Smart Home i fotowoltaika, czyli nowoczesne rozwiązania dla Twojego domu

Nowoczesne technologie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dowodem na to jest rosnąca popularność systemów Smart Home, które mają na celu ułatwienie życia codziennego domowników. Okazuje się, że doskonale uzupełniają się one z fotowoltaiką! Panele fotowoltaiczne produkują prąd zasilający określone urządzenia, natomiast nowoczesna domowa automatyka zapewnia jego skuteczne wykorzystanie.

Smart Home – co to znaczy?

Określenie „Smart Home” oznacza inteligentny dom, którego działanie opiera się na zaawansowanych technologicznie procesach. Dotyczy ono zarówno pojedynczych urządzeń, jak i całych systemów zarządzania danym budynkiem. Inteligentna technologia umożliwia zaawansowane sterowanie otoczeniem domu, sprzętem domowym, oświetleniem, a nawet obsługę okien. Pozwala na integrację systemów ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i OZE, a ponadto podnosi funkcjonalność domu i zwiększa jego bezpieczeństwo.

Popularność technologii Smart Home w Polsce rośnie w zaskakującym tempie. Eksperci szacują, że zapotrzebowanie na inteligentne systemy wynosi obecnie ponad 30% nowych inwestycji w Europie i około 50% w USA. W przyszłości mają cieszyć się one tak dużym popytem, jak aktualny rynek fotowoltaiczny.

Technologia Smart Home – monitoring zużycia energii

Jedną z głównych funkcji technologii Smart Home jest monitorowanie zużycia energii. W praktyce oznacza to, że dzięki niej możliwe jest:

  • wyłączanie odbiorników prądu w pustych pomieszczeniach;
  • gaszenie światła w całym domu;
  • wybór konkretnych profili poboru prądu, gdy nie ma nas w domu;
  • planowanie zużycia energii w zależności od pogody;
  • uruchamianie sprzętów domowych w okresach zwiększonej produkcji energii przez panele fotowoltaiczne.

Smart Home i fotowoltaika – najlepsze połączenie

Posiadacze fotowoltaiki mogą cieszyć się darmową energią słoneczną oraz oszczędnościami, jakie niesie ona ze sobą. Ilość produkowanej przez panele fotowoltaiczne energii jest uzależniona głównie od poziomu nasłonecznienia danego obszaru oraz warunków atmosferycznych. Smart Home daje wybór, w jaki sposób ma zostać ona wykorzystana.

  • Inteligentny system może automatycznie kierować nagromadzoną nadwyżkę energii do konkretnych obszarów domu, w których jest potrzebna.
  • Czujniki temperatury potrafią zbierać informacje o panujących obecnie warunkach i uruchamiać ogrzewanie tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko poniesienia strat cieplnych i wydatków energetycznych.
  • Scenariusze przygotowywane przy pomocy panelu sterującego umożliwiają planowanie pracy konkretnych urządzeń i instalacji. Dzięki temu domownicy mają kontrolę nad całym procesem produkcji energii.

Smart Home i fotowoltaika to wygoda oraz bezpieczeństwo

Połączenie obu tych technologii zapewnia użytkownikom niesamowitą wygodę, gdyż znaczna część czynności wykonywana jest automatycznie, bez konieczności ich nadzorowania. Co więcej, pomaga ono także zaoszczędzić. Dzięki otrzymywaniu energii z promieniowania słonecznego zmniejsza się wykorzystywanie prądu z sieci. Z kolei technologia Smart Home umożliwia oszczędne wykorzystywanie m.in. oświetlenia czy ogrzewania. Wszystkie te czynniki dają możliwość stworzenia niezwykle nowoczesnego, oszczędnego, a także bezpiecznego domu.

Jaką firmę fotowoltaiczną wybrać?

Zdecydowałeś się na połączenie technologii Smart Home z fotowoltaiką, lecz wciąż masz wątpliwości, jaką firmę fotowoltaiczną wybrać? Sprawdź ofertę, jaką oferuje Strefa Energii, która od samego początku działalności stawia na nowoczesne rozwiązania. Świadczy o tym między innymi posiadanie własnej aplikacji do wizualizacji instalacji fotowoltaicznych czy darmowa opieka poinstalacyjna. Wybierz firmę, której będziesz mógł zaufać.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button