Popularne

Wnętrze w stylu loftowym – industrialny miejski styl w surowym charakterze

Dom w stylu loftowym jest nowoczesny i funkcjonalny. Czy właśnie dlatego zyskuje coraz większą popularność?

Z artykułu dowiesz się:

  • Co wyróżnia styl loftowy i czym różni się od stylu industrialnego?
  • Na jakie oświetlenie warto postawić?
  • Jak sprawić, aby wnętrze było surowe?
  • Jak urządzić salon w stylu loft?
  • Na co warto zwrócić uwagę podczas urządzenia wnętrza loftowego?

Styl loftowy charakteryzuje minimalistyczny charakter. Urządzając swój dom, czy mieszkanie, postaw na wysokojakościowe meble oraz dodatki. Które z nich będą najodpowiedniejsze? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu. Zanim jednak do niej przejdziesz, zapoznaj się również z tym wpisem: Mała łazienka w bloku.

Wnętrze w stylu loftowym - industrialny miejski styl w surowym charakterze 2
Dekoracja wnętrz stylowej obudowy. Lampa w stylu loftowym.

Styl loftowy bez tajemnic! Czym charakteryzuje się we wnętrzach? Czym różni się od stylu industrialnego?

Wnętrze loftowe nowoczesne charakteryzują przede wszystkim otwarte przestrzenie. Kolejną jego cechą są nietypowe okna podobne do tych montowanych w starych fabrykach (często są również przedzielone szprosami). Loftowe wnętrza cechują inspiracje pochodzące ze stylu industrialnego. Wśród charakterystycznych dla niego elementów można wyróżnić przewody wentylacyjne, rury, elementy konstrukcji, hydrauliki, czy elektryki. Na równie szczególną uwagę zasługuje również zastosowanie naturalnych materiałów oraz nietypowych detali.

We wnętrzach loftowych często spotykanym rozwiązaniem są ceglane ściany (lub imitujące je szorstką fakturę), a także przesuwane drzwi, czy kamienne/drewniane podłogi.

Oczywiście, nie można zapomnieć o odpowiednio dobranych kolorach, do których należy szarość, czerń oraz biel. Barwy te świetnie pasują do czerwonej cegły lub dodatków w odcieniach zieleni, turkusu oraz rdzawego. Styl loftowy nowoczesny jest uniwersalny, ponieważ z powodzeniem może być stosowany zarówno w salonie, kuchni, sypialni, jak i łaziance. W tym miejscu należy jednak dodać, że często jest utożsamiany ze stylem industrialnym. Mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, to ich nazw nie można używać zamiennie. Poniższa tabela przedstawia podobieństwa i różnice stylu loftowego oraz industrialnego, dzięki czemu bez większego problemu będziesz mógł je od siebie odróżnić.

Podobieństwa  Różnice
Oba style pochodzą z początków XX wieku. Oba z nich zyskały również dużą popularność w Stanach Zjednoczonych. Industrialny charakter nie jest przytulny. Dominuje w nim szarość betonowych ścian przy jednoczesnym użyciu ciemnych i mocnych barw. Natomiast styl loftowy jest łagodniejszy i co za tym idzie — przytulniejszy.
Charakteryzują się przede wszystkim wykorzystaniem pofabrycznych hal jako mieszkań. W stylu loftowym — w przeciwieństwie do stylu industrialnego — mamy do czynienia z większą ilością wzorów, czy dekoracjami w postaci roślin oraz tekstyliów.

 

Występują w przestrzennych mieszkaniach z wysokimi sufitami oraz dużą ilością okien. Mieszkanie industrialne bardziej nawiązuje do stylu fabryk i magazynów.
Dominuje w nim wiele źródeł światła. Mogą to być zarówno lampy wiszące, jak i stojące.
Mają podobną kolorystykę, wśród której dominuje biel, czerń i szarość.
Łączy je zamiłowanie do wysokojakościowych mebli, a także wykorzystania materiałów, do których należą: stal, beton, lite drewno oraz szkło.

Jak widzisz, styl loftowy można w prosty sposób odróżnić od stylu industrialnego.

Wnętrze w stylu loftowym - industrialny miejski styl w surowym charakterze 3
Wnętrze domu nowoczesna otwarta przestrzeń życiowa z kuchnią. Styl loftu Dupleksowa rezydencja mieszkaniowa.

Styl loft – wyeksponuj przemysłowe elementy przez ciekawe oświetlenie

Modne mieszkanie w stylu loftu powinno mieć odpowiednio dobrane oświetlenie. Na samym początku warto jednak zadbać o duże okna. W ciągu dnia zapewnią Ci naturalne źródło światła. Równie ważne jest sztuczne oświetlenie. Sprawdzą się tutaj stalowe lampy podłogowe, kinkiety ścienne, czy lampy sufitowe. W kwestii ozdoby okien — pamiętaj, aby nie używać ciężkich zasłon. Zamiast nich możesz postawić na półtransparentne rolety. Te sprawią, że wnętrze dalej pozostanie przejrzyste.

Mieszkanie w stylu loft – surowość w aranżacji wnętrz

Surowość jest główną cechą domów oraz mieszkań w stylu loft. Wnętrza tego rodzaju udaje się uzyskać poprzez odpowiednie wykończenie ścian, a także wykorzystanie elementów instalacji.

Do innych cech nadających surowość pomieszczeniom należą:

  • przewody elektryczne wypuszczone na zewnątrz (w celu zapewnienia bezpieczeństwa umieszcza się je w specjalnych rurkach — tzw. peszlach)
  • niewykończone granice pomiędzy tynkiem a murem
  • batonowa lub żywiczna wylewka, a także malowany parkiet
Wnętrze w stylu loftowym - industrialny miejski styl w surowym charakterze 4
Dom w stylu loftu z fotelem, sofą i akcesoriami w pokoju.

Jakie dodatki i meble wybrać do salonu w stylu loft?

Salon w stylu loft najczęściej połączony jest z kuchnią. Zarówno jedna, jak i druga część powinny być surowe i minimalistyczne przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności wnętrz. W salonie nie powinno być zbyt dużej ilości dodatków. Niezbędnym elementem jego wyposażenia jest oczywiście obszerna sofa o stonowanej barwie. Jej delikatny kolor można urozmaicić, chociażby za pomocą kolorowych poduszek. Przydatny będzie również stolik kawowy wykonany ze szkła połączonego z naturalnymi materiałami lub z surowego drewna oraz metalu. W części kuchennej warto postawić na meble, do których należą duży stół, a także barowe hokery. Na ścianach powinny znaleźć się abstrakcyjne obrazy, a na półkach — nietypowe dekoracje. Równie ważne jest oświetlenie. W stylu loftowym szczególnie popularne są lampy zawierające szklane i metalowe części.

5 pomocnych wskazówek dotyczących organizacji mieszkania w stylu loftu

Styl loft — jak sprawić, aby aranżacje wnętrz były niepowtarzalne? Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Jeśli nurtują Cię odpowiedzi na te dwa pytania, ten akapit jest właśnie dla Ciebie. Wnętrza w stylu loftowym są minimalistyczne oraz proste. Wydają się surowe, a wręcz niewykończone. Dobierając meble oraz dodatki do swojego domu, zwróć więc szczególną uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie elementy rzeczywiście są surowe. W tym celu postaw na metal, szkło lub drewno. Pamiętaj również, że cechą wyróżniającą styl loftowy jest nieotynkowana ceglana ściana, czy ta z widocznymi instalacjami (oczywiście odpowiednio zabezpieczonymi).

Wnętrze w stylu loftowym - industrialny miejski styl w surowym charakterze 5
Nowocześnie urządzony apartament w stylu loftu z połowy wieku

Styl loftowy charakteryzuje się także dużymi przestrzeniami. Jak już wiesz,  pochodzi  on od ogromnych pofabrycznych przestrzeni. Pamiętaj więc, aby nie zagracić swojego domu czy mieszkania. Strefy pomiędzy poszczególnymi częściami wydzielisz dzięki odpowiednim meblom. Jednak, jak urządzić pokój w stylu loftowym? Możesz postawić na dużą, narożną sofę oraz abstrakcyjne dodatki. Na równie szczególną uwagę zasługują również akcenty kolorystyczne. Możesz postawić więc na kilka poduszek w nasyconych barwach. Nie zapomnij także o stoliku wykonanym z metalu ze szklanym blatem lub z naturalnego drewna. Równie istotne jest oświetlenie. Lampy oprócz tego, że stanowią dekorację, to przede wszystkim są źródłem światła. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będą te w odcieniach bieli, czerni, chromu oraz miedzi. To właśnie one dodatkowo podkreślą przemysłowy charakter wnętrza.

Styl, który stał się niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, zawitał do naszego kraju. Dla kogo będzie odpowiedni? Dom w stylu loftowym jest idealny dla osób, które są minimalistami, a także cenią sobie przestrzeń. Jeśli należysz do tego grona, rozważ, czy Twój dom lub mieszkanie nie potrzebuje małego przemeblowania.

FAQ

Styl loftowy — czym się charakteryzuje?

Wnętrza w stylu loft wyróżniają się przede wszystkim otwartymi przestrzeniami oraz dużymi oknami. Styl ten nawiązuje do wyglądu starych fabryk — cechuje go surowość, a także nietypowe elementy konstrukcyjne. Styl loftowy wyróżniają stonowane kolory, do których należą szarość, biel oraz czerń. Można je przełamać również ciepłymi barwami.

Styl loftowy a industrialny — różnice

Wnętrza industrialne — w przeciwieństwie do loftowych — nie są przytulne. Charakteryzuje je mniejsza ilość dekoracji, roślin, czy tekstyliów. Mieszkanie w stylu industrialnym bardziej nawiązuje do stylu magazynów i fabryk.

Styl loftowy — na co zwrócić uwagę?

Pamiętaj, aby wybrać elementy wykonane z drewna, metalu lub szkła. Postaw również na charakterystyczne dla stylu loftowego oświetlenie. Możesz także zdecydować się na ceglaną nieotynkowaną ścianę.

 

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button