Jak odnowić meble i drobne elementy stolarki?

Być może masz w domu element z drewna, który wcale nie wygląda już tak efektownie, jak kiedyś. Zamiast go wyrzucić, możesz spróbować go odnowić. To ciekawe zajęcie na wolny weekend. Być może odkryjesz w domu jakiś skarb?

Znalezienie czegoś cennego we własnym domu wcale nie jest niemożliwe. Bardzo często piwnice i szuflady skrywają meble i gadżety, których wartość oceniamy bardzo nisko. Tymczasem po zdjęciu nieestetycznego forniru PRL-owski stołek czy półeczka mogą nabrać stylu. Dziwaczne dekoracje czy kwietniki retro można pomalować na odlotowy kolor i zacząć patrzeć na nie inaczej. Jak zacząć?

Zdzieranie starej powłoki

Jeśli mebel i tak miał być wyrzucony na śmietnik, to nie powinno być go żal na eksperymenty. To dobra wiadomość przed zdzieraniem starych powłok, co trzeba zrobić przed nałożeniem farby do drewna. Można tego dokonać za pomocą szlifierki, środków chemicznych lub zdzieraka czy papieru ściernego. Na początek najprostszy jest sposób z papierem ściernym, choć do każdego materiału nadaje się coś innego.

Wybierz kilka arkuszy papieru ściernego od bardzo grubego po zupełnie drobny. Jeśli lakier lub farba odchodzi płatami, skrobakiem będzie łatwiej je usunąć. Drobny papier ścierny sprawdzi się przy małych elementach, jak np. stare pionki szachowe czy okucia. Za pomocą szlifierki możesz cyklinować podłogę.

Pielęgnacja odsłoniętego drewna

Surowe drewno czasem rozczarowuje wyglądem. To dlatego, że jest niezadbane.

  • Na początek usuń z niego wszystkie zabrudzenia za pomocą miękkiej szmatki z ciepłą wodą i delikatnym mydłem.
  • Zanim ocenisz stan drewna, pozwól mu wyschnąć.
  • Jeśli nadal jest brudne, powtórz czynność.
  • Jeśli nie chcesz malować drewnianego elementu, bo boisz się, że go zniszczysz, to zamiast tego użyj oleju do drewna (uwaga – nie używaj oleju, a na to farby, bo drewno nie będzie mogło swobodnie oddychać, a farba słabo przylgnie).
  • Drewno możesz olejować w temperaturze pokojowej lub nieco wyższej za pomocą starej szmatki nasączonej olejem lnianym. Jeśli jeszcze nie wiesz, czy zamierzasz malować drewno, czy nie, pokryj je impregnatem ochronnym.

Czym malować drewno w domu?

Zanim kupisz farbę, sprawdź, czy jest to farba do drewna wewnątrz, czy do stosowania na zewnątrz.

https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/c/b2c-produkty-do-drewna

Farba do drewna zewnętrzna chroni przed śniegiem czy słońcem, ale może mieć bardziej agresywną formułę od tej „domowej”.  Jeśli pokryjesz nią łóżko, to raczej wywietrz je przez kilka dni na balkonie, zanim się w nim położysz. Z kolei farba do drewna wewnątrz zastosowana poza domem chroni tylko na chwilę, bo lakier szybko zacznie pękać i łuszczyć się na słońcu.

Aby uzyskać stylowy efekt postarzanego, białego drewna, pokryj je białą szpachlą, a po wyschnięciu lekko zetrzyj papierem ściernym. Aby zapewnić błysk, kolor i ochronę, użyj lakierobejcy. Wówczas nie musisz już malować drewna kilkoma warstwami. Co ciekawe, możesz też znaleźć w sklepach lakier bezpodkładowy, który możesz nałożyć na niezaimpregnowaną powierzchnię. Jeden z producentów ma taki, który nadaje się nawet na blaty, bo obiecuje, że nie wsiąkają w niego plamy z keczupu, wina czy kawy.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button