Kieliszki do wina – jakie wybrać do czerwonego a jakie do białego?

Wino to alkohol, który znany jest od wieków. Z mitologii greckiej dowiadujemy się o starożytnym święcie na cześć króla Dionizosa. Dionizje, bo o tej uroczystości mowa, to obrzędy, podczas których ludność tańczyła, jadła z suto zastawionych stołów i piła wyśmienite wino. Obecnie wino również towarzyszy nam podczas uroczystych okazji, ale jest także często podawane do posiłków – znane jest ze swoich dobroczynnych właściwości na układ trawienny. Istnieje aż 1300 odmian winogron, z których pozyskuje się wino o różnych smakach i aromatach. Rodzaj wina najczęściej dobiera się do posiłku, do jakiego je podajemy. Jednak poza rodzajem wina ważny jest także sposób jego podania. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich kieliszkach serwować dwa podstawowe rodzaje wina – białe i czerwone.

W jakich kieliszkach pić czerwone wino

Wino czerwone to cięższa odmiana tego szlachetnego trunku. Występuje w odmianach na przykład wytrawnej i półsłodkiej. Najczęściej podaje je się do mięs (dziczyzna, wieprzowina). Wina czerwone słodkie świetnie komponują się z deserami. Kieliszki do czerwonego wina są większe i bardziej pękate niż kieliszki do wina białego. Jest tak dlatego, ponieważ czerwony trunek jest na ogół bardziej aromatyczny i ma więcej walorów smakowych. Dlatego potrzebuje większej przestrzeni, żeby się rozwinąć i w pełni zaprezentować swój smak i zapach. Kieliszki do czerwonego wina mają charakterystyczną, szeroką czaszę. Należy pamiętać, żeby nie zapełniać szkła wyżej niż do połowy, aby nuty zapachowe mogły swobodnie krążyć w kieliszku.

W jakich kieliszkach pić białe wino

Białe wino jest lżejsze i bardziej orzeźwiające, niż wino czerwone. Jego kompozycja smakowa i zapachowa jest mniej złożona, dlatego nie wymaga dużego kieliszka, by mogła się rozwinąć. Do podawania białego wina zatem wybiera się mniejsze kieliszki o smukłej, wąskiej czaszy. Tutaj także należy trzymać się zasady i nie napełniać kieliszka do pełna. Białe wino najczęściej podaje się do białego mięsa (drób), ryb i owoców morza, a także przystawek na zimno, na przykład do serów czy wędlin.

Zarówno kieliszek do wina czerwonego, jak i do wina białego powinien mieć odpowiednio wysoką nóżkę. Dlaczego? Pijąc wino, należy trzymać właśnie za nóżkę, aby alkohol nie nagrzał się od ciepła dłoni (tak się dzieje, gdy trzyma się kieliszek za czaszę).

Kieliszki do wina występują w różnych postaciach. Na rynku dostępne są zarówno proste kieliszki ze szkła, jak i kieliszki kryształowe lub zdobione. Klasyczne, przezroczyste szkło pięknie podkreśla kolor alkoholu i jest bardzo uniwersalne – pasuje do wielu okazji, zarówno formalnych, jak i nieformalnych. Z kolei ozdobne kieliszki pięknie wyglądają na odświętnym stole. Kieliszki dobrze wyglądają jak użyje się podkładki stołowe, które dodadzą elegancji.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button