda Lissy może być wyposażona w pojemne szafki z zamykanymi drzwiczkami, półki, a nawet przeszklone witryny. Takie meble są bardzo praktyczne. Odpowiednio dobrane uzupełnią np. zestaw mebli garderobianych. Większe modele mogą być nawet alternatywą dla klasycznej szafy.
Komody z witryną wykorzystać można w kuchni oraz jadalni jako kredens lub barek. W salonie posłużą jako niewielkie, ale funkcjonalne biblioteczki czy miejsce ekspozycji bibelotów i dekoracji. Wystawę rodzinnych pamiątek, fotografii i ozdób urządzić można też na blacie komody.
Rodzaje komód można wyróżnić nie tylko ze względu na obecność i układ poszczególnych modułów, ale również na konstrukcję. Korpus mebla może być bowiem osadzony bezpośrednio na podłożu lub podniesiony na nóżkach. Wpływa to zarówno na estetykę, jak i na funkcjonalność mebli.
Komoda na nóżkach Lissy ułatwi sprzątanie pod meblem i otworzy przestrzeń nad podłogą. Pozwala to nadać konstrukcji lekkości i powiększyć pomieszczenie optycznie. To doskonały wybór zarówno na małe, jak i duże metraże. Wyniesienie mebla w górę daje dostęp do przestrzeni pod spodem, dlatego tego typu komody świetnie sprawdzają się np. w przedpokoju. Pod nimi można bowiem zorganizować miejsce na buty.
Komody bez nóżek mają natomiast bardziej zwartą formę. Dają wrażenie większej stabilności mebla. Taka konstrukcja tworzy atmosferę solidności i trwałości. Doskonale pasuje więc do wnętrz eleganckich, wytwornych, o mocnym, ekskluzywnym charakterze.
Jak dobrać komody do aranżacji?
Funkcjonalność jest bardzo istotna, ale równie ważna jest estetyka mebli. Dobrze dobrane komody muszą współgrać z całą aranżacją i ją uzupełniać. Spójny wystrój najłatwiej uzyskać, wybierając meble z jednego zestawu. To gwarancja, że wszystkie elementy będą miały te same proporcje, wzornictwo czy kolorystykę.
Jeśli jednak zależy nam na indywidualnym doborze mebli, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim trzeba dobrać model pasujący do stylu aranżacji. Do wystrojów minimalistycznych odpowiednie będą zatem meble o prostej konstrukcji, gładkich frontach i ograniczonej ilości ozdobnych detali. Najlepiej sprawdzą się formy skrzyniowe bez żłobień, wysuniętych blatów, a nawet uchwytów, które zastąpi system push-to-open.
W nowoczesnych wnętrzach minimalistycznych, np. w nurcie skandynawskim, warto też postawić na jasne barwy. Odpowiednia będzie biel (również z wykończeniem na wysoki połysk) oraz jasne drewno z naturalnym rysunkiem usłojenia.
Aranżacje klasyczne wzbogacą komody o bardziej dekoracyjnym charakterze. Mile widziane są tutaj wszelkiego rodzaju intarsje, żłobione detale, lekko wypuszczone blaty czy dekoracyjne nóżki i uchwyty. Odpowiednie będą też ciemniejsze barwy — m.in. brązy, odcienie kasztanowe, orzechowe oraz głębsze tonacje dębu.
Komoda doskonale sprawdza się jako centralny element wystroju, np. w salonie. Taki wyróżniający się mebel nie powinien jednak być zupełnie oderwany od stylistyki pomieszczenia i reszty wyposażenia. Kontrast można wprowadzić w jednym aspekcie — barwie, formie lub wzornictwie — zachowując spójność w pozostałych kwestiach.
Do białych mebli minimalistycznych można więc dobrać komodę o prostej formie, ale ciemnej barwie lub białą, ale bardziej dekoracyjną. Wśród mebli klasycznych, z tłoczeniami i intarsjami wyróżni się z kolei gładka, skrzyniowa konstrukcja utrzymana w jednej kolorystyce. Zachowanie spójności w kilku aspektach przy wprowadzeniu kontrastu w innych pozwoli zachować ogólny charakter wystroju, a jednocześnie wyróżni mebel z tła.
Komody Lissy są więc meblami uniwersalnymi, sprawdzającymi się dosłownie wszędzie. Różne typy i układy funkcjonalne sprawiają, że meble te przydadzą się w każdym pomieszczeniu. Z kolei bogaty wybór stylów i wzorów to gwarancja dopasowania do dowolnej aranżacji.