Jak dokonać odbioru mieszkania?

Zakup mieszkania to jedna z najbardziej ekscytujących chwil w życiu. Z pewnością każdy z nas jak najszybciej chce otrzymać wymarzone klucze, by móc się wprowadzić i zacząć urządzać lokum w swoim stylu. Przed tym jednak następuje ważny moment formalny – odbiór techniczny mieszkania.

W czasie odbioru technicznego mamy możliwość zgłaszania wszelkich drobnych i większych usterek, jakie zauważymy podczas oglądania mieszkania. Te wady muszą być wpisane do protokołu. Deweloper z kolei zobowiązuje się w konkretnym terminie je naprawić. Czy na odbiór mieszkania trzeba się jakoś specjalnie przygotować?

Fachowa pomoc i doradztwo doświadczonej firmy

Na spotkanie z deweloperem mamy prawo zabrać ze sobą osobę, która zna normy budowlane oraz posiada doświadczenie w odbieraniu mieszkań. Warto z tego prawa skorzystać. Specjalista nie da się zwieść temu, że mieszkanie na pierwszy rzut oka wygląda idealnie. Będzie wiedział na jakie drobnostki, które za jakiś czas mogą urosnąć do rangi dużego problemu, trzeba zwrócić uwagę. Z pewnością takie wsparcie doda nam pewności siebie w kontakcie z deweloperem. Należy pamiętać, że mamy prawo zwracać uwagę na wszelkie usterki, w końcu płacimy niemało za nowe mieszkanie. Nie wolno więc lekceważyć nawet z pozoru drobnych wad, a wszystkie trzeba skrupulatnie zawrzeć w protokole. To normalna procedura związana z odbiorem technicznym.

Na jakie elementy mieszkania zwrócić uwagę?

Na rynku jest wielu specjalistów oferujących profesjonalne odbiory mieszkań. Warszawa ma na przykład do zaproponowania firmę, której oferta znajduje się tutaj: https://odbiór.pl/odbiory-mieszkan-warszawa. Zgodnie z poradą takich fachowców, po odbiór należy się udać, kiedy za oknem jest widno, by móc stan mieszkania ocenić w świetle naturalnym. Na co szczególnie zwracać uwagę? Takimi głównymi elementami są ściany i tynki, poziomy i piony oraz płaszczyzny, stolarka okienna i drzwiowa, podłoga, instalacje oraz balkon. To tutaj kryją się najczęstsze błędy deweloperów, których niewprawne oko z pewnością nie ma szans dojrzeć. Specjalista od odbioru mieszkań będzie wiedział, na co zwracać uwagę oraz dodatkowo zastosuje narzędzia miernicze, które pokażą wyraźnie wszelkie niedociągnięcia.

Czy zawsze podpisać protokół?

Niekiedy podczas odbioru mieszkania stwierdza się naprawdę wiele wad. Kupujący wtedy zastanawia się, czy w ogóle podpisać protokół, czy też odmówić. Oznaczałoby to, że mieszkanie nie zostanie w danej chwili odebrane. Jak wskazuje rozsądek i doświadczenie firm pomagających w odbiorach, najlepiej jest zawrzeć wszystko w protokole,  podpisać i odebrać mieszkanie. Następnie można oczekiwać na wprowadzenie poprawek przez dewelopera. Czy istnieje sytuacja uzasadniająca brak podpisu na protokole i odmowę odebrania mieszkania? Zwyczajowo bywa tak w przypadku skandalicznych i bardzo istotnych usterek, jak brak okna czy drzwi. Wtedy faktycznie kupujący nie ma obowiązku przyjmować lokum w takim stanie, ponieważ nie może się do niego wprowadzić.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button