Nagły zanik zasilania zwykle okazuje się poważnym problemem w przypadku home office czy przygotowywania świątecznego obiadu. Na szczęście na rynku dostępne są różne zasilacze awaryjne, w które warto zainwestować, by pracować lub piec bez zakłóceń.
Spis treści
Dlaczego warto stosować zasilacze awaryjne UPS?
Zakład energetyczny dostarcza zasilanie, a zatem po co nam dodatkowe urządzenie, które dubluje jego pracę? Teoria a praktyka to jednak dwie różne sprawy. Zasilacze awaryjne zyskują coraz większą popularność, gdyż okazują się często niezbędne. Przede wszystkim parametry instalacji elektrycznych uległy dużej zmianie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat – przyczyniła się do tego m.in. popularność LED-ów czy instalacji fotowoltaicznych oraz przepięcia związane z pracami łączeniowymi lub wyładowaniami atmosferycznymi. Wyższe napięcie w domowej instalacji elektrycznej wpływa jednak na żywotność urządzeń elektronicznych.
UPS sprawdzi się jako zasilanie awaryjne w przypadku awarii sieci energetycznej. Jest też sprawdzonym i stabilnym źródłem zasilania wolnym od zakłóceń sieci energetycznej. Jego rolą jest utrzymanie zasilania urządzeń elektrycznych w razie zaniku lub nieprawidłowości zasilania sieciowego. Będzie kluczowy w domach dla urządzeń IT (jak komputer, router itd.), jeśli pracujesz z domu na komputerze stacjonarnym, a także do tzw. urządzeń krytycznych. Są to m.in. urządzenia sterujące, pompy czy zawory. W ich przypadku przerwa w zasilaniu może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS stosowanych w domu:
- zasilacz awaryjny UPS OFF-LINE – najprostsza konstrukcja,
- zasilacz awaryjny UPS LINE-INTERACTIVE,
- zasilacz awaryjny UPS UP ON-LINE.
Wybór odpowiedniego zasilacza awaryjnego UPS
Do domowej elektroniki nadaje się doskonale zasilacz awaryjny UPS AVR, który działa w momencie wykrycia przekroczenia przez napięcie sieciowe granic. W zależności od potrzeb obniża lub podwyższa napięcia za pomocą autotransformatora, nie czerpiąc energii z akumulatora i poprawiając żywotność urządzeń.
Więcej na temat różnych rodzajów i zastosowania zasilaczy awaryjnych UPS znajdziesz na blogu w Poradniku Łukasza: https://laczynasnapiecie.pl/blog/poradnik-lukasza-zasilacz-awaryjny-schneider-electric-easy-ups.