Zasilacze awaryjne w domowej elektronice

Nagły zanik zasilania zwykle okazuje się poważnym problemem w przypadku home office czy przygotowywania świątecznego obiadu. Na szczęście na rynku dostępne są różne zasilacze awaryjne, w które warto zainwestować, by pracować lub piec bez zakłóceń.

Dlaczego warto stosować zasilacze awaryjne UPS?

Zakład energetyczny dostarcza zasilanie, a zatem po co nam dodatkowe urządzenie, które dubluje jego pracę? Teoria a praktyka to jednak dwie różne sprawy. Zasilacze awaryjne zyskują coraz większą popularność, gdyż okazują się często niezbędne. Przede wszystkim parametry instalacji elektrycznych uległy dużej zmianie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat – przyczyniła się do tego m.in. popularność LED-ów czy instalacji fotowoltaicznych oraz przepięcia związane z pracami łączeniowymi lub wyładowaniami atmosferycznymi. Wyższe napięcie w domowej instalacji elektrycznej wpływa jednak na żywotność urządzeń elektronicznych. 

UPS sprawdzi się jako zasilanie awaryjne w przypadku awarii sieci energetycznej. Jest też sprawdzonym i stabilnym źródłem zasilania wolnym od zakłóceń sieci energetycznej. Jego rolą jest utrzymanie zasilania urządzeń elektrycznych w razie zaniku lub nieprawidłowości zasilania sieciowego. Będzie kluczowy w domach dla urządzeń IT (jak komputer, router itd.), jeśli pracujesz z domu na komputerze stacjonarnym, a także do tzw. urządzeń krytycznych. Są to m.in. urządzenia sterujące, pompy czy zawory. W ich przypadku przerwa w zasilaniu może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS stosowanych w domu:

  • zasilacz awaryjny UPS OFF-LINE – najprostsza konstrukcja,
  • zasilacz awaryjny UPS LINE-INTERACTIVE,
  • zasilacz awaryjny UPS UP ON-LINE.

Wybór odpowiedniego zasilacza awaryjnego UPS

Do domowej elektroniki nadaje się doskonale zasilacz awaryjny UPS AVR, który działa w momencie wykrycia przekroczenia przez napięcie sieciowe granic. W zależności od potrzeb obniża lub podwyższa napięcia za pomocą autotransformatora, nie czerpiąc energii z akumulatora i poprawiając żywotność urządzeń.

Więcej na temat różnych rodzajów i zastosowania zasilaczy awaryjnych UPS znajdziesz na blogu w Poradniku Łukasza: https://laczynasnapiecie.pl/blog/poradnik-lukasza-zasilacz-awaryjny-schneider-electric-easy-ups 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button