Ponad 360 tysięcy złotych – tyle szacują banki, przeciętnie trzeba wydać na budowę domu jednorodzinnego w Polsce. Czy da się taniej?

Czy da się wybudować w Polsce jednorodzinny dom za mniej niż 360 tysięcy złotych? Taką cenę szacują bowiem banki. Koszty budowy ciągle rosną, co wiąże się ze wzrostem cen materiałów budowlanych i robocizny. Są jednak pewne kwestie, o których warto pamiętać, gdy chcemy zaoszczędzić.

Koszt budowy domu to kwestia, która często przeważa w trakcie podejmowania tej decyzji. Chęć zaoszczędzenia to rzecz naturalna – ale jak to zrobić, by nie stracić na jakości? Banki szacują, że na budowę domu jednorodzinnego w naszym kraju trzeba przeznaczyć ponad 360 tysięcy złotych. Czy możliwe jest wybudowanie takiego domu za mniejszą kwotę?

Rosnące ceny

W 2019 roku ceny budowy domu gwałtownie wzrosły przede wszystkim z powodu wzrostu kosztów robocizny i cen materiałów budowlanych. By wybudować dom i doprowadzić go do stanu deweloperskiego, należy obecnie przeznaczyć o około 20 tysięcy złotych netto więcej. Wykończenie budynku tak, by można było się do niego wprowadzić, wiąże się z kolejnymi wydatkami w przedziale od około 50 do 150 tysięcy złotych.

Projekty domów jednorodzinnych

Ważnym krokiem podczas podejmowania decyzji związanych z budową domu jest zlecenie zaprojektowania budynku lub kupno gotowego. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnorodnych projektów, spośród których każda rodzina będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Pracownia architektoniczna Domowe Klimaty ma w swojej ofercie projekty różnych rodzajów domów, a wśród nich znalazła się specjalna kategoria domów tanich w budowie. Wśród nich są domy zarówno o niewielkim metrażu (poniżej 100 m2) – na przykład projekty Alaska IIIProton czy Mikrus – jak i większe, takie jak Puchatek, Sielanka czy Balbina. Wybierając projekt, warto pamiętać o podziale na tzw. strefę dzienną i nocną. O takim rozdzieleniu funkcjonalności można przeczytać więcej w artykule „Spokój i cisza we własnym domu – zadbaj o ergonomiczny podział domu na dwie strefy”.

Ponad 360 tysięcy złotych - tyle szacują banki, przeciętnie trzeba wydać na budowę domu jednorodzinnego w Polsce. Czy da się taniej? 2
Projekt domu Alaska – domoweklimaty.pl
Ponad 360 tysięcy złotych - tyle szacują banki, przeciętnie trzeba wydać na budowę domu jednorodzinnego w Polsce. Czy da się taniej? 3
Projekt domu Proton – domoweklimaty.pl
Ponad 360 tysięcy złotych - tyle szacują banki, przeciętnie trzeba wydać na budowę domu jednorodzinnego w Polsce. Czy da się taniej? 4
Projekt domu Mikrus – domoweklimaty.pl
Ponad 360 tysięcy złotych - tyle szacują banki, przeciętnie trzeba wydać na budowę domu jednorodzinnego w Polsce. Czy da się taniej? 5
Projekt domu Alfa 8 – domoweklimaty.pl

Ile kosztuje budowa jednorodzinnego domu w Polsce?

Doprowadzenie do stanu deweloperskiego domu parterowego o powierzchni 100 m2 to w 2020 roku wydatek na poziomie przeciętnie 273 tysięcy złotych. Natomiast doprowadzenie budynku do stanu „pod klucz” to już wspomniany dodatkowy wydatek około 50 tysięcy złotych – w zależności od ekskluzywności. Możliwe jest więc wybudowanie jednorodzinnego domu poniżej kwoty szacowanej przez banki, jednak z powodu zeszłorocznego wzrostu cen nie jest to duża różnica.

Na czym zaoszczędzić?

Kwestia oszczędzania na budowie domu powinna zostać przemyślana już na etapie projektowania budynku lub wyboru gotowego projektu. Im prostszy projekt domu – o zwartej brylebez balkonów, o prostym dachu i bez wymyślnych detali – tym tańsza będzie jego budowa. Warto też wybrać wiatę garażową zamiast garażu będącego dodatkowym pomieszczeniem.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button