Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu wybrać? Podpowiadamy!

Efektywny trening można wykonać nie tylko na siłowni czy w fitness klubie – ćwiczyć można również w domu! Jeśli jest taka opcja, warto wygospodarować w jednym z pomieszczeń nieco miejsca i urządzić tam sobie minisalę treningową. Pytanie tylko, jaki sprzęt kupić do ćwiczeń w domu, by były skuteczne?

Z tekstu dowiesz się:

  • na jaki podstawowy sprzęt do ćwiczeń w domu zawsze znajdzie się miejsce,
  • w jaki profesjonalny sprzęt do ćwiczeń fitness w domu warto zainwestować.

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna jest bardzo istotna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Regularne ćwiczenia pozwalają zarówno utrzymywać prawidłową masę ciała, jak i gubić zbędne kilogramy, umożliwiają zachowanie sprawności mięśni i stawów, zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca, pomagają regulować poziom ciśnienia i cukru we krwi, stanowią nawet element profilaktyki nowotworowej.

Warto więc ćwiczyć jak najczęściej! Niestety w obecnym zabieganym świecie nie jest łatwo wygospodarować czas w wizyty na siłowni albo fitness klubie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będą treningi w domu – wbrew pozorom nie potrzeba do tego dużo miejsca, wystarczy kilka metrów kwadratowych wolnej przestrzeni. A jaki sprzęt do ćwiczeń w domu kupić, by były one efektywne i przyjemne?

Sprzęt do ćwiczeń w domu – skakanka, piłka, hantle

Sprzęt do ćwiczeń w domu nie oznacza od razu bardzo specjalistycznych urządzeń, które kosztują mnóstwo pieniędzy i zajmują dużo miejsca. Jeśli główny zakres aktywności stanowią gimnastyka, joga, pilates, różnego rodzaju ćwiczenia kardio, aerobowe albo siłowe, to do przeprowadzenia efektywnego treningu wystarczy już kilka podstawowych akcesoriów:

  • Skakanka

Kto w dzieciństwie chociaż raz nie bawił się skakanką? Warto pamiętać, że nie jest to tylko dziecięca zabawka, ale również doskonałe akcesorium do ćwiczeń – skakanie przez skakankę pozwala spalać zbędne kalorie, poprawiać wydolność i wzmacniać mięśnie nóg oraz pośladków.

  • Gumy oporowe

Bardzo przydatne, a zarazem niewielkie i łatwe w przechowywaniu są gumy oporowe. Przy ich pomocy można wykonać przeróżne ćwiczenia wzmacniające mięśnie ramion i nóg, a także rozmaite formy stretchingu.

  • Hantle

Uwaga – nie chodzi o profesjonalne sztangi do ćwiczeń kulturystycznych, ale niewielkie, kilkukilogramowe hantle, dzięki którym można wykonać wymachy, skręty czy unoszenia ramion z dodatkowym obciążeniem. Co ważne, wcale nie zajmują one dużo miejsca!

  • Piłka do ćwiczeń

Wykorzystywana nie tylko jako akcesorium treningowe, ale również jako sprzęt rehabilitacyjny do ćwiczeń w domu. Z piłką można wykonywać ćwiczenia rozciągające, wzmacniające mięśnie i rozluźniające kręgosłup. Ćwiczenia z piłką bardzo korzystnie wpływają również na koordynację i równowagę.

Profesjonalny sprzęt sportowy do ćwiczeń w domu

Jeśli istnieje możliwość wygospodarowania na siłownię całego pomieszczenia – np. poddasza albo piwnicy – warto zainwestować w bardziej specjalistyczny, profesjonalny sprzęt do ćwiczeń siłowych w domu.

Rower treningowy to doskonały przyrząd, dzięki któremu można spalić tkankę tłuszczową, poprawić krążenie oraz wzmocnić mięśnie. Polecany jest osobom, które mają problemy ze stawami oraz z kręgosłupem – dzięki temu, że pracuje stacjonarnie, stawy i kręgosłup nie są narażone na wstrząsy związane z jazdą np. po leśnych drogach. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. wioślarz – pozwala on pracować właściwie nad wszystkimi partiami mięśni, począwszy od łydek, przez mięśnie brzucha aż po mięśnie ramion i grzbietu. Jednak co ważne, ćwiczenia na wioślarzu prawie w ogóle nie obciążają stawów i dają szybko widoczne efekty. Bardzo popularny sprzęt do ćwiczeń w domu to bieżnia elektryczna, która pozwala ustawiać prędkość marszu, truchtu i biegu.

Oczywiście należy pamiętać, że przed rozpoczęciem treningów warto skonsultować się ze specjalistą. Ewentualne przeciwwskazania do podjęcia danej aktywności wykluczy lekarz, opracowanie planu ćwiczeń po chorobie albo kontuzji to natomiast rola fizjoterapeuty. Nie wolno też bagatelizować sygnałów wysyłanych przez organizm. Jeśli pojawi się np. ból łokcia albo kolana, który nie ustępuje i się nasila, również wskazana jest konsultacja ze specjalistą.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button