
Mówiąc „profile aluminiowe” możesz mieć na myśli wiele różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych o wszechstronnym zastosowaniu, które wykonane są głównie z aluminium. Poniżej zaprezentujemy najczęściej spotykane profile aluminiowe, a także podpowiemy gdzie można je zastosować.
Profile aluminiowe to elementy bardzo mocne, odporne na korozję czy podobnego rodzaju degradacyjne procesy spowodowane przez czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć, deszcz, śnieg lub skrajnie niska i wysoka temperatura. Ze względu na lekkość, giętkość i wytrzymałość mają wiele zastosowań – od budownictwa po prace wykończeniowe.
Spis treści
Jakie profile aluminiowe są najpopularniejsze?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów profili aluminiowych. Łączy je kąt prosty, pod którym umocowane są ścianki tych części. Jakie są najpopularniejsze typy profili?
- Płaskowniki – ich budowa poprzeczna ma kształt prostokąta. Jedne z najczęściej stosowanych profili w pracach budowlanych. Świetnie sprawdzą się do tworzenia balustrad czy tarasów.
- Ceowniki – ich przekrój przypomina literę C. Stosuje się je przy produkowaniu ram pojazdów, konstrukcji bram, płotów czy podobnych elementów.
- Teowniki – wewnętrzna budowa tych profili aluminiowych przypomina literę T. Świetnie nadają się do tworzenia dachów, a ich odpowiedniki z aluminium możesz zastosować np. przy tworzeniu altan lub garaży metalowych (tzw. blaszaków).
- Zetowniki – podobnie jak w przypadku teowników mają wewnętrzny kształt przypominający literę. W ich przypadku jest to Z. Ich wzmocniona wewnątrz konstrukcja pomoże Ci np. w przygotowaniu ścian wewnętrznych lub zewnętrznych (działowych) oraz konstrukcji różnego rodzaju altan, werand, tarasów i podobnych.
- Dwuteowniki – najmocniejsze z profili aluminiowych. To element nośny konstrukcji stalowych. Wewnętrznie przypominają dwie złączone ze sobą litery T.
Dlaczego warto postawić na profile aluminiowe?
Elementy stworzone na bazie różnego rodzaju profili z aluminium są mocniejsze, bardziej wytrzymałe i do tego prezentują się wizualnie lepiej od ich stalowych odpowiedników. Wykonasz z nich między innymi stelaż ogrodzenia na działce czy altanę na grilla. Wybierając odpowiednie profile sprawdź ich kształt, bo każdy służy do innych zastosowań – niektóre są bardziej giętkie (płaskowniki, ceowniki) inne mocniejsze (zerowniki, dwuteowniki).
Pamiętaj, że konstrukcja z aluminium ułatwi Ci ich kształtowanie, a dzięki temu z łatwością dostosujesz je do swoich potrzeb.