Sala kinowa w domu – jak przygotować pomieszczenie pod kino domowe

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak dobrze byłoby mieć swoje osobiste kino w swoim własnym domu? Sala kinowa w domu to marzenie wielu kinomaniaków. Można je spełnić, inwestując, przede wszystkim, w duży ekran, odpowiednie nagłośnienie i wygodny fotel. Co jeszcze powinno pojawić się w sali kinowej? W jakim pomieszczeniu sala sprawdzi się najlepiej?

Kino domowe a pokój kinowy – czym się różnią?

Na wstępie warto rozdzielić te dwa pojęcia. Pomimo podobnego brzmienia, znaczenia tych pojęć są różne. Kino domowe to zestaw urządzeń audio i video. Służy on do oglądania filmów w warunkach domowych. Widz czuje się jak w prawdziwej sali kinowej albo koncertowej, dzięki niesamowitym wrażeniom dźwiękowym. Jeśli ktoś ma ochotę skompletować taki zestaw samodzielnie, oczywiście może to zrobić. Inną opcją jest zlecenie tego profesjonalnej firmie instalacyjnej.

Z kolei pokój kinowy to pomieszczenie, które pełni funkcję sali kinowej. W takim miejscu obowiązkowa jest dobra akustyka i wyciszenie.

Kino w domu – czym się kierować przy wyborze pomieszczenia?

Zanim zdecydujesz się na stworzenie sali kinowej w domu, zastanów się, przy możesz sobie na to pozwolić. Pamiętaj, że docelowo będzie to całkiem duże pomieszczenie. Będziesz potrzebować co najmniej 20 m2 wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Musisz też zadbać o odpowiednie oświetlenie – w sali nie może być zbyt jasno, więc nie mogą się w niej znaleźć żadne duże okna czy przeszklenia.

Przestrzeń wspólna dla lokatorów – można taką znaleźć w prawie każdym domu. Zazwyczaj takim miejscem jest salon, choć czasami jest to po prostu pokój, w którym stoi dostępny dla wszystkich domowników telewizor. Sala kinowa w domu może zostać zorganizowana właśnie w takich miejscach, choć efekt nie będzie tak spektakularny jak w przypadku pokoju kinowego. Wybrane wnętrze należy wyposażyć w duży, przynajmniej 50-calowy telewizor, wygodne kanapy lub fotele oraz zestaw głośników lub soundbar. To wszystko pozwoli cieszyć się filmami w świetnych warunkach.

kino w domu

Co powinien zawierać projekt prywatnej sali kinowej?

Zanim zaczniesz urządzać swoją idealną salę kinową, przemyśl kwestię elementów, bez których stworzenie funkcjonalnej przestrzeni się nie uda. Szczegółowo zaplanuj każdy krok, jeszcze zanim zaczniesz działać.

Wentylacja

Często jest niesłusznie pomijana. Należy pamiętać, że domowa sala kinowa niejako wymusza na nas zamknięcie okien i drzwi. Szczególnie, gdy w pomieszczeniu przebywa kilka osób, temperatura w pomieszczeniu się podnosi, a przepływ powietrza jest utrudniony. Instalacja wentylacyjna dbająca o cyrkulację powietrza będzie strzałem w dziesiątkę, pod warunkiem, że nie zagłuszy filmów.

Oświetlenie

Im mniej światła w sali kinowej – zarówno domowej, jak i profesjonalnej – tym lepiej. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, jakie pomieszczenie wybrać, zwróć uwagę na to z najmniejszą liczbą okien. Pomocne będą także rolety lub zaciemniające zasłony. By zachować balans pomiędzy otoczeniem a obrazem na ekranie, możesz postawić na punktowe oświetlenie ścienne. Pamiętaj, by wybrać te o niskiej mocy. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie taśm LED na podłodze. Jest to świetny sposób na wyróżnienie drogi do wyjścia z kinowego pokoju.

Okablowanie

Nie zapomnij zainwestować w odpowiednie kable do sprzętu do pokoju kinowego, ponieważ wpływają one na jakość dźwięku. Zakupu dokonaj w profesjonalnym sklepie. Możesz też nabyć potrzebne przewody razem z urządzeniami audio.

sala kinowa w domu - projekt

Jak poprawnie rozmieścić sprzęt w pomieszczeniu kinowym?

Jeśli jesteś jeszcze na etapie projektowania, wstrzymaj się układaniem kabli. Dopiero, gdy będziesz mieć precyzyjnie opracowany projekt kina domowego, wraz z uwzględnieniem głośników, mebli i pozostałych urządzeń – możesz przystąpić do ich ustawiania. Okablowanie poprowadź pod tynkiem, jeśli masz taką możliwość. Dzięki temu wnętrze zachowa estetyczny wygląd. Natomiast, jeśli nie możesz sobie pozwolić na takie rozwiązanie, możesz umieścić kable zaraz obok ściany, by później ukryć je pod listwami przypodłogowymi lub pod specjalnymi maskownicami.

Jeżeli chodzi o izolację akustyczną w domowym kinie, jest ona niezwykle ważna. Po pierwsze, pozwala odciąć się od każdego dźwięku z innych części budynku. Po drugie, dzięki niej nie spotkamy się z niezadowoleniem sąsiadów. Przy użyciu izolacji akustycznej, dźwięk zostaje „zatrzymany” w pokoju i nie przedostaje się dalej. Tym bardziej warto wykończyć ściany materiałami izolacyjnymi dobrej jakości.

Ściany, sufity i podłogi poza izolacją akustyczną powinny mieć także wskaźnik pochłaniania dźwięku na wysokim poziomie. Dzięki niemu, dźwięk nie będzie się odbijał, nie zostanie zdeformowany, a jakość odsłuchu będzie idealna. Ściany najlepiej obłożyć gobelinami lub boazerią. Podłogę pokryj wykładziną lub miękkim dywanem, im grubszym, tym lepiej. Z kolei w przypadku wykończania sufitu, użyj materiału wygłuszającego.

Jak zaaranżować kino w domowym zaciszu?

Dekorowanie wnętrza to czysta formalność i sama przyjemność. Wybierając wszystkie potrzebne meble, fotele kinowe itd. warto postawić na te w ciemnych kolorach. Ekran ma być najważniejszy, a jasne elementy w pomieszczeniu mogłyby odciągać od niego uwagę.

Ponadto, podczas wybierania i ustawiania mebli, warto kierować się zasadą „wygoda ponad wszystko” – w końcu przy okazji długich seansów filmowych musimy czuć się komfortowo. Z tego względu lepiej wybrać ciepłe i przytulne tapicerowane modele, niż skórzane sofy i fotele. W tak „miękko i przyjemnie” urządzonym miejscu, bardzo łatwo będzie ci się zrelaksować.

Co więcej, dodatkowo zadbasz o odpowiednie wygłuszenie pomieszczenia. Wcześniej wspomniane wykładziny podłogowe oraz przeróżne tkaniny wykończeniowe na ścianę też świetnie sprawdzą się w kinie domowym.

Podsumowanie

Przygotowanie pomieszczenia pod kino domowe to duże wyzwanie. Należy poświecić czas, by stworzyć dobry projekt oraz wydać niemało pieniędzy, by móc później zrealizować swoją wizję. Jednakże, osiągnięcie swojego wymarzonego efektu daje niesamowite poczucie satysfakcji. Nowo powstałe domowe kino staje się miejscem do oglądania światowych produkcji na wielkim ekranie. To osobne pomieszczenie przenoszące wszystkich członków rodziny do świata filmu, niesamowitego obrazu, muzyki i szeroko pojętej rozrywki.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button