Kuchnia jest bijącym sercem domu – miejscem przeznaczonym do przygotowywania posiłków, ale także ich spożywania, często w nieformalnym, przyjacielskim gronie. Istotną rolę w kuchni odgrywa lampa sufitowa, która prócz zapewniania odpowiedniego światła ogólnego, doświetla także inne strefy funkcjonalne. Jakie lampy sufitowe wybrać do kuchni? Podpowiadamy!
O czym warto pamiętać, wybierając lampy sufitowe do kuchni?
Lampy kuchenne, inaczej niż lampy sufitowe pokojowe, są narażone na wilgoć, zapachy i opary pochodzące z gotowania. Wybierając oświetlenie do kuchni, trzeba zatem mieć to na uwadze. Najbardziej odpowiednie do tego pomieszczenia będą lampy wiszące i żyrandole ze stali, metalu, szkła lub plastiku, ponieważ materiały te nie tylko nie pochłaniają zapachów, ale przede wszystkim można je łatwo wyczyścić.
– Instalacja świetlna w kuchni, podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu, powinna zawierać 3 główne typy światła: ogólne, kierunkowe i dekoracyjne – mówi pracownik działu oświetlenia w Salonach Agata. – Lampy sufitowe dobieramy zatem zawsze mając na uwadze funkcjonalność tego pomieszczenia – dodaje.
Jakie zatem wybrać oświetlenie do kuchni, które zapewni nam wymagane cechy? Sprawdzamy!
- Lampy sufitowe jako ogólne oświetlenie w kuchni
Funkcją oświetlenia ogólnego jest równomierne oświetlenie danego obszaru, bez skupiania się na pojedynczych fragmentach, jak blat roboczy czy wyspa kuchenna. Do oświetlenia ogólnego kuchni lepiej wybrać mocne, ale nieoślepiające modele. Dobrze sprawdzą się wszelkie neutralne lampy podsufitowe typu plafon, reflektor, spot, a także oświetlenie szynowe. Wszystkie stworzą doskonałą bazę dla pozostałych typów lamp.
- Oświetlenie kierunkowe, czyli lampy sufitowe wiszące nad wyspą kuchenną i blat stołu
Większe kuchnie, w których jest miejsce na wyspy i lady, to idealne pole do popisu dla fanów oświetlenia. Tutaj znajdą swoje miejsce najbardziej szykowne i designerskie lampy wiszące, które przyciągną wzrok. Przede wszystkim jednak będą pełniły bardzo użyteczną funkcję: wesprą cię w codziennych czynnościach jak krojenie, siekanie, przygotowywanie posiłków i gotowanie, zwłaszcza jeśli strefa robocza z płytą grzewczą i zlewozmywakiem umieszczona jest na wyspie.
Najlepiej w tej roli sprawdzą się dekoracyjne lampy wiszące rzucające światło kierunkowe, np. modele składające się z kilku opraw na wspólnej listwie. Szczególnie wszechstronne są te z regulacją wysokości, które dostosujesz do własnych potrzeb.
- Nie zapominaj o odpowiednim klimacie, czyli lampy wiszące z efektem „wow”
Ponieważ kuchnia to także miejsce spotkań w przyjacielskim gronie, które nieraz skupia się przy kuchennym stole lub wokół wyspy pełniącej funkcję barku, zadbaj o lampy sufitowe o regulowanej mocy światła. Odpowiedni klimat zapewnią Ci żarówki LED, np. z funkcją ściemniania, zmieniania temperatury barwowej, a nawet przełączania się między kolorami. Możesz sterować nimi za pomocą dedykowanego pilota lub własnego smartfona. Takie inteligentne oświetlenie na pewno wprawi w osłupienie twoich gości i zapewni odpowiedni nastrój.
Podsumowując, oświetlenie kuchni to kwestia dobrego zaplanowania. Przepis jest prosty: najpierw zastanów się nad podstawowym oświetleniem – ważne jest, aby żyrandol lub lampa sufitowa równomiernie rozświetlała całe pomieszczenie. Następnie dodaj nieoślepiające światło kierunkowe do swojego blatu. Na koniec rozważ oświetlenie dekoracyjne, np. wspierane inteligentnymi żarówkami LED. Piękna i funkcjonalna kuchnia gotowa.