Wzmacniacz – na co zwrócić uwagę wybierając dobry model?

Dobry wzmacniacz to podstawowy element domowego sprzętu muzycznego. Jego głównym zadaniem jest poprawa jakości dźwięku. Istnieje kilka jego rodzajów, lecz najlepiej postawić na wzmacniacz zintegrowany. Czym jest i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Odpowiedź na te pytania znaleźć można w tekście poniżej.

Czym jest wzmacniacz?

Jak sama nazwa wskazuje – rolą wzmacniacza jest wzmocnienie sygnałów elektrycznych wysyłanych ze źródła dźwięków. Źródłem tym może być np. odtwarzacz płyt CD/DVD lub komputer. Wzmacniaczy używa się w przypadku urządzeń, które nie potrafią wytworzyć odpowiedniej mocy wyjściowej. Zamieniają one sygnał elektroakustyczny w fale akustyczne.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy wzmacniaczy. Najpopularniejszym rodzajem są wzmacniacze tranzystorowe. W nich za wsparcie sygnału odpowiedzialne są tranzystory. Innym typem są wzmacniacze lampowe. Ich elementem wzmacniającym są lampy elektronowe. Nie są one powszechnie używane. Spotkać je można głównie we wzmacniaczach gitarowych.

Wybór wzmacniacza – najważniejsza jest klasa urządzenia

Wzmacniacz to urządzenie, które posiada konkretne klasy. Klasa A oznacza, że urządzenie jest wzmacniane tylko przez jedną lampę lub tranzystor. Jest to najlepszy rodzaj wzmacniaczy, a co za tym idzie – najdroższy. Ich wadą jest także duże zużywanie energii. Wśród zalet wymienić należy jednak dobrą liniowość i niski poziom zniekształceń.

Klasa B oznacza, że wzmacniacz, że wysyła on po pół sygnału na lampę lub tranzystor. Klasy wzmacniaczy oznaczane są literami od A do T. Wybór odpowiedniej zależy od kilku czynników, wśród których najważniejszymi są sposób użytkowania oraz energooszczędność. Szczególną uwagę zwrócić należy także na moc wyjściową. Im jest ona większa, tym lepszy wzmacniacz.

Wybór wzmacniacza – rola funkcjonalności

Pod kątem funkcjonalności należy uwzględnić kilka aspektów. Podstawowym jest oczywiście wielkość wzmacniacza, bowiem musi on być dostosowany do warunków w pomieszczeniu. Mają one również znaczenie w kontekście nagrzewania się urządzenia. Nie bez znaczenia jest również cena. Nie zawsze jest tak, że im droższy wzmacniacz, tym lepszy.

Decydując nie zakup wzmacniacza należy także pamiętać, że ilość funkcji dodatkowych nie musi iść w parze z jakością dźwięku Na funkcje powinniśmy zwracać uwagę w sytuacji, gdy zależy nam na uzyskaniu konkretnych efektów dźwiękowych. Należy jednak pamiętać, że ich duża ilość wcale nie musi iść w parze z dobrą wysoką jakością brzmienia.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button